MOTOSPORT

52. Rajd Festiwalowy rozpoczyna sezon w RSMŚl i RSPŚ

Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2021

Już w najbliższy weekend (5-6 czerwca br.) odbędzie się 52. Rajd Festiwalowy, który zainauguruje rozgrywki w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oraz Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska SKJS w sezonie 2021.

Co roku ten rajd jest stałym punktem w kalendarzu imprez sportów motorowych, a tradycja sięga 1970 roku, kiedy to zorganizowano pierwszą edycję tego opolskiego klasyka. W tym roku bazą rajdu są Strzelce Opolskie, a odcinki specjalne wytyczono w Opolu, a także na trasach ze Zdzieszowic do Góry św. Anny oraz przez miejscowość Poręba. Na liście zgłoszeń znalazły się 84 załogi – 43 w Rajdzie Okręgowym (RSMŚl) i 41 w Super KJS-ie (RSPŚ).

Do faworytów w walce o tytuł mistrzowski można z całą pewnością zaliczyć ubiegłorocznych Wicemistrzów Śląska, Rafała Piotrowskiego i Adriana Mroszczyka, którzy pojadą swoim Renault Clio Sport. Tytuł mistrzowski w klasie RO 2 sprzed roku zechcą obronić Adam Rachfał i Sławomir Leja, którzy pozostają przy swojej Hondzie Civic VTi, a po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w klasie PPC, swoich sił w klasie RO 1 spróbują Konrad Dukat i Mieczysław Kalczyński, którzy wystartują Renault Clio Sport. Tytuł w klasie Open 2 zechcą obronić Tomasz Pławecki i Paweł Kaim, którzy po oesach podróżować będą w dobrze im znanej Hondzie Civic VTi piątej generacji.

Na starcie pojawi się też aktualny Mistrz Polski w klasie HR4, Grzegorz Ciombor, który swoją Hondą Civic wygrał w 2017 roku Rajd Festiwalowy w klasie 3 i tym samym autem powalczy o wygraną w klasyfikacji generalnej i w klasie RO 2, a jego pilotem będzie Maciej Miklaszewski. Skoro o triumfatorach tego rajdu mowa, to nie należy zapominać o zwycięzcy sprzed dwóch lat w klasie PPC, Macieju Hawro, którego pilotować będzie reprezentant Automobilklubu Opolskiego, Wojciech Kolaczek, a ich bronią będzie Honda Civic VTi. Kolejnym opolskim akcentem w stawce RSMŚl są reprezentanci Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, Michał Schmidt i Marcin Lentner, którzy wystartują swoim Renault Clio Sport.

52. Rajd Festiwalowy to także inauguracja uruchomionej grupy RallyN, a na liście zgłoszeń znalazło się siedem ekip – cztery z nich pojadą w klasie RallyN1, a pozostała trójka powalczy o wygraną w klasie RallyN2. W tej stawce znajduje się m.in. Wicemistrz Śląska z 2019 roku Łukasz Godula, którego pilotem będzie Piotr Bywalec, a także czołowe ekipy imprez amatorskich w województwie opolskim i śląskim – Sebastian Bojdoł i Andrzej Mrowczyk oraz Kamil Kawalec i Sebastian Krzyżowski.

Zainteresowanie kibiców z całą pewnością będzie budzić m.in. wyjątkowa replika B-grupowego Audi Quattro Sport E2, za którego sterami zasiądą Grzegorz Olchawski i Rajdowy Mistrz Polski z 2003 roku, Łukasz Wroński, czy też znany z wyjątkowego stylu jazdy Waldemar Janecki, który pojawi się w BMW E36 Compact, a pilotem krakowskiego kierowcy będzie Piotr Krzystanek. Na starcie pojawią się również doświadczeni Adam Wrocławski i Jacek Spentany, którzy Peugeotem 208 R2 powalczą o prymat w klasie Open 2, a także Artur Równiatka w Mitsubishi Lancerze Evo X, którego pilotem będzie zwycięzca 50. Rajdu Festiwalowego z 2019 roku, Wojciech Habuda.

Prócz walki o punkty w Mistrzostwach Śląska odbędzie się też rywalizacja wśród kierowców nielicencjonowanych, którzy powalczą o jak najlepszy wynik w pierwszej rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska SKJS. Najliczniejszą klasą będzie klasa 3, którą reprezentuje 13 załóg. 12 ekip zgłosiło się w klasie 2, a 7 załóg jest zapisanych w klasie 1. Do klasy Cento zgłosiły się 4 ekipy, a po dwie załogi zapisały się do klas Retro i Gość. Tylko jedna załoga będzie rywalizowała w klasie RWD.

Załogi będą miały do pokonania siedem odcinków specjalnych o łącznej długości 23,67 km. W sobotę odbędzie się odcinek super specjalny zlokalizowany na rondzie im. Tadeusza Rozwadowskiego i węźle drogowym będącym skrzyżowaniem ul. Wrocławskiej i Obwodnicy Piastowskiej, który będzie miał długość 2,13 km. W niedzielę na zawodników będą czekały dwa odcinki specjalne przejeżdżane trzykrotnie. Pierwszy z nich to kultowa trasa ze Zdzieszowic do Góry św. Anny o długości 3,57 km, wykorzystywana przez wiele lat podczas Opolskiego Wyścigu Górskiego, który był rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Drugi odcinek specjalny ma długość 3,61 km i przebiegać będzie przez miejscowość Poręba, a meta znajduje się przed skrzyżowaniem między Kadłubcem a Strzelcami Opolskimi.

Co roku rozgrywki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska potrafią zaskakiwać i wiele razy byliśmy świadkami narodzin wielu talentów, którzy na międzynarodowych arenach odnoszą duże sukcesy. Czy w najbliższy weekend będziemy świadkami narodzin wyjątkowego talentu? Kto zrobi pierwszy krok w stronę tytułu Rajdowego Mistrza Śląska i Pucharu Śląska SKJS?

Harmonogram 52. Rajdu Festiwalowego

Sobota, 5 czerwca

18:00 – Start rajdu (Strzelce Opolskie)

18:43 (19:57 dla SKJS) – OSS 1 Debiuty (Opole)

Niedziela, 6 czerwca

7:30 – Serwis A

8:43 (9:57 – PS 1 dla SKJS) – OS 2 Superjedynki (Zdzieszowice)

8:56 (10:10 – PS 2 dla SKJS) – OS 3 Premiery (Poręba)

10:06 (11:20 dla SKJS) – Serwis B (Serwis A dla SKJS)

11:34 (12:48 – PS 3 dla SKJS) – OS 4 Superjedynki (Zdzieszowice)

11:47 (13:01 – PS 4 dla SKJS) – OS 5 Premiery (Poręba)

12:57 (14:11 dla SKJS) – Serwis C (Serwis B dla SKJS)

14:25 (15:39 – PS 5 dla SKJS) – OS 6 Superjedynki (Zdzieszowice)

14:38 (15:52 – PS 6 dla SKJS) – OS 7 Premiery (Poręba)

15:08 (16:22 dla SKJS) – Meta rajdu (Strzelce Opolskie)

18:00 – ceremonia wręczenia nagród (Strzelce Opolskie)

Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2021

Rajd Festiwalowy – 4-5 czerwca
Rajd Małopolski – 30-31 lipca
Rajd Rzeszowski – 5-7 sierpnia
Rajd Śląska – 10-11 września
Rajd Wisły – 24-26 września
Rajd Cieszyńska Barbórka – 13-14 lub 19-20 listopada

Równiatka Motorsport powalczy w 52. Rajdzie Festiwalowym

Załoga Równiatka Motorsport, w której skład wchodzą Artur Równiatka i Wojciech Habuda, po solidnym występie w 3. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej – 2. rundzie MARTEN Tarmac Masters 2021, stają przed kolejnym wyzwaniem. Tym razem załoga Mitsubishi Lancera EVO X wystartuje w 52. Rajdzie Festiwalowym – 1. rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2021.

Artur Równiatka i Wojciech Habuda wystartują w klasie Open 1, w której wystąpi w sumie siedem załóg. Łącznie w ramach RSMŚl w 52. Rajdzie Festiwalowym wystartują 43 załogi. Pomimo tego, że rajd ten ma być głównie treningiem dla załogi Równiatka Motorsport, nastawienie przed rajdem jak zwykle jest bojowe.

„Nastawienie jest takie samo, jak zawsze – znaleźć się na mecie rajdu. Jaki jest nasz cel? To chyba proste pytanie, ponieważ każdy kierowca rajdowy, każdy sportowiec – zawsze walczy o zwycięstwo!” – zapowiadał kierowca Lancera.

Doświadczenie załogi zespołu Równiatka Motorsport w Rajdzie Festiwalowym jest mocno zróżnicowane. Dla Artura Równiatki będzie to pierwszy start w karierze w tej imprezie, a dla Wojciecha Habudy będzie to powrót na opolskie trasy. Wojciech ma z tego miejsca bardzo miłe wspomnienia, ponieważ zwyciężył w tym rajdzie w 2019 roku w duecie z Michałem Rokitą zarówno w swojej klasie, jak i w całej imprezie w klasyfikacji załóg zgłoszonych w RSMŚl.

„Będzie to mój pierwszy start w karierze w tym rajdzie, ale mogę być spokojny, ponieważ Wojtek zna te odcinki jak własny pokój. Dlatego mogę podczas jazdy nawet zamknąć oczy i wiem, że dotrzemy do celu, choć w takim przypadku nie wiadomo z jakim wynikiem.” – mówił Artur Równiatka.

Wojciech Habuda z Rajdu Festiwalowego ma bardzo miłe wspomnienia. Zwyciężył w nim w 2019 roku w duecie z Michałem Rokitą zarówno w swojej klasie, jak i w całej imprezie wśród załóg zgłoszonych w RSMŚl. W nadchodzącym starcie z pewnością będzie chciał powtórzyć ten wynik, tym razem w duecie z Arturem
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button