POLSKA

Kętrzyn. Otwarcie Centrum Nadzoru bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej

Polskie sprawy

13 października br. minister Mariusz Kamiński oraz prezydent Andrzej Duda wzięli udział w otwarciu Centrum Nadzoru Straży Granicznej w Kętrzynie.

Podczas wydarzenia minister poinformował także o uruchomieniu bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej.

– Dziś uruchomiliśmy 200 km zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Od roku funkcjonuje już zapora elektroniczna na granicy z Białorusią. Został również rozpisany przetarg na zaporę elektroniczną na rzece Bug. Bardzo profesjonalnie, krok po kroku, zabezpieczamy Polskę, zabezpieczamy nasze granice. Te granice muszą pozostać i pozostaną nienaruszalne – zaznaczył szef MSWiA.

W swoim wystąpieniu minister Mariusz Kamiński zwrócił uwagę na to, że zapora umożliwia bardzo szybką reakcję na każdą próbę przekroczenia granicy.

– Rosja prowadzi bardzo agresywną politykę wobec krajów z nią sąsiadujących. Skala potencjalnych zagrożeń płynąca z tego trudnego sąsiedztwa jest bardzo duża. Elementem przygotowań do zapobiegania ingerencji w nienaruszalność naszych granic jest nowa zapora elektroniczna. Blisko 3 tys. kamer i detektory ruchu powodują, że każda próba przekroczenia granicy ze strony Rosji zostanie natychmiast zidentyfikowana. Nastąpi wtedy błyskawiczna i adekwatna reakcja naszych funkcjonariuszy. Jesteśmy przygotowani, będziemy wiedzieć kto i w jakim miejscu próbował przekroczyć granicę – powiedział.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że zapora stanowi ogromne wsparcie dla bieżących działań funkcjonariuszy Straży Granicznej.

– Stworzenie tego systemu, który monitoruje granicę i wspiera funkcjonowanie Straży Granicznej, było jednym z naszych priorytetów. Bariera będzie chroniła przed ewentualnym napływem nielegalnej migracji czy przemytem. Zapewni bezpieczeństwo i ochroni interesy Rzeczypospolitej – mówił.

Jak wskazywał Prezydent, nikomu nie trzeba mówić, jak na przestrzeni ostatnich lat wzrosła skala zagrożeń.

– Nie mamy dzisiaj ataku hybrydowego ze strony Federacji Rosyjskiej – tutaj, na tej granicy nie ma takich praktyk, jak na granicy z Białorusią, gdzie od dwóch lat obserwujemy, że służby białoruskie pchają migrantów na naszą granicę. Ale nie mamy wątpliwości, że tam na Białorusi dzieje się to w porozumieniu z rosyjskimi władzami – dodał.

Centrum Nadzoru i bariera elektroniczna na granicy z Rosją

Oficjalnie zostało uruchomione w Kętrzynie Centrum Nadzoru Straży Granicznej, do którego trafiają informacje ze wszystkich 12 odcinków bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Barierę o długości blisko 200 km tworzy ponad 2 tys. słupów kamerowych, około 2,8 tys. kamer (dzienno-nocnych i termowizyjnych), setki kilometrów kabli detekcyjnych, zasilających, transmisyjnych oraz 12 kontenerów teletechnicznych.

Wykonawcą inwestycji jest firma TELBUD, a jej koszt to ponad 373 mln. Powstanie zapory było możliwe dzięki ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button