POLSKA

Burze nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 2600 razy

Straż pożarna

22 czerwca Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1 997 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych.

Najwięcej w woj. wielkopolskim – 654, małopolskim – 508, mazowieckim – 339, kujawsko-pomorskim – 136, łódzkim – 117. Główne działania polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z piwnic budynków. Dwie osoby zostały lekko ranne (drobne stłuczenia w wyniku poślizgnięcia). W szczytowym momencie bez dostaw prądu pozostawało 23 134 odbiorców. Awarie były usuwane na bieżąco.

Od wtorku do środy rano (22-23 czerwca 2021 r.), strażacy w całym kraju interweniowali ponad 2600 razy do zdarzeń związanych z przejściem przez Polskę frontu burzowego, któremu towarzyszyły intensywne opady deszczu.  Działania strażaków polegały głównie na wypompowywaniu wody z terenów posesji i piwnic, usuwaniu powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych i zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Najwięcej interwencji odnotowano w Wielkopolsce–ponad 1300, Małopolsce–ponad 500, Mazowsze–ponad 340.

Usuwanie skutków burzy (fot. PSP)

Front atmosferyczny wyrządził największe szkody w Poznaniu oraz Krakowie:

w Poznaniu:

  • uszkodzony został (częściowo zawalony) dach budynku hali sportowej przy Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi,
  • doszło do zalania piwnic i pomieszczeń w szpitalach oraz archiwach na terenie miasta,
  • nieprzejezdne były ulice  oraz zalane urządzenia sterujące ruchem na stacji,kolejowej Poznań – Wschód,
  • zalanie zostały urządzenia elektrycznych w porcie lotniczym „Ławica” (odnotowano opóźnienie 1 lotu, pozostałe połączenia realizowane bez przeszkód),
  • woda dostała się głównego pomieszczenia Elektrociepłowni Karolin, obiekt nie wstrzymał produkcji energii.

w Krakowie:

  • zalanie zostały pomieszczenia piwniczne w dwóch szpitalach,
  • odnotowano znaczące utrudnia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, w tym szlaków tramwajowych,
  •  wystąpiły braki zasilania na obiektach wodociągowych i kanalizacyjnych (przepompownie ścieków pracowały na maksymalnych poziomach).

Interwencje mazowieckich strażaków w związku z frontem burzowym 22 czerwca 2021 roku

Blisko 350 interwencji mazowieckich strażaków w związku z frontem burzowym, który przechodził przez teren województwa we wtorek 22 czerwca 2021 roku. Strażacy m.in. usuwali połamane gałęzie i przewrócone drzewa z dróg i chodników oraz pompowali wodę z zalanych posesji i dróg.

Mazowieccy strażacy otrzymali zgłoszenia o uszkodzeniach dachów w 25 budynkach, w tym 17 mieszkalnych oraz 8 gospodarczych. Cztery budynki zostały poważnie uszkodzone, wiatr całkowicie zerwał dach. Nie odnotowano osób rannych.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatu wołomińskiego 95, pułtuskiego 51, legionowskiego 31, przysuskiego 24, Warszawa 24, ciechanowskiego 22, żuromińskiego 20.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że w wyniku frontu burzowego we wtorek 22 czerwca bez dostaw prądu było 23 134 odbiorców najwięcej na terenie woj. mazowieckiego 15 856.

Na środę 23 czerwca 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego Instytut meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie o prognozowanych burzach, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button