MOTOSPORT

Dobry występ Równiatka Motorsport w 2. Rally Nysa

Rajdy

Wygrany prolog, pierwsze wygrane oesy w Tarmac Masters, drugie miejsce w klasie PRO1, trzecie w klasyfikacji rajdu oraz objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej w swojej klasie.

Tak w skrócie można opisać występ zespołu Równiatka Motorsport w 2. Rally Nysa 2022. Dla Artura Równiatki był to wymarzony weekend, ponieważ zmiana na prawym fotelu Mistsubishi Lancera Evo X przebiegła bezbłędnie i wraz z Pawłem Ferdkiem uzyskali niesamowity rezultat w drugiej rundzie sezonu.

Artur Równiatka

„W tej mojej krótkiej karierze to chyba najlepszy weekend jaki miałem. Wygrany prolog z fajną przewagą, nie był on co prawda wliczany do generalki, bo był o tzw. Puchar Burmistrza, ale jest wygrany i z tego człowiek na pewno się cieszy. Dzisiaj mieliśmy do pokonania sześć bardzo wymagających odcinków, były też łączniki szutrowe mierzące parę kilometrów, więc na prawdę było co robić. Konkurencja też była mocna, ale to chyba jak zawsze w Tarmacu. No i się udało! Wygraliśmy odcinki specjalne i w „generalce” i w klasie, jak również wygraliśmy na Power Stage’u. Chcieliśmy tam przycisnąć, no i po dwóch rundach w klasyfikacji PRO1 jesteśmy liderami. Jest to początek sezonu, dopiero druga runda, ale fajnie, że zdobywamy punkty. Rok temu mieliśmy 20 punktów po dwóch rundach, teraz mamy ich 45, więc jest to fajny prognostyk przed kolejnymi rundami Tarmac Masters.”

Druga runda Tarmac Masters 2022 przyniosła nam bardzo ciekawą walkę w klasie PRO1. Pierwszy odcinek padł łupem załogi Sękowski/Pochroń, dla której był to jednak ostatni oes w tym rajdzie spowodowany problemami z pompą paliwa. Po pierwszej pętli zespół Równiatka Motorsport był na trzeciej lokacie, lecz wszystko było jeszcze możliwe, gdyż aż cztery załogi w klasie PRO1 mieściły się w różnicy 5,1 sekundy. Druga pętla stała pod znakiem walki pomiędzy duetem Kaczorowski/Jamroziak oraz aktualnych rajdowych wicemistrzów Dolnego Śląska. Po czterech odcinkach już tylko te dwie załogi liczyły się o końcowy triumf.

Artur Równiatka

„Na Power Stage’u chcieliśmy tylko pojechać swoje. Na przedostatnim odcinku przegraliśmy o pięć sekund i mieliśmy już osiem sekund straty w klasie. Wiadomo, że rajdy to rajdy i jedzie się do końca, a my pojechaliśmy go fajnym tempem, byliśmy szybcy na tych szutrach. W połowie szutrów myśleliśmy, że złapaliśmy „kapcia”, już praktycznie byliśmy tego pewni, ale jak wyjechaliśmy z nich to auto nie ściągało i jak się okazało, wszystko było w porządku. Na pewno chcieliśmy zdobyć dodatkowe punkty, bo każdy z nich jest ważny, a jak wiemy za Power Stage dostaje się pięć punktów. To jest bardzo dużo, a każdy punkt może dać nam na koniec sezonu upragnione podium w klasyfikacji PRO1. Bardzo chcielibyśmy powtórzyć wynik sprzed roku.”

Ostatecznie świetny czas tego pierwszego duetu na OS5 zadecydował o losach zwycięstwa w 2. Rally Nysa w klasie PRO1. Artur Równiatka i Paweł Ferdek zaatakowali jednak na ostatnim odcinku specjalnym i dzięki wygranej na nim dopisała sobie dodatkowe pięć punktów do klasyfikacji generalnej. Najlepszym czasem na mecie mogli się za to poszczycić Marek Temple i Klaudia Temple startujący w Citroënie DS3 R5. Wyprzedzili oni o 2,9 sekundy Roberta Kaczorowskiego i Piotra Jamroziaka oraz o 11,7 sekundy Artura Równiatkę i Pawła Ferdka.

Artur Równiatka

„To był dość bezpieczny weekend. Gdzieś nas tam trochę obróciło, ale to są sytuacje rajdowe. Nic z autem się nie stało, ja też nie popełniałem jakiś większych błędów, z każdego odcinka na odcinek się poprawiałem nawet o piętnaście sekund. Uważam, że to jest na prawdę bardzo dużo. Nie traciliśmy też aż tak sporo do załóg przed nami, w klasyfikacji generalnej jesteśmy na trzecim miejscu, gdzie za nami są załogi w bardzo szybkich samochodach Rally4. Patrząc na te wyniki oraz na to, kto jest przed nami w „generalce”, to widać, że jest to fajny wynik i jest się z czego cieszyć.
Wielkie podziękowania również dla mojego pilota, który ze mną pojechał, dla Pawła Ferdka. Nie będę się tutaj rozgadywać, ale widać, że zjadł zęby na motorsporcie i na pewno te wyniki i te czasy na poszczególnych odcinkach to na pewno w pewnym stopniu też jego zasługa. Jego pilotaż, jak również popędzanie kierowcy w trakcie odcinka są na prawdę na bardzo wysokim poziomie.”

Po dwóch rundach tegorocznego sezonu Tarmac Masters zespół Równiatka Motorsport prowadzi w klasyfikacji PRO1 z dorobkiem 45 punktów, lecz klasyfikacja ta jest w tym momencie sezonu bardzo wyrównana. Dwie załogi tracą do ekipy startującej Mitsubishi Lancerem Evo X zaledwie punkt, a w pierwszej piątce maksymalna różnica punktowa wynosi dziesięć „oczek”. Teraz przed Arturem Równiatką i Wojciechem Habudą trochę luźniejszy czas w kalendarzu. Następny planowany start tej załogi przypada na trzecią rundę Tarmac Masters 2022 – 4. Ecumaster Rally, który odbędzie się w dniach 25-26 czerwca, choć możemy spodziewać się szybszego powrotu zespołu Równiatka Motorsport za sprawą rajdu przygotowującego do tej imprezy.

Punktacja PRO1 po 2. Rally Nysa:

1. Artur Równiatka / Paweł Ferdek – 45 pkt
2. Tomasz Kuciński / Piotr Sieliło – 44 pkt
3. Robert Kaczorowski / Piotr Jamroziak – 44 pkt
4. Przemysław Matulka / Mateusz Martynek – 41 pkt
5. Aleksander Terlecki / Paweł Drahan – 35 pkt

Wyniki 2. Rally Nysa:

msc kierowca pilot samochód czas strata: lider/poprz.
1. Marek Temple Klaudia Temple Citroen DS3 R5 0:31:35.8  
2. Robert Kaczorowski Piotr Jamroziak BMW E46 0:31:38.7 +02.9 / +02.9
3. Artur Równiatka Paweł Ferdek Mitsubishi Lancer 0:31:47.5 +11.7 / +08.8
4. Radosław Osiak Wojciech Kordeusz Peugeot 208 Rally4 0:31:52.7 +16.9 / +05.2
5. Grzegorz Bodner Kamil Heller Renault Clio Rally 4 0:31:59.1 +23.3 / +06.4

Wyniki 2. Rally Nysa , klasa PRO1

msc kierowca pilot samochód czas strata: lider/poprz.
1. Robert Kaczorowski Piotr Jamroziak BMW E46 0:31:38.7  
2. Artur Równiatka Paweł Ferdek Mitsubishi Lancer 0:31:47.5 +08.8 / +08.8
3. Tomasz Kuciński Piotr Sieliło Subaru Impreza 0:32:35.3 +56.6 / +47.8
4. Przemysław Matulka Mateusz Martynek Subaru Impreza 0:33:01.3 +01:22.6 / +26.0
5. Andrzej Badora Maciej Krzysiak Mitsubishi Lancer 0:33:05.1 +01:26.4 / +03.8
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button