POLSKA

Angela Merkel i Theresa May na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

Proces Berliński

„Podzielenie się swoimi doświadczeniami i obserwacjami z naszymi partnerami to niezwykle ważny proces” – mówił premier podczas piątkowego Szczytu, na którym podsumowano dotychczasowe działania podejmowane w ramach Procesu Berlińskiego oraz omówiono plany na przyszłość.

Szef rządu zaznaczył, że Polska dzieli się z uczestnikami Procesu Berlińskiego swoimi doświadczeniami w zakresie budowy sprawnych instytucji państwowych, samorządowych, sprawnych instytucji podatkowych oraz doświadczeniami dotyczącymi zwalczania korupcji. „Te nasze doświadczenia są ważne dla państw z południa Europy” – mówił.

Na szczycie pojawili się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy Francji Edouard Philippe i Wielkiej Brytanii Theresa May.

Jak zaznaczył szef rządu tam, gdzie „występują różnice historyczne, warto postawić na współpracę gospodarczą”. Dodał, że wymiana handlowa, promowanie młodych przedsiębiorców, start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw jest dobrą drogą do integracji.

„Głęboko wierzę w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te sześć krajów będzie częścią UE” – podkreślił premier mówiąc o: Serbii, Czarnogórze, Albanii, Macedonii, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.

Proces Berliński to inicjatywa, która ma na celu integrację sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz wzmocnienie współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury. W tym roku w Procesie Berlińskim przewodnictwo objęła Polska.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button