MOTOSPORT

Formuła 4. Kacper Sztuka gotowy na drugą rundę mistrzostw Włoch

Plan 2. rundy mistrzostw Włoch w Formule 4

Po udanym debiucie na torze Paul Ricard, Kacper Sztuka przygotowuje się do drugiej rundy mistrzostw Włoch w Formule 4.

Areną zmagań będzie tym razem tor w Misano – mieście położonym na wschodnim wybrzeżu Włoch, nieopodal San Marino. Młody cieszynianin przyznaje, że pierwszy wyścig rozbudził w nim sportowy apetyt i chce powalczyć o więcej.

Niespełna trzy tygodnie temu, piętnastoletni Kacper Sztuka zadebiutował we włoskich mistrzostwach Formuły 4, uważanych za najbardziej konkurencyjną serię w tej kategorii. W dwóch wyścigach uplasował się w połowie stawki, ale w trzecim zbliżył się do pierwszej dziesiątki i wywalczył drugie miejsce w kategorii rookies. Te rezultaty pozwoliły mu zainaugurować sezon na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej debiutantów.

Trudno się dziwić, że po takim wyniku, młody zawodnik zakasał rękawy i kontynuował intensywne treningi, żeby jak najlepiej przygotować się do kolejnej rundy. Kluczowym punktem tego cyklu, były testy na torze w Misano, gdzie odbędą się najbliższe zawody Formuły 4. – W pierwszy dzień straciłem 0,1 sekundy do najszybszego zawodnika, więc był to całkiem dobry rezultat. Drugiego dnia mieliśmy trochę problemów z set-up’em, ale dzięki temu dokładniej sprawdziliśmy ustawienia i wprowadziliśmy kilka nowych rozwiązań. Teraz jesteśmy lepiej przygotowani do ścigania – relacjonował Kacper Sztuka.

Przed startem sezonu, cieszyński kierowca zapowiadał walkę o zwycięstwo wśród debiutantów oraz jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej. Teraz przyznaje, że pierwsza okazja do ścigania tylko rozbudziła jego ambicje. Co więcej w Misano może liczyć na dodatkowe, profesjonalne wsparcie.

– Po pierwszej rundzie moje oczekiwania na pewno wzrosły. W jednym z wyścigów wywalczyłem drugie miejsce w klasyfikacji rookie i zajmuję w niej trzecie miejsce z niewielką stratą do dwóch zawodników przede mną. Dlatego na pewno postaram się o jak najwyższe lokaty w zbliżającym się wyścigu. Myślę, że pomoże mi w tym trener z RS Motorsport, z którym będę pracować w ten weekend. Wierzę, że razem możemy osiągnąć bardzo dobry wynik – podkreślił.

Długi czerwcowy weekend dla Kacpra Sztuki będzie bardzo pracowity. Polski kierowca już w czwartek ma zaplanowane treningi. W piątek kolejny trening oraz kalifikacje. Najważniejsze będą jednak oczywiście dwa sobotnie oraz jeden niedzielny wyścig.

Plan 2. rundy mistrzostw Włoch w Formule 4

Piątek 04.06

12:40 – 13:20 trening
18:05 – 18:45 kwalifikacje

Sobota 05.06

12:50 wyścig 1
19:35 wyścig 2

Niedziela 06.06

12:25 wyścig 3

Formuła 4 – Kacper Sztuka (fot. Paolo Pellegrini)

Kacper Sztuka rusza na podbój Formuły 4

Formuła 1 jest królową motosportu i wielu kierowców marzy o szansie poprowadzenia jednego z bolidów w tej prestiżowej rywalizacji. W Polsce każdy chłopiec pasjonujący się motoryzacją chciałby być jak Robert Kubica. Na progu realizacji takiego marzenia staje 15-letni Kacper Sztuka, który zadebiutował w prestiżowym cyklu włoskich mistrzostw Formuły 4. Pochodzący z Cieszyna, młody kierowca udowodnił już swoje możliwości podczas testów i teraz nie boi się wysoko wieszać sobie poprzeczki przed sezonem.

Włoska Formuła 4 jest uznawana za najtrudniejszy i najmocniej obsadzony cykl wyścigowy na tym poziomie. W 2021 roku, start w siedmiu wymagających rundach zapowiedziało niemal 40 zawodników. Dla młodych kierowców to okazja by zdobyć doświadczenie, popracować nad powtarzalnością wyników i zwrócić na siebie uwagę. Talent i jazda w czołówce mogą wydatnie pomóc w awansie na kolejne szczeble, więc rywalizacja co roku jest niezwykle zacięta.

Właśnie taką drogę rozpoczął Kacper Sztuka, który 15 maja zadebiutował na słynnym francuskim torze Paul Ricard, w pierwszej rundzie mistrzostw włoskiej Formuły 4. Odważne plany, mimo młodego wieku kierowcy są podparte wieloletnim i bogatym doświadczeniem. Pierwsze kroki w sporcie motorowym stawał bowiem… w wielu czterech lat. – Tata, który wciąż startował wtedy w rajdach, zabrał mnie na tor kartingowy i wsiadłem do kategorii Baby 50. Dość szybko zacząłem się ścigać – najpierw w Polsce, a potem w Czechach, by w wieku 9 lat rozpocząć rywalizację we Włoszech. Jeśli jednak ktoś marzy o Formule 1, to kolejnym krokiem po kartingu jest… Formuła 4 – powiedział młody zawodnik.

Wieloletnie doświadczenie z kartingu dało Kacprowi Sztuce sporo wiedzy. Choćby na temat drobnych zmian ustawień, które mogą mieć potężny wpływ na zachowanie samochodu na torze. Nauczył się także odnajdywać swoje miejsce na czele gęstej stawki konkurentów. Mimo to, gdy po raz pierwszy wsiadł do bolidu Formuły 4 nie był przygotowany na wszystko. – Zaskoczyło mnie przyspieszenie. Kiedy wyjechałem z boksu pierwszy raz, trochę pociągnęło mnie do przodu, bo bolid ma zupełnie inną moc niż gokart – przyznał z uśmiechem cieszyński kierowca.

To zaskoczenie nie trwało długo, bo młody Polak szybko wszedł w swój profesjonalny tryb. Jak sam mówi, gdy zamyka szybkę i wyjeżdża z boksu ma jeden cel – wykręcić jak najlepszy czas. Tak było już podczas pierwszych testów w Formule 4, które odbył pod koniec 2019 roku, na torze Cremona we Włoszech z zespołem AS Motorsport. Właśnie w jego barwach Kacper Sztuka wystartuje w tegorocznym cyklu. – Testowałem z różnymi zespołami na wszystkich torach, które znalazły się w kalendarzu mistrzostw. Zrobiłem sporo kilometrów na Monzy, Red Bull Ring, czy Paul Ricard. Móc jeździć na torach, na których ścigały się legendy motosportu, to duże przeżycie – przyznał.

Teraz przyszedł czas przekuć setki przejeżdżonych kilometrów testowych na wynik w debiucie. Kacprowi Sztuce nie brakuje ambicji, ale cechuje go również chłodne i profesjonalne podejście, które pozwala mu notować bardzo obiecujące czasy. – Krótkoterminowym planem na ten sezon jest zdobycie jak największej liczby punktów. Myślę, że realnym celem jest zwycięstwo w kategorii rookie, czyli debiutantów. Dobrze byłoby też zakończyć sezon w czołówce – pierwsza trójka jest dobrym miejscem – podkreślił z uśmiechem. – Długoterminowym planem jest dostanie się do Formuły 1, a marzeniem zdobycie tytuły mistrzowskiego – dodał, jasno wyznaczając kierunek swojej sportowej kariery.

Pierwsza runda włoskich mistrzostw Formuły 4 odbyła się 15 i 16 maja na torze Paul Ricard we francuskiej miejscowości Le Castellet.

Formuła 4 – Kacper Sztuka (fot. Paolo Pellegrini)

Formuła 4: pierwsze przetarcie i podium „rookie” w debiucie Kacpra Sztuki

Kacper Sztuka z uśmiechem i satysfakcją zakończył trzy intensywne dni rywalizacji na torze Paul Ricard we Francji. Podczas pierwszej rundy włoskich mistrzostw Formuły 4, 15-letni kierowca z Cieszyna solidnie pracował podczas treningów, kwalifikacji i trzech wyścigów. Dwukrotnie uplasował się w połowie stawki, a raz wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji debiutantów („rookie”).

Po dziesięciu latach startów w kartingu, Kacper Sztuka rozpoczął w miniony weekend nowy rozdział swojej sportowej kariery. Starty w mistrzostwach włoskiej Formuły 4, to spory krok do przodu. Zwłaszcza, że debiutujący na tym poziomie cieszynianin jest najmłodszym zawodnikiem w stawce.

Piątkowe treningi pozwoliły przede wszystkim uporać się z kilkoma kluczowymi kwestiami. Po pierwszym z nich inżynierowie poprawili działanie hamulców. W kolejnym zespół techniczny nie trafił z wyborem ciśnień w oponach, ale te wszystkie przygody pozwoliły w sobotę wystawić do „czasówki” optymalnie ustawiony bolid.

Kacper Sztuka ukończył kwalifikacje na 21. miejscu i taką też otrzymał pozycję startową do pierwszego wyścigu. W otwierającej batalii ze starszymi zawodnikami, kierowca z Polski zajął 23. miejsce oraz siódme wśród debiutantów. – Na początku straciłem kilka pozycji, ale potem udało się zrewanżować skutecznymi atakami. Najbardziej emocjonujący moment miał miejsce na najdłuższej prostej jednego z końcowych okrążeń. W bardzo bliskiej odległości znalazło się sześć samochodów, a jeden z rywali dość optymistycznie zaczął przepychać się na przód grupy. Aby nie doprowadzić do kontaktu musiałem wyjechać na krawężnik. Na szczęście obyło się bez większych konsekwencji – relacjonował cieszynianin.

Drugi dzień rywalizacji zaczął się zdecydowanie lepiej! Kacper Sztuka z 23. pozycji przebił się na 13. Jednocześnie zajął drugie miejsce w klasyfikacji „rookie”. Tym samym w debiucie na torach Formuły 4 stanął na podium, ustępując tylko Lorenzo Patrese – synowi jednego z kierowców Formuły 1. W tym samym wyścigu 11. lokatę wywalczył drugi z Polaków – Piotr Wiśnicki.

W ostatnim, trzecim wyścigu rundy, Kacper Sztuka uplasował się na 19. miejscu oraz piątym wśród debiutantów. – To był mój pierwszy w życiu, wyścigowy weekend w dużych autach, bo wcześniej jeździłem tylko w gokartach. Jestem zadowolony z wyników, które udało mi się osiągnąć. Dobrze było stanąć na podium już podczas pierwszego startu we włoskiej Formule 4 – podsumował Kacper Sztuka.

– Mieliśmy dobre tempo na używanych oponach. Jest więc potencjał na kolejne rundy i postaram się poprawić wyniki w następnym wyścigu – dodał cieszynianin, którego czekają teraz trzy tygodnie przerwy. W pierwszy weekend czerwca zaplanowano bowiem drugą rundę zmagań na torze we włoskiej miejscowości Misano. Kacper Sztuka wystartuje tam jako trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej debiutantów.

Wyniki 1 rundy:

Wyścig 1

1. Kiriłł Smal (Prema) 32.36,013
2. Tim Tramnitz (US Racing) +0,506
3. Ollie Bearman (Van Amersfoort) +0,770

23. Kacper Sztuka (AS Motorsport) +11,390 (7. rookie)
27. Piotr Wiśnicki (Jenzer) + 12,896

Wyścig 2

1. Tim Tramnitz (US Racing) 33.51,423
2. Luke Browning (US Racing) +0,687
3. Kiriłł Smal (Prema) +1,441

11. Piotr Wiśnicki (Jenzer) +15,268
13. Kacper Sztuka (AS Motorsport) + 18,066 (2. rookie)

Wyścig 3

1. Tim Tramnitz (US Racing) 33.00,822
2. Ollie Bearman (Van Amersfoort) +1,668
3. Władimir Łomko (US Racing) +2,315

19. Kacper Sztuka (AS Motorsport) +12,907 (5. rookie)
21. Piotr Wiśnicki (Jenzer) +14,923

Klasyfikacja generalna rookie:

1. Maya Weug (Iron Lynx Srl) 38pkt
2. Jonas Ried (Mecke Motorsport) 37pkt
3. Kacper Sztuka (AS Motorsport) 32 pkt
4. Leonardo Bizzotto (BVM Racing) 27 pkt
5. Conrad Laursen (Prema) 25 pkt

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button