RÓŻNOŚCI

Ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024 zakończone. Ponad 90 tys. żołnierzy, 32 kraje

"Niezłomny obrońca 24"

Ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024 – największe ćwiczenia na żywo od dziesięcioleci – zakończyły się 31 majapo czterech miesiącach intensywnego szkolenia ogólnosojuszniczego.

Steadfast Defender-24 była pierwszą serią ćwiczeń NATO na dużą skalę, podczas których wprowadzono w życie nowe regionalne plany obronne, przyjęte na szczycie w Wilnie.

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 90 000 żołnierzy, ponad 50 statków, ponad 80 samolotów wykonujących setki lotów bojowych i ponad 1100 pojazdów bojowych ze wszystkich 32 członków NATO. Szkolenie skupiające się na promowaniu gotowości we wszystkich dziedzinach i na wszystkich poziomach dowodzenia, od strategicznego, przez operacyjny, po taktyczny.

Zaprojektowane, aby szkolić i demonstrować zdolność Sojuszu do wzmacniania Europy kontynentalnej poprzez transatlantycki ruch sił z Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii, Steadfast Defender-24 obejmował kilka ćwiczeń kierowanych przez NATO i państwa członkowskie, które zgromadziły wojska sojusznicze w imponującym pokazie jedności i interoperacyjności.

„Ćwiczenia Steadfast Defender-24 pokazały niesamowitą siłę więzi transatlantyckich pomiędzy sojusznikami NATO w Europie i Ameryce Północnej” – powiedział Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), generał Christopher G. Cavoli. „Wysoce złożone działania wojskowe przeprowadzone podczas tych ćwiczeń pokazały, że Sojusz jest w stanie i jest gotowy do prowadzenia naszej podstawowej misji jaką jest obrona zbiorowa”.

U podstaw projektu Steadfast Defender-24 przetestowano możliwości i wykorzystanie NATO i Sił Narodowych we wszystkich obszarach i w całym obszarze odpowiedzialności SACEUR. Wzmocnienie to miało miejsce podczas symulowanego scenariusza pojawiającego się konfliktu przeciwko bliskiemu przeciwnikowi.

Ćwiczenie przeprowadzono w dwóch częściach. Część pierwsza obejmowała ćwiczenia na żywo dotyczące zagadnień morskich, w których różne dowództwa przeprowadzały próby strategicznego rozmieszczenia sił z Ameryki Północnej do Europy kontynentalnej. Część druga obejmowała wielodziedzinową demonstrację NATO, krajowych i wielonarodowych zdolności wojskowych w całej Europie kontynentalnej.

„Podczas projektu Steadfast Defender 2024 koordynowaliśmy, prowadziliśmy i utrzymywaliśmy złożone operacje obejmujące wiele dziedzin przez kilka miesięcy i na dystansie tysięcy kilometrów, od Dalekiej Północy po Europę Środkowo-Wschodnią” – powiedział generał brygady Gunnar Bruegner, zastępca szefa sztabu SHAPE odpowiedzialny do wspólnych szkoleń i ćwiczeń. „Najważniejszym wnioskiem jest to, że złożone ćwiczenia na tę skalę i przy takim poziomie ambicji pozostają niezbędne do sprawdzenia naszej gotowości, planów i koncepcji oraz do utrzymania naszej spójności operacyjnej i jedności”.

Ćwiczenia są ważnym narzędziem, za pomocą którego Sojusz testuje i zatwierdza swoje koncepcje, procedury, systemy i taktykę. Planowane z wyprzedzeniem i różniące się zakresem, czasem trwania i formą ćwiczenia NATO przygotowują dowództwa i siły do ​​operacji w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu, zapewniając Sojuszowi gotowość do obrony swojej ludności kiedykolwiek i gdziekolwiek będzie to konieczne i w każdych warunkach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button