POLSKA

Początek wolnej Polski: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca

31. rocznica wyborów czerwcowych

31. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce!

Trzydzieści jeden lat temu Polacy po raz pierwszy od momentu przejęcia władzy przez komunistów po zakończeniu drugiej wojny światowej zyskali możliwość wypowiedzenia swojego zdania podczas wyborczego aktu. Wprawdzie do sejmu w myśl okrągłostołowego kontraktu pula przeznaczona do swobodnego podziału wynosiła 35% mandatów – stąd określenie „sejm kontraktowy” – ale do senatu obowiązywał całkowicie nieskrępowany wybór parlamentarzystów.

Wybory, choć nie w pełni demokratyczne, zamieniły się jednak w plebiscyt. W swoisty społeczny osąd narzuconego Polsce w roku 1944 systemu komunistycznego, na dodatek będącego pod całkowitą kontrolną Związku Sowieckiego. Werdykt okazał się jednoznaczny. Komunistyczna władza nigdy wcześniej nie zyskała społecznej legitymizacji, ale 4 czerwca 1989 roku utraciła bezpowrotnie nadzieję, że kiedykolwiek może ją zdobyć.

Tamte wybory okazały się cennym świadectwem. Tego, że idea państwowej suwerenności nigdy nie została pogrzebana. I wiary, że Polska będzie Polską. Wiary, że powróci społeczna sprawiedliwość, wyrównane zostaną szanse, a idee, głoszone przez NSZZ „Solidarność”, staną się drogowskazem dla nowych władz.

Gdańsk świętuje

Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy, okolicznościowe spotkanie samorządowców oraz debata online w Europejskim Centrum Solidarności – w czwartek, 4 czerwca, Gdańsk świętuje 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które przesądziły o upadku PRL. Ze względu na wciąż realne zagrożenie związane z Covid-19 obchody będą miały inną formułę niż te ubiegłoroczne.

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button