MOTOSPORT

FIA WEC 2023. Wyścig 1000 mil Sebring. Robert Kubica piąty w długodystansowych MŚ

Floryda - World Endurance Championship

Od 5. miejsca zaczyna zmagania w Długodystansowych Mistrzostwach Świata ekipa W Racing Team z Robertem Kubicą w składzie.

Polak na każdym ze swoich przejazdów notował świetne tempo.

To był wspaniały start Kubicy, który wystrzelił 41 z P6 na P2 na pierwszych okrążeniach

To kategoria LMP2 w wyścigu WEC (World Endurance Championship) na torze Sebring na Florydzie. Rozegrano go z piątku na sobotę.

Wyścig 1000 mil Sebring rozpoczął 11. sezon tego cyklu.

Zaś polski zespół Inter Europol Competition (Jakub Śmiechowski, Albert Costa i Fabio Scherer) zajął czwartą pozycję.

W LMP2 wygrał team JOTA w składzie: Niemiec David Beckmann, Chińczyk Ye Yifei i Brytyjczyk Will Stevens.

W klasyfikacji Hypercarów triumfował team Toyoty (Brytyjczyk Mike Conway, Japończyk Kamui Kobayashi i Argentyńczyk Jose Maria Lopez).

1000 mil Sebring:

1. Toyota Gazoo Racing (Hypercar) 239 okrążeń
2. Toyota Gazoo Racing (Hypercer) strata 2.168
3. Ferrari (Hypercar) 2 okrążenia

11. Team WRT 9 okr. (5. m. w LMP2)

Kolejna runda FIAWEC już 16 kwietnia w Portimao. Finałowy ośmiogodzinny wyścig w Bahrajnie zaplanowano 4 listopada.

Team WRT z Kubicą

Po doskonałym początku sezonu 2023 z programem GT, Team WRT jest teraz gotowy do rozpoczęcia kampanii LMP2. To już trzeci sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA dla belgijskiej ekipy, która równolegle w przyszłym roku będzie przygotowywać się do debiutu w klasie Hypercar z BMW.

Sezon FIA WEC 2023 rozpoczął się tradycyjnie w Sebring. Legendarny tor na Florydzie gościł w zeszłym tygodniu Prolog mistrzostw (przedsezonowe testy zbiorowe). Wyścig w formacie 1000 mil zaplanowano na piątek 17 marca. Po raz kolejny Team WRT wystawił dwa samochody w siedmiowyścigowym FIA WEC.

Jak już ogłoszono, składy za kierownicą dwóch Oreca 07 Gibsons zostały nieco przetasowane, ale w boksach składu nie ma nieznanych twarzy. Robin Frijns, Sean Gelael i Ferdinand Habsburg pojadą razem w samochodzie nr 31, podczas gdy samochód nr 41 powierza się Rui Andrade, Louisowi Delétrazowi i Robertowi Kubicy. Ku uciesze wszystkich w drużynie Szwajcar i Polak wracają po roku nieobecności.

Będzie to trzecia z rzędu kampania w LMP2 dla zespołu WRT, który zdobył już jeden podwójny tytuł FIA WEC (zespoły i kierowcy) i łącznie siedem zwycięstw w wyścigach, w tym mityczny 24-godzinny wyścig Le Mans. Podwójny tytuł European Le Mans Series w 2021 roku uzupełnia kolekcję trofeów LMP2 na półkach w siedzibie zespołu w Baudour.

Mimo to oba tytuły wymknęły się belgijskiej drużynie w sezonie 2022, a Team WRT szuka w tym roku zemsty, mimo że klasa jest bardziej konkurencyjna niż kiedykolwiek. Pogoń za dobrymi wynikami rozpoczął się na Sebring, torze o długości 6,019 km, który jest uosobieniem wytrzymałości i amerykańskich wyścigów. W zeszłym roku Team WRT dobrze spisał się na byłym lotnisku w centrum Florydy, zajmując podwójne podium.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button