MOTOSPORT

Baja Szczecinek. „Mały Dakar”: Kuba Przygoński, Maciej Giemza i Kamil Wiśniewski wracają do rywalizacji

Rajd Baja Szczecinek

Po kilku miesiącach przerwy w startach, polscy zawodnicy specjalizujący się w rajdach cross-country wreszcie będą mieli okazję do sprawdzenia swojej formy.

Aż 101 pozycji liczą listy zgłoszeń do tegorocznej Baja Szczecinek. Ale nie tylko ilość zawodników robi wrażenie, bo jakościowo obsada rajdu jest równie świetna. Na listach zgłoszeń widnieje aż 16 nazwisk, które znane są z Rajdu Dakar. Wśród nich jest nawet dakarowy zwycięzca!

Kuba Przygoński, Maciej Giemza i Kamil Wiśniewski staną na starcie rajdu Baja Szczecinek, który potrwa od piątku do soboty.

Z zaplanowanych występów po rajdzie Dakar zdecydowana większość została odwołana lub przeniesiona. Zawody w Szczecinku będą okazją do rywalizacji po długiej przerwie i ważnym sprawdzianem przed jesiennymi rajdami. Na liście startowej znajduje się między innymi Miroslav Zapletal, z którym Kuba Przygoński rywalizował podczas tegorocznego rajdu Dakar. Jak podkreśla kierowca, zawody w Szczecinku są swoistym startem sezonu po okresie lockdownu.

– Na liście startowej jest ponad 100 załóg, co pokazuje, że wszycy już nie mogli doczekać się ścigania. Będzie też kilkunastu zawodników, którzy występowali na Dakarze. Dla mnie ten start jest bardzo ważny, trzeba wrócić do ścigania i robić jak najwięcej kilometrów nowym samochodem, żeby nabierać doświadczenia. Cieszę się na zawody w Szczecinku, bo nigdy tu nie rywalizowałem. Jesteśmy zmotywowani i bardzo dobrze przygotowani fizycznie, bo na to mieliśmy ostatnio aż za dużo czasu – powiedział Kuba Przygoński.

Kamil Wiśniewski (fot. pras.)

Okazję do startów w Szczecinku miał już Kamil Wiśniewski, który w poprzednich latach zdobywał tam wysokie miejsca.

– Po długiej przerwie w końcu będę mógł potestować quada, jadę tam z bardzo pozytywnym nastawieniem. Naszym głównym celem w Szczecinku będą testy, bo to co się dzieje na treningach nie jest porównywalne z rywalizacją z innymi zawodnikami. W takich zawodach zawsze wychodzi coś, co nie wyjdzie na żadnym treningu. Mamy do przetestowania bardzo dużo rozwiązań, które przygotowaliśmy podczas lockdownu – mówi quadowiec.

Chwili zawahania przed wysłaniem startowego zgłoszenia nie miał Maciej Giemza, który podkreśla, że po okresie izolacji jest bardzo głodny jazdy.

– Bardzo cieszy mnie to, że w końcu zaczynamy zawody. Wszystkie zaplanowane na pierwszą połowę roku starty zostały odwołane, wiec nie miałem możliwości ścigania się. W momencie kiedy zobaczyłem, że Baja Szczecinek odbędzie się, od razu wysłałem zgłoszenie. Mam nadzieje, że to początek startów w tym sezonie. Jestem bardzo ciekawy, co czeka mnie na trasie, ponieważ nigdy nie startowałem w tym rajdzie. To dla mnie dodatkowa mobilizacja – powiedział przed startem motocyklista.

Baja Szczecinek rozpoczął się od piątkowego prologu oraz dwóch odcinków rozgrywanych tego samego dnia. W sobotę na zawodników czekać będą kolejne dwa odcinki. Zawody będą rozgrywane na terenie poligonu Czarne oraz Okonek. Ceremonia wręczenia nagród została zaplanowana na godzinę 19 w niedzielę.

Maciej Giemza (fot. pras.)

Kolejna na liście zgłoszeń jest także dakarowa załoga w składzie Miroslav Zapletal i Marek Sykora. Ten duet to urzędujący Mistrzowie Polski, którzy swój zeszłoroczny tytuł przypieczętowali właśnie na Baja Szczecinek, więc to oni będą jednymi z głównych rywali duetu Przygoński / Gottschalk. Czesko-słowacka załoga wystartuje w Szczecinku Hummerem H3. MINI John Cooper Works Rally z kolei wystartuje małżeństwo Michał i Julita Małuszyńscy. Forda F150 EVO do rajdu wystawia Paweł Molgo, który pojedzie z jednym z czołowych dakarowych pilotów, Maciejem Martonem. Kolejnym dakarowcem, który pojawi się w Szczecinku, jest czeski kierowca Tomas Ourednicek, jadący Fordem Rangerem w towarzystwie Davida Kripala. Udział w Rajdzie Dakar ma także na koncie Pavel Vaculik, który na Baja Szczecinek będzie pilotem Zdenka Porizka. Czeska załoga wystartuje Fordem F150. W nowej roli wystąpi tu natomiast najbardziej doświadczony z polskich dakarowych pilotów, Rafał Marton, który będzie nawigował Patrycję Brochocką na pokładzie T-dwójkowej Toyoty Land Cruiser. Brochocka, wcześniej startująca Dacią Duster, znów zmierzy się z armią Dacii. Warto podkreślić, że załogi Dacii na Baja Szczecinek zadebiutują w Mistrzostwach Polski, walcząc o laury grupy T2 oraz Dacia Duster Motrio Cup. Do tej rywalizacji zgłosiło się 8 załóg. Wśród nich znalazł się bardzo ciekawy duet – Dacią pojedzie znana prezenterka telewizyjna i Miss Polonia, Marcelina Zawadzka, która ma za sobą styczniowy start w Africa Eco Race – rajdowym maratonie biegnącym trasami dawnego, afrykańskiego Rajdu Dakar. Jej pilotem będzie równie ciekawa postać – Pascal Brodnicki, znany kucharz, a jednocześnie ubiegłoroczny triumfator Dacia Duster Cup. Łącznie na liście zgłoszeń do Mistrzostw Polski, Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA-CEZ, Mistrzostw Czech i Mistrzostw Węgier znajduje się aż 46 załóg – 10 w grupie T1, 12 w T2, 17 w T4Nat (pojazdy SSV), 6 w TH i 1 w Open. W klasyfikacji Pucharu Polski zmierzy się 11 załóg, których listę otwierają Tomasz Gołka i Filip Gołka, zdobywcy Pucharu Polski 2019 w grupie S1. 3 załogi – wszystkie w pojazdach SSV – zgłosiły się do udziału w TIS.

Mobilizacja na pewno mu się przyda, bowiem w szranki z nim staną także inni Dakarowi motocykliści – Krzysztof Jarmuż, Węgier Lajos Horvath i Czech Rudolf Lhotsky. Wśród motocyklistów zgłoszonych do Baja Szczecinek znajduje się także jedna dama, Joanna Modrzewska, która ma na swoim koncie ma zeszłoroczny tytuł II Wicemistrzyni Europy. Na trasie rajdu zobaczymy też triumfatora Pucharu Polski 2019, Tomasza Dąbrowskiego, który w tym roku będzie walczył już o tytuł Mistrza Polski. Łącznie wystartuje tu aż 17 motocyklistów. W poprzednich sezonach grupa Q2 (quady „ośki”) nie cieszyła się powodzeniem, za to w Szczecinku stawi się aż 9 zawodników reprezentujących tę grupę. W dodatku będzie to bardzo mocny skład. Listę zgłoszeń w Q2 otwiera bowiem dakarowy zawodnik, Kamil Wiśniewski. Jednym z jego głównych rywali będzie czeski dakarowiec, Tomas Kubiena oraz polski uczestnik Dakaru 2020, Paweł Otwinowski. W tej stawce także znajduje się przedstawicielka płci pięknej – Czeszka Kristyna Vankova, debiutująca na polskich trasach. Bardzo mocną obsadę ma również grupa Q4 (quady 4×4). Tutaj zmierzy się 14 zawodników, wśród których jest kolejne dakarowe nazwisko – Arkadiusz Lindner. Jego rywalem będzie m.in. ubiegłoroczny Wicemistrz Europy oraz Zdobywca Pucharu Polski, Marcin Talaga, a także 3 innych zawodników mających na koncie Puchar Polski: Remigiusz Kusy, Andrzej Pieron i Piotr Ceklarz.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button