POZNAŃ

Wojna na Ukrainie. Poznańskie zoo pomaga zwierzętom

Poznań - Kijów

Już trzeci transport z pomocą, przygotowany przez Ogród Zoologiczny w Poznaniu dotarł do azylu pod Kijowem.

Wśród darów była głównie karma dla zwierząt, żywność dla ich opiekunów oraz środki weterynaryjne. Pomoc rzeczowa to nie jedyne wsparcie. Bezpieczne schronienie w poznańskim zoo znalazły też zwierzęta, przywiezione z terenów ogarniętych wojną.

– W ostatnim czasie poznaniacy wielokrotnie pokazali swoje wielkie serca. Nasi mieszkańcy pomagają nie tylko uciekającym przed wojną uchodźcom, ale też zwierzętom. Dzięki zbiórce zorganizowanej przez pracowników poznańskiego zoo udało się w tym trudnym czasie wspomóc działanie ukraińskiego azylu. Pomagamy nie tylko na miejscu. W stolicy Wielkopolski schronienie znalazło wiele zwierząt z terenów ogarniętych wojną. Bardzo dziękuję pani dyrektor oraz wszystkim pracownikom Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu za podjęte działania i zorganizowaną pomoc – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Zwierzęta z terenów ogarniętych wojną znalazły bezpieczne schronienie w poznańskim zoo (fot. Zoo Poznań)

Obecnie w poznańskim zoo przebywa 16 zwierząt z terenów ogarniętych wojną. Schronienie w stolicy Wielkopolski znalazło: 6 tygrysów, 1 lwica, 2 karakale, 6 lisów polarnych i małpka kapucynka. Do tego dochodzą przewiezione do Poznania koty i psy, które powoli znajdują domy adopcyjne. Zwierzęta uratowane z Ukrainy pozostają w izolacji, nie są jeszcze widoczne dla zwiedzających.

Dzięki staraniom poznańskiego ogrodu do Europy zachodniej wyjechało: 8 lwów, 2 tygrysy i 1 likaon. Nowy dom zwierzęta znalazły w azylach Natuur Hulp Center w Belgii, AAP Primadomus w Hiszpanii (tym samym, do którego 2 lata temu wyjechało 5 tygrysów uratowanych z polsko-białoruskiej granicy) oraz Stichting LEEUWE (Fundacji Lwa) w Holandii.

Ocalone zwierzęta pochodzą z azylu pod Kijowem prowadzonego przez Natalię Popovą. Wielu jej podopiecznych wciąż przebywa na terenie ogarniętym wojną. Aby nie zostały pozostawione bez pomocy, poznańskie zoo zorganizowało zbiórkę darów. Do azylu w rejonie Kijowa dotarł już trzeci transport humanitarny.

– Dary pochodziły z prowadzonej przez nas zbiórki rzeczowej od poznaniaków oraz organizacji prozwierzęcych z Belgii i Niemiec, a także prywatnych sponsorów. Była to przede wszystkim karma dla psów, kotów, koni i zwierząt egzotycznych, transportery dla mniejszych stworzeń, długoterminowe produkty spożywcze oraz środki pomocy weterynaryjnej – wylicza Małgorzata Chodyła, rzecznik prasowy Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. – Transporty na terenie Ukrainy zostały opłacone przez prywatnych sponsorów. Dziękujemy za wszelkie wsparcie. Będziemy starali się nadal organizować pomoc, aby ratować kolejne zwierzęta.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button