INNEWODNY

Antwerpia. Potrójna korona Adeli Piskorskiej. Polka najlepszą zawodniczką Flanders Swimming Cup

Polka zdeklasowała rywalki

Efektowne zakończenie Flanders Swimming Cup 2024 w wykonaniu Adeli Piskorskiej.

Reprezentantka AZS UMCS Lublin skompletowała potrójną koronę w stylu grzbietowym, wygrywając niedzielny finał na dystansie 100 metrów, a do tego została najlepszą pływaczką całej imprezy, która po raz 25. odbyła się w Antwerpii.

Rywalizacja na 100 m stylem grzbietowym w ubiegłym roku przyniosła Piskorskiej największe sukcesy na arenie międzynarodowej – złote medale Uniwersjady i młodzieżowych mistrzostw Europy. Polka była też wyraźną faworytką tej konkurencji w Wezenberg Olympic Swimming Centre i potwierdziła swoją klasę.

Przebieg rywalizacji przypominał ten z sobotnich wyścigów na 200 metrów. Najpierw Piskorska zajęła 2. miejsce w eliminacjach (1:03.25), a kilka godzin później zdominowała wyścig finałowy. Mocno rozpoczęła wyścig i nie oddała prowadzenia do samej mety. Dwie długości basenu przepłynęła w 1:00.72, wyprzedzając drugą na mecie Marię Godden o dokładnie sekundę i 41 setnych. Trzecia była kolejna Irlandka, Ellen Walshe (1:02.48).

Na zakończenie całego mitingu podopieczną trenera Adriana Szajnickiego czekało jeszcze jedno wyróżnienie – tytuł najlepszej zawodniczki Flanders Swimming Cup. Zdobyła go dzięki rezultatowi uzyskanemu w piątek na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Czas 28.17 był wart 866 pkt World Aquatics.

To nie koniec startów Polki w tym miesiącu. Za tydzień weźmie udział w kolejnej mocno obsadzonej i rozgrywanej od wielu lat imprezie – Euro Meet w Luksemburgu. Wśród zawodników zgłoszonych obok Piskorskiej do udziału w tych zawodach są m. in. Sarah Sjoestroem, Chad Le Clos czy Szebasztian Szabo. Początek zmagań 26 stycznia.

Kolejny sukces Piskorskiej w Flanders Swimming Cup

Adela Piskorska kontynuuje zwycięską passę. Zawodniczka AZS UMCS Lublin po piątkowym zwycięstwie na 50 m stylem grzbietowym podczas inauguracyjnego dnia Flanders Swimming Cup w Antwerpii dołożyła do swojej kolekcji triumf na dystansie 200 metrów. Znów zanotowała też bardzo dobry czas.

W eliminacjach nasza zawodniczka nie musiała się przesadnie wysilać. Bez najmniejszych problemów weszła do finału z drugim wynikiem (2:18.69). Po południu była już bezkonkurencyjna. Podopieczna Adriana Szajnickiego prowadziła od samego startu, dopływając do mety o ponad 4 sekundy przed Marią Godden z Irlandii, która była druga.

Cieszyc mógł też rezultat, który potwierdził, że na początku 2024 roku reprezentantka AZS UMCS Lublin znajduje się w bardzo dobrej dyspozycji. Cztery długości basenu Piskorska pokonała w 2:11.01. Szybciej w swoim życiu pływała tylko trzykrotnie: w kwietniu ubiegłego roku podczas Swim Open w Berlinie (2:09.82) i gdy zdobywała mistrzostwo Polski w olsztyńskiej Aquasferze (2:09.40) oraz w maju – na Mare Nostrum w Barcelonie, gdy wypełniła w tej konkurencji minimum olimpijskie (2:10.15).

Prestiżowy Flanders Swimming Cup odbywa się już po raz 25. i regularnie przyciąga znane postaci ze światowej czołówki, które w ten sposób rozpoczynają rywalizację w roku kalendarzowym. Podobnie jest tym razem. W sobotę w Wezenberg Olympic Swimming Centre doszło między innymi do ciekawego pojedynku brytyjskich kraulistów. Na dystansie 100 m stylem dowolnym Jacob Whittle pokonał Thomasa Deana o sześć setnych sekundy (49.08 – 49.14). Z kolei brązowy medalista mistrzostw Europy w Rzymie na 50 m stylem klasycznym, Lucas Matzerath z Niemiec, wygrał zmagania w swojej koronnej konkurencji z czasem 28.09.

Piskorska najszybsza w Antwerpii

Adela Piskorska zaprezentowała bardzo dobrą formę w swoim pierwszym starcie w 2024 roku. Zawodniczka AZS UMCS Lublin zwyciężyła na dystansie 50 m stylem grzbietowym podczas prestiżowych zawodów międzynarodowych, które odbywają się w Antwerpii – Flanders Swimming Cup.

Zmagania w Wezenberg Olympic Swimming Centre na stałe wpisały się do kalendarza ważnych pływackich imprez międzynarodowych. W piątek zainaugurowana została 25. edycja tego wydarzenia, które gromadzi wielu zawodników ze światowej czołówki. Tym razem do udziału zgłosili się między innymi utytułowani Brytyjczycy: mistrz olimpijski na 200 m stylem dowolnym Thomas Dean, Freya Anderson czy Jacob Whittle.

Do Antwerpii udała się także Adela Piskorska. Mistrzyni Uniwersjady i złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy już pierwszego dnia zaprezentowała się na dystansie 50 m stylem grzbietowym.

Nasza reprezentantka już w eliminacjach była najszybsza. Jako jedyna przepłynęła jedną długość basenu w czasie poniżej 29 sekund (28.77). Swoją klasę potwierdziła również w wyścigu finałowym. Przez pierwsze 25 metrów próbowała z nią jeszcze walczyć Lottie Cullen, ale w drugiej części dystansu Irlandka nie była już w stanie wytrzymać tempa Piskorskiej.

Zawodniczka AZS UMCS Lublin zwyciężyła zdecydowanie, notując wynik 28.17. To siódmy rezultat w jej karierze, tylko nieznacznie gorszy od rekordu mitingu, który od 2014 roku należy do znakomitej Georgii Davies z Wielkiej Brytanii (27.80). Druga na mecie była Cullen (28.88), a trzecie miejsce zajęła inna reprezentantka Irlandii, Maria Godden (29.16).