POLSKA

Amantadyna a leczenie chorych na COVID-19. Najnowsze wyniki

Pandemia w Polsce

Minister zdrowia zlecił Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badań nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

Dzisiaj zaprezentowano pierwsze wyniki badań.

Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo.

– Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu – powiedział Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

– Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji, również zagranicą. Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

– Amantadyna w przebiegu COVID- 19 nie jest i nie była zalecana. Nadal prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie na innej grupie pacjentów. W najbliższym czasie poinformujemy o wynikach – dodał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia ds. leków.

W wyniku sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce wykrytych zostało 13 413 przypadków wariantu Omikron.

W ostatnich 4 tygodniach liczba wykrytych przypadków tego wariantu to już 91,4 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button