POLSKA

Inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju

Sędzia pokoju w Polsce

– Dwoma największymi bolączkami wymiaru sprawiedliwości są brak zaufania w stopniu, w jakim byśmy tego oczekiwali, i opieszałość postępowań.

Jedną z dróg ku przyspieszeniu prowadzonych spraw jest przekazanie ich części sędziom pokoju – mówił prezydent Andrzej Duda, inaugurując pierwsze posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju.

W spotkaniu, obok członków zespołu, uczestniczyli też: wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Paweł Styrna i poseł Paweł Kukiz. Z uwagi na pandemię spotkanie miało charakter częściowo zdalny.

Prezydent podkreślał, że nie ma wątpliwości, iż prace zespołu są „nie tylko potrzebne, ale są też elementem koniecznym, by wytwarzać jak najlepsze warunki do poprawy funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości”.

Andrzej Duda zaznaczył, że jeżeli w trakcie prac okaże się, że dla prawidłowego funkcjonowania instytucji sędziów pokoju konieczna jest zmiana ustawy zasadniczej, nie będzie wahał się „wyjść z propozycją, żebyśmy zdecydowali się na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonali polski parlament do tego, aby tę zmianę zmiany w przyjął”.

ZOBACZ TAKŻE: Pomysł MS. Sędziowie pokoju wybierani w powszechnym i demokratycznym głosowaniu

W marcu Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button