F1. Max Verstappen triumfował w Baku. Dramat Ferrari

Formuła 1

GP Azerbejdżanu 2022 w F1 za nami. To też kolejny dublet ekipy Oracle Red Bull Racing.

Max Verstappen wygrał na ulicach Baku, a Checo Perez zajął drugie miejsce.

W kwalifikacjach po kolejne w tym roku pole position sięgnął Charles Leclerc, ale drugie miejsce wywalczył Checo Perez. Lider klasyfikacji generalnej Max Verstappen miał z kolei wystartować z trzeciego pola. Cała trójka wiedziała jednak, że przy długich prostych toru w Baku, na dojeździe do trzeciego zakrętu wszystko mogło wydarzyć się.

Na starcie świetnie na zgaśnięcie czerwonych świateł zareagował Perez, już na dojeździe do jedynki wciskając się przed Leclerca i obejmując prowadzenie! Tuż za Monakijczykiem jechał z kolei Verstappen, który także szukał sobie miejsca do ataku.

Awarii uległo Ferrari Charlesa Leclerca, zmuszając go do wycofania się z wyścigu.

Ostatecznie to Max Verstappen wygrał wyścig o GP Azerbejdżanu 2022, notując przy okazji swoje 25. zwycięstwo w karierze w Formule 1! Dzięki tej wygranej obrońca tytułu mistrzowskiego umocnił się też na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, w której ma już 21 punktów przewagi.

Na drugiej lokacie finiszował Checo Perez, dla którego to piąte w tym roku podium. Dzięki niemu Meksykanin przesunął się na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej. Po drodze Sergio zgarnął też jeden, bonusowy punkt za uzyskanie najlepszego czasu jednego okrążenia w wyścigu.

Jednocześnie ekipa Oracle Red Bull Racing umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji konstruktorów. Dotychczas udało jej się wywalczyć 279 punktów, co daje przewagę 80 „oczek” nad drugim w tabeli Ferrari.

Na świetnym, piątym miejscu – za duetem Mercedesa – finiszował Pierre Gasly. Pecha miał jego team-partner ze Scuderii AlphaTauri – Yuki Tsunoda, mając szansę na punkty, wyścig kończył bez DRS-u. W efekcie na metę wpadł na 13. pozycji.

Kolejna runda F1 zaplanowano już za tydzień na kanadyjskim torze w Montrealu.