MOTOSPORT

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. 53 kierowców zgłoszonych do 23. Grand Prix Sopot – Gdynia

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski 2020

Sezon mistrzostw Polski w sportach motorowych powoli wraca do normy.

Jako pierwsze wystartowały wyścigi torowe w Poznaniu, właśnie zakończył się MARMA 29 Rajd Rzeszowski, nadszedł czas na Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. Cykl rozpocznie 23 Grand Prix Sopot – Gdynia, które zostanie rozegrane w dniach 14 – 16 sierpnia jako 1 i 2 Runda GSMP. Po długiej ponad 10–miesięcznej przerwie (nie odbyły się planowane wyścigi w Załużu, Limanowej i na Magurze Małastowskiej) ponad 50 kierowców zmierzy się z sopocką trasą, liczącą 3050 m. Lista zgłoszeniowa zostanie opublikowana 12 sierpnia.

Z powodu epidemii COVID – 19, w tym roku zrezygnowano z popularnego wśród licznych turystów odwiedzających Sopot Badania Kontrolnego na skwerze przy Molo. Piątkowe badanie samochodów (14.08 od godz. 11.30) , przeniesiono na rozległy parking przy Ergo Arena na pograniczu Sopotu i Gdańska (plac Dwóch Miast 1). Tegoroczne BK ma szczególny wymiar: po raz pierwszy sędziowie techniczni Polskiego Związku Motorowego oraz Zawodnicy zmierzą się z tzw. Performance Factor; wprowadzonymi przez FIA (Światowa Federacja Samochodowa) nowymi zasadami technicznego kwalifikowania aut do poszczególnych grup.
Zastosowane będą surowe procedury bezpieczeństwa: wszystkie osoby znajdujące się na terenie wyścigu będą musiały mieć założone maseczki bądź tzw. przyłbice, wszystkim będzie mierzona temperatura.

Podobne środki ostrożności stosowane będą podczas treningów i podjazdów wyścigowych 15 i 16 sierpnia. Wyjątkowo zawodów nie poprzedzi odprawa z Zawodnikami, wszystkie niezbędne informacje dotyczące zawodów zostaną przekazane w postaci krótkiego filmu instruktażowego.

Nietypowy charakter miała obowiązkowa odprawa z zawodnikami. Kierowcy wysłuchali informacji Dyrektora Wyścigu Lecha Orskiego… przez internet. L. Orski poinformował m.in. o korektach zabezpieczeń trasy, dokonanych na wniosek kierowców (wydłużenie niektórych barier energochłonnych) oraz zaapelował o zachowanie środków ostrożności – stosowania maseczek, dezynfekcji rąk ect.

Podczas BK Komisja Techniczna PZM przeprowadzała dodatkowe pomiary samochodów, sprawdzając zgodność danych deklarowanych przez zawodników ze stanem faktycznym. Sopocki wyścig to pierwsza impreza, podczas której auta są kwalifikowane do konkretnych grup i klas wg. Tzw. Performance Factor, systemu wdrażanego w tym roku w wyścigach górskich przez FIA (Światową Federację Samochodową) i Polski Związek Motorowy.

Organizacja takiej imprezy w tak trudnym czasie wymaga ogromnego zaangażowania ze strony działaczy Automobilklubu Orski i PZM, ale także akceptacji i pomocy ze strony samorządów miast, na których terenie odbywa się wyścig – Sopotu i Gdyni.

Na liczącej 3050 m trasie kierowcy pojawią się w sobotę 15 sierpnia (1 Runda GSMP), 2 Runda GSMP zostanie rozegrana w niedzielę 16.08.Od 2018 rekordzistą trasy jest Michał Ratajczyk, który Mitsubishi Lancerem uzyskał czas 1:21,997.

Skrócony harmonogram zawodów przedstawia się następująco:

15.08 Sobota 1 Runda GSMP

09:30 Podjazd Treningowy 1
30 minut po Podjeździe Treningowym 1, Podjazd Treningowy 2
Bezpośrednio po Podjeździe Treningowym 2 Ceremonia Otwarcia Zawodów ( Rondo, ul. Kolberga, Sopot)
14:00 1 Podjazd Wyścigowy
30 minut po Podjeździe Wyścigowym 1 Podjazd Wyścigowy 2
30 minut po Podjeździe Wyścigowym 2 Ceremonia wręczenia nagród ( Rondo ul. Kolberga, Sopot)

16.08 Niedziela 2 Runda GSMP

08:30 Podjazd Treningowy 1
30 minut po Podjeździe Treningowym 1 Podjazd Treningowy 2
11:30 Podjazd Wyścigowy 1
30 minut po Podjeździe Wyścigowym 1 Podjazd Wyścigowy 2
30 minut po Podjeździe Wyścigowym 2 Ceremonia wręczenia nagród (Rondo, ul. Kolberga, Sopot).

Lesław Orski – Dyrektor 23 Grand Prix Sopot – Gdynia:

Wyścig otwiera tegoroczny, mocno ograniczony przez COVID – 19, sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Od początku, jako wieczny optymista, nie wyobrażałem sobie, abym nie miał możliwości w tym roku zorganizowania zawodów, choć ciągle istnieje ogromne niebezpieczeństwo. Sytuacja wymaga od nas wszystkich, także od Zawodników i miłośników sportów motorowych, którzy będą w tym czasie w Sopocie, poważnego traktowania zasad bezpieczeństwa. Noszenie przez wszystkich  prawidłowo założonych  maseczek na terenie wyścigu to rzecz oczywista, przypominam o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa także we wszystkich miejscach, gdzie gromadzi się większa ilość osób, np. obok trasy wyścigu. Życie w Sopocie normalnieje, odbywa się coraz więcej imprez kulturalnych czy sportowych, ale  przyznam, że nasi Goście,  turyści i przyjezdni nie do końca stosują zasady bezpieczeństwa; a przecież to od nas wszystkich zależy, jak przetrwamy ten trudny czas.

Nadmorskie zawody rozpoczną sezon GSMP PZM 2020. Kolejne Rundy zaplanowano zarówno w Polsce, jak i na Słowacji; dzięki rozwijającej się bliskiej współpracy pomiędzy PZM a SAMŠ. 3 i 4 Runda to Wyścig Górski Pezinok (SVK) 4 – 6 września, następnie kierowcy wrócą do Polski na 17.S Wyścig Górski Prządki (18 – 20 września), sezon powinny zakończyć zawody w Banovcach (Wyścig Jankov Vrsok) w dniach 25 – 27.09.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button