CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Historyczna misja NASA. SpaceX Crew Dragon zadokował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA

Po raz pierwszy w historii astronauci NASA wystrzelili z terytorium USA komercyjnie zbudowany i obsługiwany amerykański statek kosmiczny, który poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon przewożąca astronautów NASA Roberta Behnkena i Douglasa Hurley’a wystartowała w sobotę 30 maja o godz. 15:22 lokalnego czasu (godz. 21:22 w Polsce).

Rakieta Falcon 9 wyniosła załogę w kosmos z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Widok na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. NASA)

„Dzisiaj rozpoczyna się nowa era lotów kosmicznych, gdy po raz kolejny wystrzeliliśmy amerykańskich astronautów w amerykańskiej rakiecie z amerykańskiej ziemi. Są w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, naszego krajowego laboratorium krążącego wokół Ziemi” – powiedział administrator NASA Jim Bridenstine. „Dziękuję i gratuluję Bobowi Behnkenowi, Dougowi Hurleyowi oraz zespołom SpaceX i NASA za to znaczące osiągnięcie dla Stanów Zjednoczonych. Uruchomienie tego komercyjnego systemu kosmicznego zaprojektowanego dla ludzi jest fenomenalną demonstracją amerykańskiej doskonałości i jest ważnym krokiem na naszej drodze do eksploracji z ludźmi na Księżyc i Marsa.”

Misja, znana jako NASX SpaceX Demo-2, to kompleksowy lot testowy, mający na celu sprawdzenie systemu transportu załogi SpaceX, w tym operacji startu, orbitowania, dokowania i lądowania. To drugi test SpaceX (pierwszy był bez załogi) i pierwszy test z astronautami na pokładzie, który utoruje drogę do certyfikacji regularnych lotów załogi na stację w ramach komercyjnego załogowego programu NASA.

Załoga w kapsule (fot. NASA/Bill Stafford)

„To spełnienie moich marzeń dla mnie i wszystkich w SpaceX” – powiedział Elon Musk, główny inżynier SpaceX. „Jest to kulminacja niesamowitej ilości pracy zespołu SpaceX, NASA i wielu innych partnerów. Możesz spojrzeć na to z grubsza jako wynik stu tysięcy ludzi.”

Sonda SpaceX Crew Dragon zadokowała w stacji kosmicznej o godz. 10:16 rano w niedzielę, 31 maja (godz. 16:16 w Polsce).

Statek kosmiczny Dragon Space Crew Dragon jest zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 31 maja 2020 r. (fot. NASA)

Po udanym zadokowaniu załoga została powitana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie stali się członkami załogi Expedition 63, w skład której wchodzi obecnie astronauta NASA Chris Cassidy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button