POLSKA

Bodnar przeprasza osoby LGBT+: Przepraszam Was za krzywdę ze strony Państwa Polskiego

Polskie sprawy

„Chciałbym Was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony Państwa Polskiego (głównie chodzi o czasy rządów PiS – red.).

Bardzo doceniamy Waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury i moje jako Prokuratora Generalnego” – powiedział minister Bodnar na spotkaniu z organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+.

– „Dziękuję, że mogę z Państwem rozmawiać o sprawach, które są dla nas ważne i bliskie naszym sercom. Są one żywotnie związane z moją misją życiową realizowaną od lat oraz z różnymi działaniami prawnymi i społecznymi, które podejmowałem i dalej będę podejmował” – powiedział Minister Sprawiedliwości.

Szef resortu sprawiedliwości nawiązał do początków swojej misji publicznej, która zaczęła się w 2004 r. wraz z pracą w Fundacji Helsińskiej.

– „Mimo, że upłynęło tyle lat spotykamy się w tym samym miejscu pod względem prawnym, jesteśmy jednak w innym miejscu politycznym. Myślę, że nam wszystkim ostatnich osiem lat dało do myślenia. Wszystko, co wydarzyło się w tym czasie spowodowało, że mamy po naszej stronie gigantyczną odpowiedzialność, aby przywrócić sprawy na właściwe miejsce” – mówił Minister Sprawiedliwości.

Najważniejszym tematem poruszonym podczas spotkania była nowelizacja Kodeksu Karnego w zakresie zwalczania nienawiści (w tym mowy nienawiści). Omówiono także możliwości zmian prawnych nieustawowych, sprawy sądowe i zaangażowanie Prokuratora Generalnego, a także inne działania, w tym: SLAPPy, przyszłość Funduszu Sprawiedliwości, rozliczenia kampanii anty-LGBT+, postępowania skargowe przed Komisją Europejską oraz dostępność w komunikacji z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.

Minister podkreślił, że dla każdego z uczestników aktywizm obywatelski w ostatnich latach był trudny. – „To nie tylko kwestia poświęcenia i realizowania swojej misji, ale też kwestia ataków personalnych” – ocenił minister Adam Bodnar.

W spotkaniu wziął udział również wiceminister Krzysztof Śmiszek, odpowiedzialny w Resorcie m.in. za prawa człowieka.

– „Mam wielkie szczęście współpracować z wielkim przyjacielem naszej sprawy, czyli z ministrem Adamem Bodnarem” – mówił minister Śmiszek. – „Nie przewidujemy większych problemów, jeżeli chodzi o proces legislacyjny dotyczący przepisów Kodeksu Karnego. Chciałbym Wam bardzo podziękować, bo jesteście źródłem informacji na temat tego co trzeba szybko zmienić.”

Minister Śmiszek zapewnił o otwartości Resortu do współpracy ze środowiskami LGBT+. – „Jesteśmy do Waszej dyspozycji.”

W spotkaniu wzięły udział organizacje: Fundacja Basta, Kampania Przeciw Homofobii, Koalicja Miast Maszerujących, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Tranzycja.pl

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button