INNEZIMOWE

AMŚ w Hamar. Srebro polskiej sztafety mieszanej

Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim

Polska reprezentacja po raz kolejny pokazała moc na Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim w Hamar.

Na zakończenie imprezy w Norwegii drudzy w konkurencji sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka, zdobywając tym samym dla Akademickiej Reprezentacji Polski dziewiąty medal AMŚ!

Osiem krążków zdobytych przez biało-czerwonych przez pierwsze trzy dni rywalizacji w Hamar rozbudziły apetyty na kolejne sukcesy na zakończenie imprezy. Polscy panczeniści-studenci nie zawiedli oczekiwań i już w pierwszej niedzielnej konkurencji zdobyli trzecie srebro. Drudzy w zmaganiach sztafet mieszanych byli Magdalena Smędzik i Maksymilian Rzepka. Wygrali je Czesi, a trzecią lokatę zajęli Hiszpanie.

– Jestem bardzo zadowolona z tego medalu i to srebrnego. Przede wszystkim zmiany wyszły nam jak najlepiej, co przyniosło dużo lepszy czas. Sukcesy napędzają, uważam, że AMŚ są bardzo fajną imprezą sportową – podkreślała Smędzik. – W takich konkurencjach poziom sportowy jest na drugim miejscu, a najważniejsze są te zmiany, które są bardzo kolizyjne.  Tak naprawdę nie spodziewałem się tego medalu – nie ukrywał Rzepka, który w sobotę w męskiej drużynie również był drugi.

Największą gwiazdą Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim w Hamar była bez wątpienia Natalia Jabrzyk. W czwartek 22-letnia studentka Politechniki Łódzkiej zwyciężyła na 1000 metrów, dzień później wygrała na 1500 metrów, a w sobotę wraz z Olgą Piotrowską i Mają Płończyk wywalczyła brąz w biegu drużynowym. W niedzielę Jabrzyk była bardzo bliska czwartego podium AMŚ 2024, tym razem w biegu masowym. Panczenistka Pilicy Tomaszów Mazowiecki uplasowała się na czwartym miejscu, ze stratą zaledwie 0,02 sekundy do trzeciej na mecie Czeszki Zuzany Kursovej. Rywalizację pań wygrała Japonka Hana Noake. Piotrowska, druga z Polek biorących udział w mass starcie pań, została sklasyfikowana na dziesiątym miejscu.

W biegu masowym mężczyzn na zakończenie AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar wygrał Hiszpan Manuel Taibo. Michał Kopacz zajął w nim dziewiąte miejsce, a szesnasty był Karol Karczewski.

Akademickie Mistrzostwa Świata. Drużyna kobiet i mężczyzn (fot. Paweł Skraba)

Co ciekawe, jednym z gości odwiedzających Akademicką Reprezentacji Polski podczas AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar była Luiza Złotkowska. Podwójna medalistka olimpijska w drużynie z Vancouver i Soczi przyznała, że jest pod wrażeniem jazdy naszych panczenistów w Norwegii.

– Ogromnie się cieszę, że mogłam tutaj wrócić i być z naszą akademicką reprezentacją. To ciekawa historia, bo ja w zasadzie startowałam na pierwszych AMŚ w Zakopanem, więc dla mnie to taka sentymentalna podróż – przypomniała Złotkowska, obecnie pracująca w Polskim Komitecie Olimpijskim.

W klasyfikacji medalowej AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar biało-czerwoni zajęli wysokie, drugie miejsce z dorobkiem dziewięciu medali (cztery złote – trzy srebrne – dwa brązowe). Wygrali ją Norwegowie z dwunastoma krążkami (5-4-3), a trzecią lokatę zajęli Japończycy (2-3-3).

– Siódme AMŚ przechodzą do historii naszego sportu. Cała nasza reprezentacja stanęła na wysokości zadania. Cztery złote medale są czymś pięknym, nawet nie mogliśmy sobie tego wymarzyć – nie ukrywał zachwytu nad podopiecznymi Dariusz Stanuch, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim.

Klasyfikacja medalowa AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar

  1. Norwegia – 12 medali (5 złotych – 4 srebrne – 3 brązowe)
  2. Polska – 9 (4-3-2)
  3. Japonia – 8 (2-3-3)

Wyniki 4. dnia AMŚ 2024

Sztafeta mieszana – 1. Czechy, 2. Polska (Maksymilian Rzepka, Magdalena Smędzik), 3. Hiszpania

Bieg masowy kobiet – 1. Hana Noake (Japonia), 2. Nyncke Dijkstra (Holandia), 3. Zuzanna Kursova (Czechy), 4. Natalia Jabrzyk (Polska) (…) 10. Olga Piotrowska

Bieg masowy mężczyzn – 1. Maneul Taibo (Hiszpania), 2. Sigurd Holbo Dyrset (Norwegia), 3. Max Douma (Holandia) (…) 9. Michał Kopacz (…) 16. Karol Karczewski

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim

Kobiety: Liwia Kubin (uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu / klub: KS SNPTT 1907 Zakopane), Martyna Baran (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach / WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Piotrowska, Iga Wojtasik, Maja Płończyk (wszystkie AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie / KS SNPTT 1907 Zakopane)

Mężczyźni: Marek Kania (Politechnika Warszawska / Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Legia Warszawa), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / KS SNPTT 1907 Zakopane), Antoni Pluta (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Michał Kopacz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie / KS Pilica Tomaszów Maz.)

 

 

 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button