MOTOSPORT

Karlovac. Trwa Quattro Rivel Rally 2022. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak walczą o podium

Rajdy samochodowe

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak jako liderzy przystąpili do niedzielnego etapu Quattro River Rally Karlovac 2022, który traktują jako trening przed rozpoczęciem właściwych zmagań w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Załoga ta zaliczyła dobry poranek, wygrywając kolejne dwa odcinki specjalne, choć nie ustrzegła się także drobnego błędu, który poskutkował stratą czasową i w konsekwencji spadkiem w klasyfikacji generalnej. Polacy jednak nie poddają się i zgodnie z planem wyjeżdżają na finałową pętlę.

Po wypadnięciu z trasy na otwierającej niedzielne zmagania próbie, Kajetanowicz i Szczepaniak dotarli do mety z kilkuminutową stratą. Choć samochód nie ucierpiał zbyt mocno, jazda z rozbitym przodem, w tym szybą, nie należała do łatwych. Pomimo tych utrudnień Polacy pokazali fenomenalną postawę i wygrali kolejne próby: OS 3 Dobra 1 o 22 sekundy, a OS 4 Mrežnica 1 aż o 40 sekund. Tym samym awansowali o kilkadziesiąt pozycji w klasyfikacji generalnej – z 40 na 12 miejsce. Wyniki pozostają jednak cały czas nieoficjalne i mogą ulec zmianie po korekcie organizatora.

– Większa część planu na pierwszą pętlę została zrealizowana: dwa z trzech odcinków specjalnych przejechaliśmy dobrym, szybkim tempem. Na pierwszym oesie popełniłem błąd, wylecieliśmy z trasy, ale auto od razu udało się postawić na koła i ruszyliśmy dalej. Już kiedyś to przerabiałem, po mniejszych czy większych „przygodach” wracaliśmy do rywalizacji i cisnęliśmy, wygrywając odcinki specjalne. Jest dobrze, mam dużo przyjemności z jazdy, a samochód spisuje się bez zarzutów. Ja staram się dostosowywać swoją jazdę do często zmieniającej się przyczepności i mam wrażenie, że te partie, które pokrywają się z kwietniowym Rajdem Chorwacji, są jeszcze bardziej śliskie, niż przed rokiem. Dla mnie to doskonałe przetarcie przed właściwą rywalizacją i o to właśnie chodzi – mówi Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

W popołudniowej pętli załogi ponownie pokonają odcinki Kupa (15,20 km, godz. 14:03), Dobra (11,12 km, godz. 15:06) i Mrežnica (15,60 km, godz. 15:39), które zakończą zmagania w pierwszej rundzie mistrzostw Chorwacji.

Quattro River Rally 2022, nieoficjalne wyniki po OS 4*:

1. Laskowski/Kuśnierz (Polska, Ford Fiesta Rally3) 32:26,1 s
2. Černý/Jindra jun. (Czechy, Ford Fiesta Rally3) +1:09,1 s
3. Peljhan/Čar (Słowenia, Volkswagen Polo RN4) +1:13,9 s
4. Kramer jun./Kvick (Austria, Peugeot 208 Rally4) +1:30,3 s
5. Šebalj/Stublić (Chorwacja, Toyota GR Yaris) +1:30,9 s
6. Lončarič/Pinky (Chorwacja, Subaru Impreza STi N12) +1:54,2 s
7. Kramer/Drapela (Austria, Mitsubishi Lancer Evo 6.5) +1:55,4 s
8. Medved/Šavelj (Słowenia, Ford Fiesta Rally4) +2:01,9 s
9. Hrvatin/Simčić (Chorwacja, Renault Clio RS) +2:56,8 s
10. Prodan/Golojka (Chorwacja, Citroën C2) +3:08,8 s
11. Hrvatin/Labinjan (Chorwacja, Peugeot 306) +4:00,8 s
12. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +4:02,9 s

* wyniki nieoficjalne

Quattro Rivel Rally 2022. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (fot. kajto.pl)

Kajetanowicz i Szczepaniak liderami Quattro River Rally po pierwszym dniu

W świetnym stylu swój treningowy start w Quattro River Rally rozpoczęli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Polacy najpierw wygrali poranny odcinek testowy, a później zwyciężyli w pierwszym odcinku specjalnym Korana (6,49 km), który rozpoczął zmagania. Duet ten pokonał kolejną na mecie załogę aż o 18,6 sekundy!

Polacy startują w Quattro River Rally w ramach treningu przed pierwszą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. W chorwackich zawodach, które stanowią pierwszą rundę mistrzostw tego kraju, jadą w wyjątkowych barwach, które opatrzone hasłem „The Road to Peace” dedykowane są wszystkim Ukraińcom.

– Mam fantastyczne wspomnienia z Chorwacji. Rok temu wygraliśmy tutaj rajd, przyjeżdżałem tutaj też na wakacje. To piękny kraj i mieszkają tu fantastyczni ludzie. Jestem tu jednak po to, by dobrze przygotować się do pierwszej dla nas rundy Rajdowych Mistrzostw Świata, którą będzie Rajd Chorwacji. Asfalt na tutejszych odcinkach jest tak śliski, że czasem wysiadając z samochodu sami się ślizgamy. Fajnie jest poczuć znowu tę adrenalinę i dreszczyk rywalizacji, wygrywając pierwszy odcinek specjalny w tym roku, ale jak wspominałem wcześniej, najważniejszy dla nas jest trening przed mistrzostwami świata – mówi Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Jutro załogi będą rywalizować łącznie na sześciu odcinkach specjalnych: OS 2/5 Kupa (15,20 km, godz. 9:54 i 14:03), OS 3/6 Dobra (11,12 km, godz. 10:57 i 15:06) oraz OS 4/7 Mrežnica (15,60 km, godz. 11:30 i 15:39).Zawody składać się będą z siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości nieco ponad 90 kilometrów.

Quattro River Rally 2022, nieoficjalne wyniki po OS 1:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) 4:33,5 s
2. Peljhan/Čar (Słowenia, Volkswagen Polo RN4) +18,6 s
3. Laskowski/Kuśnierz (Polska, Ford Fiesta Rally3) +21,6 s
4. Pulić/Kovačić (Chorwacja, Škoda Fabia Rally2) +22,6 s
5. Černý/Jindra jun. (Czechy, Ford Fiesta Rally3) +22,9 s
6. Kramer jun./Kvick (Austria, Peugeot 208 Rally4) +30,2 s
7. Lončarič/Pinky (Chorwacja, Subaru Impreza STi N12) +30,7 s
8. Šebalj/Stublić (Chorwacja, Toyota GR Yaris) +33,6 s
9. Medved/Šavelj (Słowenia, Ford Fiesta Rally4) +37,7 s
10. Prodan/Golojka (Chorwacja, Citroën C2) +39,8 s

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (fot. kajto.pl)

The Road to Peace – Kajetan Kajetanowicz wystartuje w wyjątkowych barwach

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak startują w Quattro River Rally Karlovac, treningowym rajdzie przed rozpoczęciem właściwych zmagań w Rajdowych Mistrzostw Świata. Załoga ta pojedzie dobrze znaną sobie Škodą Fabią Rally2 Evo, obsługiwaną przez hiszpański zespół RaceSeven. Rajdówka przybierze jednak wyjątkowe barwy „The Road to Peace”, które zawodnicy dedykują Ukraińcom walczącym o pokój i zaprzestanie wojny w swojej ojczyźnie.

Polacy od pierwszych godzin nasilenia konfliktu na Ukrainie na szeroką skalę organizują pomoc dla naszych sąsiadów, w którą włączył się także Kajetanowicz wraz z zespołem. Kolejną z inicjatyw są specjalne barwy, które opatrzone hasłem „The Road to Peace” dedykowane są wszystkim Ukraińcom.

– W ten weekend postawiliśmy na specjalne oklejenie mojego samochodu rajdowego, inne niż to, którym pojedziemy w Mistrzostwach Świata. Pomysł na takie barwy zrodził się w mojej głowie podczas malowania kasku. Symbol, który jest dla mnie znakiem solidarności z naszymi sąsiadami, będącymi obecnie w bardzo trudnej sytuacji, zostanie przeniesiony właśnie z kasku na moją rajdówkę. Cieszę się, że w ten sposób mogę zaprezentować jedność z Ukraińcami, którzy potrzebują tego wsparcia. Od początku widzę wielkie serce wśród moich rodaków, którzy pomagają Ukrainie. Chciałbym jednak, żebyśmy wszyscy pamiętali, że ta pomoc będzie potrzebna cały czas, nie tylko teraz, kiedy jest o niej głośno – mówi Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczną rywalizację w tym sezonie od trzeciej rundy mistrzostw świata, którą będzie Rajd Chorwacji (21 – 24 kwietnia). Aby odpowiednio przygotować się do rywalizacji w rajdzie, w którym przed rokiem triumfowali, Polacy wezmą udział w Quattro River Rally Karlovac. Będzie to pierwsza runda Rajdowych Mistrzostw Chorwacji, która zostanie rozegrana już w ten weekend (26-27 marca). Zawody składać się będą z siedmiu odcinków specjalnych o łącznej długości nieco ponad 90 kilometrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button