PIŁKA NOŻNAREPREZENTACJA

Ampfutbolowe mistrzostwa Europy w Krakowie przeniesione!

Ampfutbolowe mistrzostwa Europy 2021

Ampfutbolowe mistrzostwa Europy w Krakowie nie odbędą się w 2020 roku.

Z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione na wrzesień 2021. Zarówno organizatorzy turnieju, jak i jego ambasador Robert Lewandowski liczą, że za rok uda się zorganizować mistrzostwa przy pełnych trybunach i w gorącej atmosferze.

– Wierzę, że ampfutbolowe EURO w Krakowie, pomimo przeniesienia o rok, będzie wielkim piłkarskim świętem. Wiem, że nasza kadra jak zawsze da z siebie wszystko i będzie walczyć o medale. Jestem z nimi i będę również w przyszłym roku – komentuje przeniesienie turnieju Robert Lewandowski, sponsor ampfutbolistów i ambasador krakowskiego turnieju.

Organizatorzy tego wyjątkowego turnieju do końca walczyli, by zawody mogły się odbyć zgodnie z planem, ale okazało się to niemożliwe. Amp Futbol Polska i EAFF (European Amputee Football Federation) w porozumieniu ze wszystkimi krajami uczestniczącymi w imprezie i miastem Kraków postanowiły o przeniesieniu zawodów dokładnie o 12 miesięcy. Mistrzostwa Europy Amp Futbol odbędą się więc w dniach 12-19 września 2021 roku oczywiście w Krakowie. Zachowana zostanie formuła zawodów oraz skład rozlosowanych już grup.

– Mistrzostwami Europy w Krakowie chcieliśmy podziękować naszym kibicom za to, że są z nami i coraz liczniej nas wspierają. Do końca walczyliśmy o organizację tego turnieju w pierwotnym terminie i długo liczyliśmy, że będzie to możliwe – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska – Sytuacja w wielu krajach jest jednak znacznie gorsza niż ta w Polsce i bardzo niepewna. Solidaryzujemy się ze wszystkimi drużynami, które mają wziąć udział w imprezie i oczywiście z biało-czerwonymi kibicami, dlatego przenosimy te mistrzostwa na przyszły rok.

Na kwestię kibiców, jako kluczową w tej sprawie, zwraca też uwagę prezydent Krakowa, Miasta-Gospodarza zawodów, Jacek Majchrowski – Podejmując taką decyzję, wzięliśmy pod uwagę obostrzenia dotyczące imprez masowych wynikające z panującej epidemii. Wszystko wskazuje na to, że wielu kibiców musiałoby zrezygnować z dopingowania swojej drużyny, a przecież właśnie dla nich mistrzostwa te organizujemy.

Co ważne, mimo przeniesienia turnieju i panującego kryzysu, wszyscy partnerzy i sponsorzy podtrzymali chęć wsparcia imprezy.

– Kraków, jako Miasto-Gospodarz, nadal deklaruje pełne zaangażowanie oraz wsparcie imprezy w niezmienionym zakresie – uspokaja prezydent Majchrowski i dodaje – Jestem przekonany, że ampfutbolowe Mistrzostwa Europy w 2021 roku będą wielkim świętem sportu, celebrowanym razem z tysiącami kibiców na trybunach.

Turniej organizowany jest więc przede wszystkim z myślą o kibicach. To ich komfort i bezpieczeństwo były kluczowe przy podejmowaniu decyzji o przełożeniu zawodów.

– Żałuję, że turniej nie może odbyć się zgodnie z pierwotnym planem, bo miała to być najważniejsza impreza roku, do której przygotowywaliśmy się od dawna, ale nie mieliśmy wpływu na pandemię. Nie wyobrażam sobie, by taki turniej rozgrywać bez publiczności, a w tym roku trybuny raczej nie mogłyby być pełne. Mistrzostwa są przecież i dla nas, i dla fanów. A to tym ważniejsze, że większość stanowiliby nasi kibice – zauważa Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski. Doświadczonemu zawodnikowi, który również jest trenerem młodzieżowego zespołu Junior Amp Futbol, nie brakuje jednak optymizmu. – Staram się skupiać na pozytywach, więc ten rok potraktuję jako okazję, by jeszcze bardziej podnieść umiejętności. Podczas turnieju wszystkie ekipy powinny być zatem silniejsze – uśmiecha się Świercz.

Pozytywów szuka również Marek Dragosz, selekcjoner Biało-Czerwonych. – Wielka szkoda, że nie uda się zorganizować turnieju w tym roku, ale w obecnej sytuacji nie było innego rozwiązania, niż przełożenie Euro – przyznaje trener. Zauważa również, że nawet selekcja i wybór trzynastki na ten turniej byłyby teraz dużym problemem.

– Nie możemy grać sparingów, od trzech miesięcy widujemy się tylko podczas zajęć online, więc jak miałbym wytłumaczyć zawodnikowi, że nie dostał powołania na mistrzostwa? Nie miałbym argumentów. A przełożenie turnieju da nam szansę na prawidłowe przygotowanie do imprezy. Wolałbym, żeby wszystko mogło odbyć się zgodnie z planem, ale muszę brać życie jakim jest – podkreśla Dragosz.

Jeden problem selekcjonera wkrótce zostanie rozwiązany. Kluby Amp Futbol Ekstraklasy wróciły już do treningów, a w najbliższy weekend 5-7 czerwca reprezentanci spotkają się na pierwszym po wybuchu epidemii zgrupowaniu w Warszawie. Być może niedługo uda się zorganizować nawet mały turniej towarzyski z udziałem kilku drużyn narodowych, które będą w stanie przylecieć do Polski. Będzie to więc początek nowego etapu przygotowań do EURO 2021 – mistrzostw, które mają być prawdziwym świętem sportu, futbolu i ampfutbolu. Dzięki przeniesieniu imprezy kibice będą mieli szansę na wypełnienie trybun i poniesienie biało-czerwonych aż do finału.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button