GOSPODARKA

Koronawirus na fermie norek w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został poinformowany 30 stycznia 2021r. o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norki) w Polsce.

Wirus został zdiagnozowany na fermie zlokalizowanej w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

Równolegle swoje działania rozpoczęła Inspekcja Weterynaryjna celem zabezpieczenia fermy i rozpoczęcia działań administracyjnych mających na celu likwidację zwierząt, które tym samym stały się niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi. W ten sposób, celem zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia i życia, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  1. z dnia 15 grudnia 2020 w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek,
  2. z dnia 02 grudnia 2020 w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek),

W najbliższym czasie będą znane wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek.

Kolejne norki z potwierdzonym SARS-CoV-2

Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach poinformował o kolejnych pozytywnych wynikach badań na obecność SARS-CoV-2 u norek z fermy w powiecie kartuskim.

Próbki do badań pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną pochodziły od kolejnych norek z likwidowanego ogniska, które wykryte zostało 30 stycznia br., w wyniku prowadzonych kontroli urzędowych.

Materiał do badań Inspekcja Weterynaryjna dostarczyła 3 lutego 2021 r.

Polski Związek Futrzarski protestuje i chce, by zwierzęta były poddane kwarantannie. Rząd nie przekaże pieniędzy na odszkodowanie dla rolników.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button