BIAŁYSTOKBYDGOSZCZGORZÓW WIELKOPOLSKIKATOWICEKIELCEKRAKÓWLUBLINŁÓDŹOLSZTYNOPOLEPOZNAŃRZESZÓWSZCZECINTORUŃTRÓJMIASTOWARSZAWAWROCŁAWZIELONA GÓRA

Rok temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Polskie samorządy pomagają

Inwazja armii Putina na Ukrainę

24 lutego 2022 r. rosyjskie wojsko zaatakowało Ukrainę.

Do Polski zaczęli masowo napływać uchodźcy wojenni, przeważnie kobiety i dzieci. Jednostki samorządu terytorialnego wszystkich poziomów zaangażowały się w niesienie pomocy zarówno Ukrainkom i Ukraińcom poszukującym schronienia w naszych Polsce, jak i bratnim i siostrzanym samorządom z Ukrainy.

Wraz z rozpoczęciem wojny tysiące Ukraińców skierowało się do zachodnich granic swego państwa. Według danych UNHCR do 19 kwietnia Ukrainę opuściło 5034 tys. osób, z czego 2825 tys. udało się do Polski.

Przeważająca większość Ukraińców zdecydowała się zatrzymać na dłużej w największych polskich ośrodkach miejskich, w tym przede wszystkim w obszarach metropolitalnych należących do UMP. W marcu 2022 r. nasze miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70% spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego.

Ukrainki i Ukraińcy spotkali się z gościnnym przyjęciem mieszkańców naszego kraju. Jak pokazało badanie przeprowadzone w kwietniu ubiegłego roku przez Unię Metropolii Polskich wśród mieszkańców 12 największych polskich miast aż 67% z nich zaangażowało się w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Mieszkańcy najczęściej pomagali poprzez przekazywanie żywności; pomoc rzeczową oraz finansową (wpłata datku na zbiórkę dla uchodźców), a także gościli uchodźców z Ukrainy w swoich domach.

W pomoc uchodźcom wojennym zaangażowały się także samorządy, w tym wszystkie Miasta członkowskie Unii Metropolii Polskich (Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław). We wszystkich powstały interwencyjne punkty noclegowe oraz punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową. Powstały też specjalne numery kontaktowe, pod którymi wolontariusze udzielali informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej. Organizowano zbiórki na rzecz mieszkańców Ukrainy.  Miasta Unii Metropolii Polskich zaangażowały się także pomoc dla bratnich i siostrzanych samorządów z Ukrainy organizując najpierw transporty humanitarne, a następnie przekazując sprzęt niezbędny do świadczenia usług publicznych w zrujnowanych wojną ukraińskich miastach.

Pomoc, jaką polskie samorządy i ich mieszkańcy nieśli i niosą uchodźcom wojennym została doceniona przez władze Ukrainy. Rzeszów został – jako pierwsze miasto na świecie – uhonorowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułem Miasta – Ratownika. Nadając Rzeszowowi tytuł Miasta – Ratownika prezydent Ukrainy, w swoim przemówieniu wymienił także W swoim przemówieniu prezydent Ukrainy wymienił także 18 innych polskich miast szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy dla swoich partnerów z Ukrainy: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce. Jak do tej pory tytuł Miasta – Ratownika otrzymały cztery europejskie miasta: Rzeszów, Przemyśl, Praga oraz Wilno.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button