CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Andrzej Bargiel pierwszym zdobywcą Yawash Sar II! Zjechał z dziewiczego szczytu na nartach

Kolejny wyczyn Andrzeja Bargiela

Andrzej Bargiel jest pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie sześciotysięcznika w Karakorum!

Następnie zjechał z niego na nartach. Jędrzej Baranowski pomagał mu też w realizacji tego marzenia.

Gdy Andrzej Bargiel i członkowie jego wyprawy dotarli pod ścianę Yawash Sar II (6178 m n.p.m.), od razu wyruszyli wspinać się na niezdobytą górę. W nocy z 29 na 30 kwietnia Andrzej i Jędrzej Baranowski spędzili w obozie na wysokości 5100 metrów. Wtedy Bargiel rankiem poszedł ku siebie i zdobył dziewiczy szczyt, a potem z niego zjechał na nartach! Jest zatem pierwszym zdobywcą tego sześciotysięcznego szczytu w Karakorum!

Andrzej zaatakował szczyt w piątek o 4:00 czasu lokalnego. Jędrek Baranowski, który także brał udział w ataku szczytowym czekał na Andrzeja w połowie drogi, po ataku szczytowym Andrzeja wspólnie zjechali do podnóża góry.
Teraz ekipa wraca z obozu u stóp Yawash Sar II do Base Camp.

Andrzej Bargiel atakuje szczyt Yawash Sar II (fot. Bartek Pawlikowski)

Yawash Sar II to góra na styku granic Pakistanu, Indii i Chin. Przed Polakiem kolejny wierzchołek – drugi cel wyprawy, Laila Peak (6096 m n.p.m.).

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION jest zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button