RÓŻNOŚCI

PKP Intercity: rezerwacja miejsc i więcej podróżnych w pociągach. Kolejne Pendolino wracają na tory

PKP Intercity w czasach pandemii

PKP Intercity zwiększa limit zajętości miejsc w swoich pociągach.

Od 1 czerwca będzie możliwość zakupu biletów na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągu. Przewoźnik wprowadza także obowiązek posiadania rezerwacji miejsc siedzących.

W związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniu się od 1 czerwca w środkach komunikacji zbiorowej wszystkie miejsca siedzące mogą być zajęte. Zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. dotyczą także wszystkich pociągów PKP Intercity. Aby zapewnić pasażerom bezpieczną podróż konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Służy temu system rezerwacji miejsc, który od poniedziałku będzie działał według nowych reguł, umożliwiając zajmowanie wszystkich foteli w pociągu.

Osoby, które zakupią bilety w przedsprzedaży do 31 maja br. włącznie, na przejazd 1 czerwca i później, mogą zwrócić bilet i otrzymać pełną należność, bez potrącenia odstępnego.

Podróż tylko z rezerwacją miejsca

W związku z nadal obowiązującym limitem zajętości miejsc od 1 czerwca pociągami PKP Intercity będzie mogło podróżować tylu pasażerów ile jest miejsc siedzących w składzie. Dlatego też PKP Intercity wprowadza od 4 czerwca br. obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jak do tej pory, Express InterCity Premium (EIP). Jednocześnie przewoźnik zachęca pasażerów do planowania podróży, kupowania biletów i rezerwacji miejsc z wyprzedzeniem.

Od 4 czerwca bilety jednorazowe będą wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym będzie wymagane posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie.
Rezerwacja miejsca do biletów okresowych będzie kosztować symboliczną złotówkę. Rezerwacje będzie można nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl. Co ważne, również od 4 czerwca br. PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność – poprzez stronę internetową można będzie nabyć rezerwację miejsca także do biletów kupionych w innych kanałach sprzedaży.
Jeśli na stacji nie ma kasy biletowej lub jest ona nieczynna, podróżni powinni zgłosić się do konduktora już na peronie, jeszcze przed wejściem do pociągu. Jeśli będą wolne miejsca w pociągu, konduktor sprzeda pasażerowi bilet lub dokona rezerwacji i wyda miejscówkę.

W przypadku, gdy na stacji dostępna jest kasa biletowa, podróżny powinien nabyć w niej bilet jednorazowy lub rezerwację miejsca przed rozpoczęciem podróży. Gdy na stacji czynna jest kasa, zakup biletu u konduktora jest niemożliwy (bez względu na kategorię pociągu), a przebywanie na pokładzie bez ważnego biletu oznacza konieczność zapłaty zarówno należności za przejazd jak i opłaty dodatkowej.

Posiadacze biletów okresowych zakupionych do 3 czerwca br. włącznie, czyli przed wejściem zmian w życie, będą mogli zwrócić te bilety w odstępstwie od terminów przewidzianych na ich zwrot. Wysokość zwrotu środków będzie dokonywana proporcjonalnie do liczby niewykorzystanych dni i bez potrącenia odstępnego. Pasażerowie posiadający bilety okresowe kupione do 3 czerwca br. włącznie, którzy nadal będą z tych biletów korzystać, będą mogli wystąpić o zwrot należności za nabywane za symboliczną złotówkę obowiązkowe miejscówki po zakończeniu okresu ważności biletu okresowego lub zakończeniu ograniczeń związanych z limitowaniem liczby miejsc w pociągach.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad dotyczących zasłaniania ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częstego mycia rąk. Przestrzeganie ich jest istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz współpodróżnych.

PKP Intercity przypomina także, że wszystkie składy są regularnie dezynfekowane i czyszczone. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.
Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk.

Kolejne Pendolino wracają na tory, więcej ekspresów w rozkładzie PKP Intercity

Od 31 maja br. do rozkładu PKP Intercity wracają kolejne składy kategorii Express InterCity i Express InterCity Premium (EIP) zawieszone do tej pory z powodu epidemii. Przybywa połączeń między stolicą a Poznaniem, z kolei składy Pendolino połączą Warszawę, Gdynię, Kraków i Kołobrzeg.

Przewoźnik sukcesywnie przywraca połączenia do tej pory zawieszone lub skrócone z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej. Łącznie od 3 maja br. na tory wróciło blisko 100 pociągów PKP Intercity, co pozwala na komfortowe i bezpieczne podróże m.in. do Krakowa, Wrocławia, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Warszawy, Przemyśla czy Szczecina.

Najnowsza decyzja przewoźnika ucieszy pasażerów podróżujących między Warszawą a Krakowem, Gdynią i Kołobrzegiem, a także między stolicą a Poznaniem. Na tory wracają kolejne pociągi kategorii Express InterCity Premium (EIP, Pendolino) oraz Express InterCity (EIC).

Pociągi przywrócone w całej relacji:

  • EIP 5306 relacji Gdynia Gł. (odj. 14:05) – Kraków Gł. (przyj. 19:56); kursujący w niedziele; od 31 maja br.;
  • EIP 3506 relacji Warszawa Zach. (odj. 10:00) – Gdynia Gł. (przyj. 14:01); kursujący w niedziele; od 31 maja br.;
  • EIC 7102/3 Lech relacji Poznań Gł. (odj. 05:57) – Warszawa Wsch. (przyj. 09:11); kursujący od poniedziałku do soboty; od 1 czerwca br.;
  • EIP 4502 relacji Warszawa Zach. (odj. 17:16) – Gdynia Gł. (przyj. 20:53); kursujący w piątki i niedziele; od 05 czerwca br.;
  • EIP 3800/1 relacji Kraków Gł. (odj. 14:04) – Gdynia Gł. (przyj. 19:58) – wydłużenie relacji do Kołobrzegu (przyj. 22:27); kursujący w piątki i niedziele; od 5 czerwca br.;
  • EIP 8300/1 relacji Kołobrzeg (odj. 05:35) – Warszawa Zach. (przyj. 11:40); kursuje w soboty i poniedziałki; od 06 czerwca br.

Pociągi przywrócone na odcinku trasy:

  • EIC 17008/9 Varsovia relacji Warszawa Wsch. – Berlin Hbf; kursujący od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w relacji Warszawa Wsch. (odj. 16:04) – Poznań Główny (przyj. 19:21); od 31 maja br.;
  • EIC 71004/5 Odra relacji Berlin Hbf – Warszawa Wsch.; kursujący w piątki i niedziele w relacji Poznań Gł. (odj. 16:33) – Warszawa Wsch. (przyj. 19:36); od 31 maja br.

Bilety na połączenia realizowane pociągami Express InterCity oraz Express InterCity Premium są dostępne w sprzedaży zarówno w kasach, biletomatach, jak i kanałach zdalnych, m.in. poprzez stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator.

Dalsze decyzje dotyczące przywrócenia kolejnych zawieszonych wcześniej połączeń zależne przede wszystkim od aktualnie panujących warunków, możliwości swobodnego przemieszczania się oraz zainteresowania usługami PKP Intercity. Priorytetem dla spółki pozostaje troska o pełne bezpieczeństwo i komfort podróży.

Pakiety ochronne dla podróżnych

Pasażerom pociągów EIP są wręczane pakiety ochrony osobistej (maseczki i rękawiczki jednorazowe oraz dwie chusteczki dezynfekujące), które rozdaje obsługa pociągu. Drużyna konduktorska jest przy tym liczniejsza, by zapewnić jak najsprawniejszą obsługę pasażerów z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych usługi gastronomiczne są tymczasowo całkowicie zawieszone we wszystkich pociągach PKP Intercity, w tym także w Pendolino. Drużyna konduktorska oraz komunikaty wyświetlane na monitorach przypominają pasażerom o zasadach bezpiecznego podróżowania.

Regularna dezynfekcja

Wszystkie pociągi Pendolino są obecnie dezynfekowane przez producenta taboru metodą zamgławiania, czyli rozproszenia środka dezynfekującego razem ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek podczas czyszczeń codziennych i okresowych realizowanych w Warsztacie Utrzymania Taboru. Dodatkowo pociągi są czyszczone podczas jazdy na całej trasie. Dezynfekowane są newralgiczne elementy, z którymi podróżni mają bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami.

Na torach coraz więcej składów PKP Intercity – już blisko 100 pociągów wróciło do kursowania od 3 maja

Od środy 27 maja 2020 r. rozpoczyna kursowanie kolejnych 40 składów przewoźnika, które do tej pory pozostawały zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. Powracające na tory pociągi ułatwią podróżowanie m.in. do Wrocławia, Krakowa, Gdyni, Katowic, Warszawy i Białegostoku. Łącznie od 3 maja br. wróciło na tory blisko 100 pociągów PKP Intercity.

PKP Intercity zdecydowało o przywróceniu kursowania kolejnych blisko 40 połączeń, które w ostatnim czasie pozostawały zawieszone bądź skrócone w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną. Począwszy od środy 27 maja br. pociągi będą sukcesywnie wracać na tory. Podobnie jak do tej pory, kolejne decyzje w sprawie przywracania pociągów będą uzależnione od aktualnie panujących warunków, zainteresowania usługami PKP Intercity oraz możliwości przemieszczania się.

Pociągi przywrócone w całej relacji:

  • TLK Artus relacji Gdynia Gł. – Katowice; od 27 maja br.;

  • IC Heweliusz relacji Wrocław Gł. – Gdynia Gł.; od 27 maja br.;

  • IC Piast relacji Wrocław Gł. – Gdynia Gł.; od 27 maja br.;

  • TLK Artus relacji Katowice – Gdynia Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Barbakan relacji Kraków Gł. – Szczecin Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Heweliusz relacji Gdynia Gł. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Pomorzanin relacji Gdynia Gł. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Słowacki relacji Warszawa Wsch. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Słowacki relacji Wrocław Gł. – Białystok; od 28 maja br.;

  • IC Zefir relacji Kołobrzeg – Kraków Gł., kursuje bez grupy wagonów bezpośrednich do Katowic; od 28 maja br.;

  • IC Zefir relacji Kraków Gł. – Kołobrzeg, kursuje bez grupy wagonów bezpośrednich z Katowic; od 28 maja br.;

  • IC Barbakan relacji Szczecin Gł. – Kraków Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Kopernik relacji Bydgoszcz Gł. – Warszawa Wsch.; od 29 maja br.;

  • IC Kopernik relacji Warszawa Wsch. – Bydgoszcz Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Nałkowska relacji Białystok – Zgorzelec; od 29 maja br.;

  • IC Oleńka relacji Wrocław Gł. – Białystok; od 29 maja br.;

  • IC Rejewski relacji Warszawa Wsch. – Bydgoszcz Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Rejewski relacji Bydgoszcz Gł. – Warszawa Wsch.; od 29 maja br.;

  • IC Wawel relacji Kraków Gł. – Zielona Góra Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Wawel relacji Zielona Góra Gł. – Kraków Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Nałkowska relacji Białystok – Wrocław Gł.; od 30 maja br.;

  • IC Oleńka relacji Warszawa Zach. – Białystok; od 31 maja br.;

  • TLK Fredro relacji Wrocław Gł. – Warszawa Wsch.; kursuje od poniedziałku do piątku; od 1 czerwca br. z wyłączeniem 11 czerwca br.

  • EIC Lech relacji Poznań Gł. – Warszawa Wsch.; kursuje od poniedziałku do soboty; od 1 czerwca br.

  • IC Panorama relacji Warszawa Wsch. – Wrocław Gł.; kursuje od poniedziałku do piątku; od 1 czerwca br. z wyłączeniem 11 czerwca br.

Pociągi przywrócone na odcinku trasy:

  • IC Lwów Express relacji Wrocław Gł. – Lwów kursuje w relacji Wrocław Gł. – Kraków Gł.; od 27 maja br.;

  • IC Lwów Express relacji Lwów – Wrocław Gł. kursuje w relacji Kraków Gł. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Orzeszkowa relacji Białystok – Jelenia Góra kursuje w relacji Warszawa Wsch. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Orzeszkowa relacji Jelenia Góra – Białystok kursuje w relacji Wrocław Gł. – Białystok; od 28 maja br.;

  • IC Siemiradzki relacji Jelenia Góra – Przemyśl Gł. kursuje w relacji Wrocław Gł. – Kraków Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Siemiradzki relacji Przemyśl Gł. – Jelenia Góra kursuje w relacji Kraków Gł. – Wrocław Gł.; od 28 maja br.;

  • IC Włókniarz relacji Szczecin Gł. – Łódź Fabryczna kursuje w relacji Szczecin Gł. – Poznań Gł. od 28 maja br.;

  • IC Orzeszkowa relacji Białystok – Jelenia Góra kursuje w relacji Białystok – Wrocław Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Silesia relacji Warszawa Wsch. – Ostrava-Svinov kursuje w relacji Warszawa Wsch. – Katowice; od 29 maja br.;

  • IC Włókniarz relacji Łódź Fabryczna – Szczecin Gł. kursuje w relacji Poznań Gł. – Szczecin Gł.; od 29 maja br.;

  • IC Silesia relacji Ostrava-Svinov – Warszawa Wsch. kursuje w relacji Katowice – Warszawa Wsch.; od 30 maja br.

  • EIC 71004/5 Odra relacji Berlin Hbf – Warszawa Wsch. kursuje w relacji Poznań Gł. – Warszawa Wsch.; kursuje w piątki i niedziele; od 31 maja br.;
  • EIC 17008/9 Varsovia relacji Warszawa Wsch. – Berlin Hbf kursuje w relacji Warszawa Wsch. – Poznań Gł.; kursuje od poniedziałku do piątku oraz w niedziele; od 31 maja br.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button