POLSKA

Akcja „Znicz” i „Nie Zabijaj – Chcę Żyć!”. Policjanci biorą zwolnienia L4. Kontrole drogówki w okresie Wszystkich Świętych

Akcja "Znicz" i "Nie Zabijaj - Chcę Żyć!" - Wszystkich Świętych

W patrolach w ramach akcji „Znicz” weźmie udział ponad pięć tysięcy funkcjonariuszy.

Będą pomagać kierowcom w zwiększeniu płynności ruchu na drogach. Oczywiście będą także kontrolować trzeźwość kierowców i przestrzeganie dozwolonej prędkości.
W tej akcji pomagać będzie Żandarmeria Wojskowa, straż graniczna, ITD czy też i… strażacy oraz harcerze.

Akcja „Znicz” potrwa od 31 października do 4 listopada (do godz. 22).

W 2017 roku podczas akcji „Znicz” doszło do 478 wypadków, w których zginęły 43 osoby. 551 zostało ciężko rannych. Policjanci zatrzymali 1240 nietrzeźwych kierowców.

Policjanci rozpoczęli „cichy protest”

Tysiące policjantów wzięło zwolnienia lekarskie L4. W ten sposób wyrażają sprzeciw ignorowaniu ich przez MSWiA.

Protest trwa od 10 lipca. Mundurowi pouczają zamiast wystawiać mandaty. Funkcjonariusze domagają się m.in. podwyżek.

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

W związku z dniem Wszystkich Świętych, odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia (w czwartek). Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni. Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

„Nie Zabijaj – Chcę Żyć!”

To druga odsłona akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „NIE ZABIJAJ!” przygotowanej przez Policję, Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną. Odbiorcami są kierujący pojazdami, a jej celem jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu to istotne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki oraz wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo, zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to z pewnością efekt zintensyfikowanych i wspólnych działań instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto większa świadomość kierowców, odpowiedzialność i zrozumienie zagrożeń jakie mogą wystąpić na drodze, to również jeden z ważniejszych czynników wpływający na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Inauguracja kolejnej odsłony akcji informacyjno-edukacyjnej „NIE ZABIJAJ!” została zaplanowana na dzień, w którym rozpoczynają się działania Policji pn. „ZNICZ 2018”. W tym roku przesłanie drugiej edycji akcji brzmi „CHCĘ ŻYĆ!”.

Hasło „NIE ZBIJAJ – CHCĘ ŻYĆ!” jest przede wszystkim apelem kierowców do kierowców, pasażerów do kierowców, pieszych do kierowców o przestrzeganie przepisów i współodpowiedzialność za bezpieczeństwo, zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Koniec października i początek listopada – to dla większości z nas czas refleksji i zadumy. Nasze myśli są z tymi co odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy… Należy pamiętać, że życie ma swój początek i swój koniec. Wielu tragedii można było uniknąć, gdyby…, no właśnie, gdyby. Kierujący pojazdem przestrzegał przepisów, dostosował prędkość do warunków i swoich umiejętności, gdyby przed podróżą nie spożywał alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu, gdyby poczekał z odebraniem wiadomości lub pisaniem sms-a podczas jazdy, gdyby zrobił badania wzroku… Często to od nas uczestników ruchu drogowego bardzo wiele zależy. Od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji czy też oceny potencjalnego ryzyka.

Mimo szczególnego nastroju zbliżających się dni, wsiadając do samochodu bardzo szybko zmieniamy nasze myślenie i zachowanie. Włącza się pośpiech, a my – za kierownicą – zaczynamy odgrywać role np. popędzacza innych kierowców, rajdowca, nauczyciela, pana drogi itp. Ale życie, droga – to nie teatr!

Wystarczy przestrzegać przepisów, w tym dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwo na drodze!

Pamiętajmy, że wielu „spóźnionych” kierowców nie dojechało do celu!

Apelujemy o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze, życzliwość i empatię wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach.
(KGP, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button