PIŁKA RĘCZNA

Gladiatory PGNiG Superligi 2020: hat-trick Sićko. Poznaliśmy zwycięzców

Gladiatory PGNiG Superligi

Poznaliśmy zwycięzców Gladiatorów 2020 PGNiG Superligi.

Zawodnicy i sztab szkoleniowy wybrali najlepszych wśród wszystkich zawodników i trenerów minionego sezonu. Bezkonkurencyjny okazał się Szymon Sićko – lewy rozgrywający NMC Górnik Zabrze, który wygrał aż w trzech kategoriach!

Mimo wcześniejszego zakończenia rozgrywek, organizatorzy postanowili docenić wysiłek zawodników, którzy rozegrali 169 meczów, czyli praktycznie całą rundę zasadniczą i jak co roku przyznać prestiżowe tytuły Gladiatorów. 18-osobowa kapituła 8 kwietnia wybrała nominowanych w 9 kategoriach. O tym, kto zdobędzie tytuł Gladiatora ostatecznie zadecydowali zawodnicy i sztaby szkoleniowe drużyn Superligi.

Najwięcej – bo aż 4 – nagród przypadło NMC Górnikowi Zabrze. 3 z nich trafiły do 23-letniego Szymona Sićko – lewy rozgrywający zdobył tytuł Zawodnika Sezonu, Bocznego Rozgrywającego Sezonu, a także Odkrycia Sezonu. Dla wypożyczonego z PGE VIVE Kielce Sićki miniony sezon był najlepszy w jego karierze. Imponował rzutami z dystansu (120 goli), był również jednym z najlepiej asystujących w swojej drużynie (88 asyst). Dobrze zaprezentował się także w reprezentacji Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Europy. W sezonie 2019/2020 zdobył 120 bramek, co dało mu również 2 miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców rozgrywek. Natomiast bezkonkurencyjny okazał się w liczbie rzuconych bramek z 9 metra, z którego zdobył aż 77 bramek. To był zdecydowanie sezon Szymona Sićki! Ten niesamowity progres Sićko zaliczył pod okiem Marcina Lijewskiego, który okazał się Trenerem Sezonu. W tej kategorii panowała największa zgoda wśród głosujących. Lijewski zgarnął aż 203 na 280 głosów. To on był głównym architektem sukcesu Zabrzan, którzy po 5 latach znowu mogą się cieszyć medalem mistrzostw Polski.

3 nagrody zdobyli mistrzowie Polski – PGE VIVE Kielce. Skrzydłowym Sezonu został Blaž Janc. Janc w tym sezonie potwierdził, że jest nie tylko najlepszym skrzydłowym PGNiG Superlidze (78% skuteczności), ale i jednym z najlepszych skrzydłowych na świecie. Doskonale gra w obronie, a jeszcze lepiej spisuje się w ataku, to zawodnik, którego w swoim składzie chciałby mieć każdy trener na świecie. Szkoda, że w przyszłym sezonie przechodzi do FC Barcelony. Tytuł Obrońcy sezonu należy do Romarico Guillo, obrotowego z Francji, debiutanta w tym sezonie PGNiG Superligi. PGE Vive potrzebowało zawodnika, który szybko zapełniły dziurę w obronie po odejściu Marko Mamicia. Francuski olbrzym świetnie wkomponował się w skomplikowane systemy obronne Talanta Dujszebajewa i był filarem kieleckiej defensywy. Trzeci tytuł Gladiatora sezonu 2019/2020 wywalczył Arkadiusz Moryto. Skrzydłowy po raz trzeci z rzędu został Królem Strzelców PGNiG Superligi i tym samym zapisał się w historii jako jedyny zawodnik, który tego dokonał w XXI wieku. To ogromny wyczyn niespełna 23-letniego zawodnika! Moryto pokonał bramkarza rywali 127 razy ze skutecznością 78%.

Dwie statuetki trafiły do graczy Orlenu Wisły Płock. Środkowym Rozgrywającym sezonu został Niko Mindegia, który w pół roku stał się jedną z kluczowych postaci PGNiG Superligi i wprowadził zupełnie nową jakość na środku rozegrania Orlen Wisły Płock. Nie tylko świetnie dogrywa do kolegów, zaliczył 156 asyst w sezonie, ale i nie bał się wziąć odpowiedzialności na swoje barki. W Świętej Wojnie zdobył decydującą bramkę, dzięki której, Orlen Wisła Płock triumfowała nad PGE VIVE Kielce, pierwszy raz po trzech i pół roku.

Zwycięzcę w kategorii Wybór Sezonu wskazali kibice. Nominowani do niej zostali zawodnicy, którzy najczęściej wygrywali tytuł Gracza Serii i zdobyli w nim najwięcej głosów. Największym uznanie wśród kibiców cieszy się Michał Daszek, który zdobył ponad 21 tys. głosów! Co ciekawe, Daszek w tym sezonie do gry wrócił dopiero pod koniec stycznia. Rozegrał zaledwie 6 meczów w PGNiG Superlidze, a w tym czasie dwa razy został Graczem Serii, wygrał tytuł Gracza Miesiąca. Pobił absolutny rekord ligi w liczbie rzuconych bramek w jednym meczu, zdobył ich aż 18, a łącznie na swoim koncie zdążył zapisać aż 45 trafień! W tak krótkim okresie udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych.

Po jednej nagrodzie trafia do Zagłębia Lubin i Azotów-Puławy. Bramkarzem Sezonu został Marcin Schodowski z Zagłębia, który w minionym sezonie zaliczył najwięcej skutecznych interwencji. Dla 32-latka to był prawdopodobnie najlepszy sezon w karierze. Transfer z Piotrkowianina do Zagłębia Lubin świetnie wpłynął na tego doświadczonego goalkeepera. Schodowski nie tylko świetnie bronił rzuty z gry, świetnie radził sobie z rzutami karnymi broniąc ich aż 18 – to drugi wynik w lidze.

Kategoria Obrotowy Sezonu była najbardziej zaciętą w tegorocznych Gladiatorach. Tylko 3 głosami, nad Arciomem Karaliokiem, zwyciężył w niej Dawid Dawydzik. To pierwszy sezon Dawydzika w Azotach-Puławy. Obrotowy zaskoczył prawie wszystkich swoją dyspozycją w tegorocznych rozgrywkach. Zrobił ogromny postęp szczególnie w ataku (79% skuteczności, 76 goli). W tym sezonie zdobył również zaufanie trenera reprezentacji Polski i pojechał na mistrzostwa Europy, gdzie był jednym z najlepiej grających zawodników naszej kadry.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Zawodnik Sezonu, Boczny Rozgrywający Sezonu i Odkrycie Sezonu: Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze (fot. org.)

Zawodnik Sezonu:
Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze

Trener Sezonu:
Marcin Lijewski NMC Górnik Zabrze

Bramkarz Sezonu:
Marcin Schodowski Zagłębie Lubin
  
Boczny Rozgrywający Sezonu:
Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze
  
Środkowy Rozgrywający Sezonu:
Niko Mindegia Orlen Wisła Płock
  
Obrotowy Sezonu:
Dawid Dawydzik Azoty-Puławy

Skrzydłowy Sezonu:
Blaž Janc PGE VIVE Kielce

Obrońca Sezonu:
Romaric Guillo PGE VIVE Kielce

Odkrycie Sezonu:
Szymon Sićko NMC Górnik Zabrze

Wybór Sezonu: Michał Daszek Orlen Wisła Płock (fot. org.)

Wybór Sezonu:
Michał Daszek Orlen Wisła Płock

Król Strzelców: Arkadiusz Moryto PGE VIVE Kielce (fot. org.)

 
Król Strzelców:
Arkadiusz Moryto PGE VIVE Kielce

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button