MOTOSPORT

24h Le Mans. Historyczny wynik. Robert Kubica pierwszym Polakiem na podium tego wyścigu

Circuit de la Sarthe

Robert Kubica został pierwszym Polakiem, który stanął na podium 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

W klasie LMP2 jego włoski zespół wyścigowy Prema Orlen Team w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce.

24h Le Mans. Robert Kubica (fot. Orlenteam)

Na torze Circuit de la Sarthe rozegrano już po raz 90. ten legendarny wyścig. Ekipa Toyota Gazoo Racing triumfowała w całym 24h Le Mans.

Razem z Polakiem pojechali: Szwajcar Louis Deletraz i Włoch Lorenzo Colombo.
Dla tego zespołu był to też najlepszy wynik w ich historii. Przejechali aż 369 okrążeń toru.

W tej klasie pierwsza była ekipa Jota. Krakowianin jechał dwie godziny przed metą.

Na 13. i 14. miejscu w LMP2 ukończyły rywalizację dwa samochody wystawione przez polski zespół Inter Europol Competition.

W klasyfikacji generalnej wygrała ekipa Toyoty GR010 – Hybrid Szwajcara Sebastiena Buemiego, Nowozelandczyka Brendona Hartleya i Japończyka Ryo Hirakawę. Przez 24 godziny przejechali 380 okrążeń. Drudzy na podium to inny zespół Toyoty.

Start rozpoczęły 62 ekipy, które walczyły w czterech kategoriach.

24-godzinny Le Mans to najstarszy wyścig długodystansowy na świecie.