FILM I SERIALE

„Boże Ciało” Komasy nominowane do hiszpańskich nagród Goya. „Szarlatan” Holland z szansą na Czeskie Lwy

Polskie filmy nominowane do nagród

Film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagród Goya, które są przyznawane przez Hiszpańską Akademię Filmową.

Polska produkcja znalazła się wśród czterech najlepszych filmów zagranicznych i o statuetkę będzie rywalizować w kategorii Najlepszy Film Europejski.

W tym gronie obok „Bożego Ciała” są też „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego, „Falling” Viggo Mortensena i „Ojciec” Floriana Zellera. Nagrody Goya zostaną przyznane po raz 35. Gala wręczenia nagród odbędzie się 6 marca.

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy obraz Jana Komasy, od czasu swojej premiery w konkursie Giornate degli Autori na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, był na kilkudziesięciu festiwalach na cały świecie. Zdobył nagrody m.in. w Wenecji, Al-Dżunie, Chicago, Reykjaviku, Bordeax, Luksemburgu czy Brasilii. W 2020 roku był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w czterech kategoriach (Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor i Najlepsza Reżyseria). Rywalizuje też o Lux Audience Award.

„Szarlatan” z 14 nominacjami do Czeskich Lwów

Film „Szarlatan” w reżyserii Agnieszki Holland otrzymał aż 14 nominacji do nagród Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Na statuetkę oprócz reżyserki ma szansę m.in. autor muzyki – Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Gala przyznania Czeskich Lwów odbędzie się 6 marca br.

„Szarlatan” ma szansę na nagrody w najważniejszych kategoriach, w tym tytuł najlepszego filmu, cztery role aktorskie, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, dźwięk, scenografię, kostiumy, charakteryzację i muzyka. Obraz jest również czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Jego światowa premiera odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ostatnio był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepsza Reżyseria.

(PISF)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button