INNESKOKI NARCIARSKIEZIMOWE

European Youth Olympic Festival. Shorttrackowcy i skoczkowie z aż 12 medalami

Europejski Festiwal Młodzieży Europy

Polscy shorttrackowcy kończą tegoroczny EYOF z aż ośmioma medalami!

Polscy łyżwiarze wywalczyli kolejne medale Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). We wtorek na dystansie 1000 metrów Hanna Mazur była druga, a Kornelia Woźniak trzecia. Ponadto po srebrne krążki sięgnęła sztafeta mieszana.

W połowie imprezy polscy sportowcy mają na koncie mnóstwo medali. Osiem z dwunastu wywalczyli shorttrackowcy.

Oprócz nich medale zdobyli także biathlonista Jakub Potoniec (srebro) oraz skoczkowie Klemens Joniak (srebro) i Wiktor Szozda (brąz). 25 stycznia jeszcze dodała medale drużyna skoczków – srebro mężczyzn.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jakub Potoniec srebrnym medalistą EYOF 2023

Węgiersko-polska rywalizacja trwała nieprzerwanie od niedzieli. Ostatniego dnia zawodów shorttrackowców na Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) także to właśnie te dwie nacje odegrały kluczowe role. Zarówno Hanna Mazur i Kornelia Woźniak, jak i ich równieśniczki z Węgier bardzo pewnie przechodziły kolejne biegi na 1000 metrów. Spotkały się ze sobą w finale.

Decydujący bieg obfitował w emocje. Początkowo Polki utrzymywały się na czołowych miejscach. Później zaatakowała Dora Szigeti. Objęła prowadzenie, którego nie pozwoliła już sobie odebrać. Węgierka finiszowała jako pierwsza. Druga na metę wjechała Hanna Mazur, a trzecia Kornelia Woźniak. Czwarta finałową rywalizację zakończyła Holenderka Pom Straathof, a Luca Haltrich tym razem zajęła piąte miejsce.

Męska część polskiej reprezentacji tym razem miała nieco pecha, w wyniku którego już po eliminacjach z rywalizacją pożegnał się Krzysztof Mądry. W ćwierćfinale odpadł zaś Dominik Palenceusz. W bardzo trudnym biegu do samego końca walczył z późniejszymi finalistami – Dominikiem Majorem z Węgier i Luką Jasiciem z Serbii. Do mety dojechał jako trzeci, a czas nie pozwolił mu na awans.

Dominik Major sięgnął później po złoto. W finale wyprzedził Linardsa Reinisa Laizansa z Łotwy oraz Francka Tekama z Francji.

Sporo radości przyniosła nam natomiast sztafeta mieszana. Hanna Mazur, Kornelia Woźniak, Dominik Palenceusz i Krzysztof Mądry w poprzednich dniach wywalczyli sobie miejsce w finale A. W nim zaś zajęli drugie miejsce, zdobywając srebrne medale. Złoto przypadło Węgrom, a brąz Holendrom.

EYOF 2023 – 1000 metrów dziewcząt:

1. Dora Szigeti (Węgry)
2. Hanna Mazur (Polska)
3. Kornelia Woźniak (Polska)

EYOF 2023 – 1000 metrów chłopców:

1. Dominik Major (Węgry)
2. Linards Reinis Laizans (Łotwa)
3. Franck Tekam (Francja)

EYOF 2023 – sztafety mieszane:

1. Węgry
2. Polska (Hanna Mazur, Kornelia Woźniak, Dominik Palenceusz, Krzysztof Mądry)
3. Holandia

Rozdano kolejne medale EYOF

Polscy shorttrackowcy wywalczyli kolejne medale Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) we Włoszech. Po brązowe krążki za jazdę na 500 metrów sięgnęli Hanna Mazur i Dominik Palenceusz. Kornelia Woźniak zajęła czwarte miejsce, zaś Krzysztof Mądry pojechał w finale B.

W rywalizacji dziewcząt od eliminacji nietrudno było wskazać faworytki. Wyraźnie najszybsze w stawce były Polki i Węgierki. Do pierwszych starć między nimi doszło w biegach półfinałowych. Kornelia Woźniak wywalczyła awans, dojeżdżając za Luką Haltrich. Hanna Mazur również zajęła drugie miejsce w swoim biegu. Wyprzedziła ją Dora Szigeti.

Dzięki temu reprezentantki Węgier miały lepsze pozycje startowe w finale. Wykorzystały to, bo choć Hanna Mazur przez pełne cztery okrążenia była tuż-tuż za Dorą Szigeti, nie znalazła sposobu, by ją wyprzedzić. Złoty medal wywalczyła Luca Haltrich, srebrny Dora Szigeti, a naszej reprezentantce przypadł brąz. Na czwartym miejscu na metę wpadła Kornelia Woźniak.

U chłopców na tym samym dystansie z biegu na bieg rozkręcał się Dominik Palenceusz. Po tym, jak wygrał swój półfinał, stał się naturalnym kandydatem do medalu. W finale mogliśmy oglądać piękną walkę między nim a Luką Jasiciem. Ostatecznie Polak do mety dotarł na trzecim miejscu, wzbogacając się o brązowy medal.

Wygrał Łotysz Linards Reinis Laizans, a drugi był Luka Jasić. Wyróżnić należy również Krzysztofa Mądrego. On też był bliski finału. W swoim biegu półfinałowym zaliczył jednak upadek. Ostatecznie wystartował więc „tylko” w finale B, w którym zajął drugie miejsce.

Bardzo dobrze spisała się także biało-czerwona sztafeta. Hanna Mazur, Kornelia Woźniak, Dominik Palenceusz i Krzysztof Mądry wygrali półfinał. Awansowali do finału, w którym we wtorek zmierzą się o medale z Węgrami, Holandią i Włochami.

EYOF 2023 – 500 metrów kobiet:

1. Luca Haltrich (Węgry)
2. Dora Szigeti (Węgry)
3. Hanna Mazur (Polska)
4. Kornelia Woźniak (Polska)

EYOF 2023 – 500 metrów mężczyzn:

1. Linards Reinis Laizans (Łotwa)
2. Luka Jasić (Serbia)
3. Dominik Palenceusz (Polska)

7. Krzysztof Mądry (Polska)

Pierwsze medale w short tracku podczas EYOF

Hanna Mazur wywalczyła złoty medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w rywalizacji shorttrackowców na 1500 metrów. Po srebro sięgnęła Kornelia Woźniak. Reprezentantki Polski doskonale rozegrały każdy z niedzielnych biegów. Kolejną zdobycz dołożył Dominik Palenceusz. Na tym samym dystansie zdobył brąz.

Od rana można było zachwycać się jazdą biało-czerwonych. Już w ćwierćfinałach i półfinałach Hanna Mazur i Kornelia Woźniak prezentowały bardzo wysoki poziom. Kolejne etapy rywalizacji przechodziły z godną pozazdroszczenia lekkością.

Finał także rozstrzygnęły na własnych warunkach. W odpowiednim momencie zaatakowały, wychodząc na czoło stawki. W pogoń za nimi ruszyły Węgierki. Aż do mety mogły jednak oglądać tylko plecy naszych reprezentantek. To Polki były najszybsze. Hanna Mazur jako pierwsza przekroczyła linię mety, Kornelia Woźniak była druga. Podium uzupełniła Dora Szigeti.

Wśród chłopców biało-czerwoni także spisali się bardzo dobrze. Zarówno Dominik Palenceusz, jak i Krzysztof Mądry pewnie przeszli ćwierćfinały, a swoje biegi półfinałowe kończyli na trzecich miejscach. Uzyskany przez Dominika Palenceusza czas pozwolił mu awansować do finału A.

W decydującym biegu działo się sporo. Zamieszaniu winni byli łyżwiarze z Turcji. W rezultacie zarówno Muhammed Bozdag, jak i Toprak Efe Eroglu zostali ukarani przez sędziów dyskwalifikacją. Bieg ze sporą przewagą wygrał Węgier Dominik Major. Po srebro sięgnął Norweg Miika Johan Klevstuen, a po brąz Dominik Palenceusz.

Krzysztof Mądry wziął zaś udział w finale B. Zajął w nim piąte miejsce.

Udanie przez eliminacje przebrnęła sztafeta mieszana. Hanna Mazur, Kornelia Woźniak, Dominik Palenceusz i Krzysztof Mądry zdecydowanie wygrali swój bieg.

EYOF – 1500 metrów dziewcząt:

1. Hanna Mazur (Polska)
2. Kornelia Woźniak (Polska)
3. Dora Szigeti (Węgry)

EYOF – 1500 metrów chłopców:

1. Dominik Major (Węgry)
2. Miika Johan Klevstuen (Norwegia)
3. Dominik Palenceusz (Polska)

12. Krzysztof Mądry (Polska)

Dwa medale Polaków w konkursie EYOF w Planicy

Klemens Joniak i Wiktor Szozda stanęli na podium konkursu skoków rozgrywanego w ramach European Youth Olympic Festival. Polacy na skoczni HS102 w Planicy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Zawody pewnie wygrał Austriak Stephan Embacher, który w końcowej klasyfikacji uzyskał notę 268,8 pkt i o ponad 20 punktów wyprzedził Klemensa Joniaka. Rywalizacja o druga pozycję była wewnętrzną sprawą reprezentantów Polski. W pierwszej serii lepszy był Joniak, w drugiej wyższą notę uzyskał Wiktor Szozda. Ostatecznie to Klemens Joniak wywalczył srebrny medal wyprzedzając Szozdę o półtora punktu.

W pierwszej dwudziestce sklasyfikowano także kolejnego reprezentanta Polski, Tymoteusza Amilkiewicza, który zakończył zawody w Planicy na 19. pozycji. Klemens Staszel został zdyskwalifikowany.

EYOF 2023, HS102:

  1. Stephan Embacher AUT 268,8 pkt
  2. Klemens Joniak POL 248,1 pkt
  3. Wiktor Szozda POL 246,6 pkt

W konkursie kobiet najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski była Pola Bełtowska, która zajęła 10. miejsce. Tuż za nią uplasowała się Natalia Słowik. Na 18. pozycji zawody zakończyła Sara Tajner, a kolejna Polka, Zuzanna Rapacz, została sklasyfikowana na 21. miejscu.

Kolejne podium EYOF. Drużynowe srebro mężczyzn w skokach narciarskich

Reprezentacja Polski w składzie: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Sztaszel, Wiktor Szozda i Klemens Joniak wywalczyła srebrne medale European Youth Olympic Festival w konkursie drużynowym w skokach narciarskich. Zawody rozegrane zostały na skoczni normalnej w Planicy. Wygrali Austriacy. W drużynówce kobiet Polki – Zuzanna Rapacz, Sara Tajner, Natalia Słowik, Pola Bełtowska – zajęły czwarte miejsce. Wygrały Słowenki.

Od początku konkursu drużynowego mężczyzn ton rywalizacji nadawali Austriacy – Johannes Poelz, Simon Steinberger, Jakob Steinberger, Stephan Embacher. Każdy z nich lądował co najmniej na 94 metrze, każdy z nich dostawał ponad 51-punktowe noty za styl, każdy z nich miał bardzo wysoką łączną notę. Po pierwszej serii Austria była na prowadzeniu z blisko 40-punktową przewagą nad Polską. Na trzeciej pozycji byli Niemcy, którzy do liderów tracili ponad 50 punktów, a do Polski 12,4. Aspirująca do medalu Słowenia straciła szansę już w pierwszej serii – po dyskwalifikacji za nieprawidłowe narty Nika Heberle.

W rundzie finałowej Austriacy powiększyli dystans nad rywalami. Z kolei Polacy zwiększyli przewagę nad Niemcami do prawie 16 punktów. Najlepszy wynik punktowy z biało-czerwonych zanotował Szozda, który miał też najdłuższe skoki w obu seriach. Brązowy medalista konkursu indywidualnego otrzymał dwukrotnie najwyższą łączną notę w trzeciej grupie skoczków.

Kobiety tuż za podium

W drużynówce kobiet jeszcze większą dominację niż Austriacy pokazały Słowenki. Tinkara Komar, Katarina Prinovar, Taja Bodlaj i Nika Prevc miały zdecydowanie najdłuższe skoki, najwyższe noty za styl oraz najlepsze noty punktowe w każdej grupie zawodniczek. Już na półmetku ich przewaga nad drugimi w klasyfikacji Niemkami wynosiła prawie 100 punktów. Polki plasowały się na czwartej pozycji. Jednak do zajmujących trzecie miejsce Włoszek traciły ponad 30 punktów. W rundzie finałowej Słowenki potwierdziły, że mają najlepszą i najbardziej wyrównaną drużynę. Na drugą lokatę awansowały Włoszki, a na trzecie spadły Niemki. Polkom do podium zbrakło sporo – blisko 80 punktów. Najlepsza w naszym zespole była Natalia Słowik, która w obu seriach lądowała na 86 metrze. W obu przypadkach miała trzeci wynik punktowy w swojej grupie.

EYOF 2023, konkurs drużynowy mężczyzn, Planica HS102:

1. Austria – 976,5 pkt
2. Polska – 890,2 pkt
Tymoteusz Amilkiewicz 91,5m/ 90m / 215,1 pkt
Klemens Sztaszel 86,5m / 85,5m / 194,5 pkt
Wiktor Szozda 96,5m / 95,5m / 246,5 pkt
Klemens Joniak 94,5m / 92m/ 234,1 pkt
3. Niemcy – 874,3 pkt
4. Słowenia – 806,5 pkt
5. Czechy – 795,9 pkt
6. Norwegia – 771,6 pkt
7. Finlandia – 762 pkt
8. Francja – 705,3 pkt
9. Włochy – 229,9 pkt

EYOF 2023, konkurs drużynowy kobiet, Planica HS102:

1. Słowenia – 859,5 pkt
2. Włochy – 656,5 pkt
3. Niemcy – 644,7 pkt
4. Polska – 565,7 pkt
Zuzanna Rapacz 68m / 60,5m / 93,8 pkt
Sara Tajner 74m / 76,5m / 137,7 pkt
Natalia Słowik 86m / 86m / 178,8 pkt
Pola Bełtowska 82m / 79m / 155,4 pkt
5. Austria – 565,1 pkt

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button