GOSPODARKA

Astronauta Alfred Merrill Worden. Pułkownik wręczył Dudzie księżycową flagę

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ponad 600 firm z 31 krajów bierze udział w Kielcach w 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO).

– Chcę, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym i chcemy by bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób – powiedział Andrzej Duda, który wziął udział w inauguracji tego najważniejszego wydarzenia branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Tegorocznej edycji towarzyszy Wystawa Narodowa Stanów Zjednoczonych. Jej gościem honorowym jest astronauta, pułkownik United States Air Force, uczestnik misji Apollo 15, Alfred Merrill Worden. Pułkownik wręczył Andrzejowi Dudzie flagę, którą miał ze sobą podczas lotu na Księżyc w lipcu 1971 roku.

Amerykańską atrakcją na targach jest pełnowymiarowa makieta myśliwca piątej generacji F-35. MON zamierza kupić 32 takie maszyny.

– Program modernizacji technicznej do 2026 roku to program opiewający na najwyższą w historii wartość 185 mld zł, o 45 mld zł więcej niż poprzednio. Ale to tylko jeden etap w naszym procesie modernizacji sił zbrojnych. Kolejny etap już przygotowujemy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

– W tym roku kontrakty kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego opiewają na kwotę 5 mld zł, a więc widzimy wzrost. Ten wzrost zawdzięczamy temu, że władze polskie przeznaczają większe sumy na obronność. Obronność jest priorytetem prezydenta Rzeczypospolitej i polskiego rządu – poinformował w Kielcach minister Błaszczak. Szef MON zwrócił uwagę, że Wojsko Polskie jest odbiorcą wielu flagowych produktów polskiego przemysłu obronnego. Wśród ostatnio zakupionych minister wymienił moździerz samobieżny RAK, armatohaubicę KRAB, KTO ROSOMAK.

Szef MON uczestniczył w prezentacji nowego prototypu polskiego przemysłu zbrojeniowego – Lekkiego Bojowego Wozu Piechoty „Borsuk”. To pojazd, który ma zastąpić wysłużone bojowe wozy piechoty, których dziś używają żołnierze Wojska Polskiego. – Jest to pojazd, który był dawno oczekiwany przez Wojsko Polskie. (…) Tym większa nasza satysfakcja, że ten sprzęt stanowi konstrukcję polską. Jest on sprawdzony jeżeli chodzi o możliwości techniczne, Spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego. Mamy w tym przypadku sprzęt, który jest opancerzony, który pokonuje przeszkody wodne, jest wyposażony w bezzałogową wieżę zintegrowaną z pociskami przeciwpancernymi SPIKE, a więc jest to produkt, który w przyszłości, zastąpi wysłużone BWP-y – powiedział szef MON podczas uroczystej prezentacji BORSUKA.

W trakcie Targów, w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej podpisane zostały umowy na dostawę nowego sprzętu dla jednostek Wojska Polskiego. Jak mówił szef MON to kolejne kroki na drodze do zapewnienia naszym żołnierzom nowego, lepszego, a co najważniejsze, wyprodukowanego w polskich zakładach wyposażenia. Zawarte zostały umowy na: dostawę zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych Bystra, wozów dowodzenia opartych na podwoziu Rosomaka, gogli noktowizyjnych oraz strzeleckich celowników termalnych. Każda z zawartych umów, dotyczy innowacyjnego sprzętu wyprodukowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową. Część wyposażenia, w tym wozy dowodzenia, trafią m. in. do żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej.

-To jest nowoczesne wojsko. 18. Dywizja jest budowana na wzór jednostek wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, głównie amerykańskich, a więc bardzo się cieszę, że wozy dowodzenia trafią do 18. Dywizji – powiedział szef MON.

Dziś także wysłane zostały dwa zapytania ofertowe. Pierwsze, związane jest z zakupem 60 wyrzutni oraz 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Jak zaznaczył minister Błaszczak zakupione w przyszłości pociski Javelin trafią na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej i będą uzupełniać zdolności Wojska Polskiego. Drugie zapytanie dotyczy pozyskania pięciu samolotów transportowych Herkules w ramach programu Excess Defense Article (EDA)

– To są statki powietrzne młodsze od tych, których dziś używa Wojsko Polskie. Wzmocnią one zdolności bojowe. ( … ) Kongres Stanów Zjednoczonych już wydał zgodę na to, żeby ten sprzęt do Polski trafił. Teraz będziemy ustalali szczegóły i w krótkim czasie Herkulesy trafią na wyposażenie polskich sił zbrojnych – powiedział szef MON po podpisaniu dokumentów.
W trakcie Targów odbyło się spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z generałem Ch. Hooperem, który jest szefem Agencji ds. Współpracy Obronnej, odpowiedzialnej za szereg programów z obszaru współpracy i wzmacniania bezpieczeństwa obronnego Stanów Zjednoczonych i partnerów zagranicznych. Jednym z tych programów jest program sprzedaży zagranicznej Foreign Military Sales umożliwiający zagranicznym partnerom pozyskiwanie sprzętu wojskowego i usług amerykańskiego pochodzenia.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie. Tegoroczna edycja, która odbywa się w dniach 3-6 września 2019 roku, upływa pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, którą będzie można zwiedzić podczas Dnia Otwartego – 7 września.
(KPRP, MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button