INNESPORTY WALKI

Polskie szpadzistki wicemistrzyniami Europy

Szermierka

Polskie szpadzistki dokładają kolejny medal, tym razem srebrny, do worka naszej reprezentacji na mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Neapolu.

Oliwia Janeczek, Magda Ratyna, Alicja Goczał i Laura Misiak zajęły drugie miejsce w rywalizacji drużynowej szpady kobiet. W swoim pierwszym meczu biało-czerwone nie dały szans Szwajcarkom (43:27), następnie były lepsze od Włoszek (41:36). Spotkanie to było wyrównane, ale prawdziwe stalowe nerwy pokazały nasze zawodniczki wygrywając z faworyzowanymi Węgierkami w starciu, którego stawką był awans do finału. Polki pokonały swoje przeciwniczki jednym trafieniem 44:43 zapewniając sobie miejsce na podium. W finale lepsze były już Ukrainki (45:35) a więc ostateczna kolejność medalistek to: Ukraina, Polska, Estonia.

Piąte miejsce naszych florecistów nie jest złe, choć po cichu liczyliśmy na więcej. Polacy, walczący w składzie: Jakub Gorczyca, Tomasz Bartoszek, Cezary Ginter i Jan Gajc, po zwycięstwie nad Szwecją 45:22 takim samym stosunkem trafień ulegli Izraelowi. W tabeli 5-8 wygrali najpierw z Niemcami 45:34 a następnie z Wielką Brytanią 45:44. Niespodziewanie wygrali pogromcy Polaków – reprezentanci Izraela w finale rozprawili się z Francuzami a ostatnie z miejsc na podium należało do Włochów.

Ostatnim akordem szermierczych Mistrzostw Europy w kategorii U-17 były zawody szablistów. Tyruły wywalczyli Włosi pokonując w decydującym spotkaniu Bułgarów. Na najniższym stopniu podium zameldowali się Węgrzy. Zwycięstwo Polaków w meczu z Finlandią 45:27 zapewniło im miejsce w czołowej 16 ale później nasi zawodnicy musieli uznać wyższość Włochów 45:22, Greków 45:39 i Brytyjczyków 45:42. Końcowe zwycięstwo nad Gruzinami 45:33 dało biało-czerwonym 15. miejsce. Naszą drużynę w Neapolu tworzyli Bruno Szpak, Anotni Flaszak, Antoni Dąbrowski oraz Adam Krzemiński.