RÓŻNOŚCI

Afryka. 190 mln dzieci zagrożonych kryzysem wodnym

Przed katastrofą wodną

Brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych oraz choroby z tym związane zagrażają życiu 190 mln dzieci z 10 afrykańskich państw.

Do ich odpowiedniej ochrony niezbędne są pilne inwestycje w ramach prowadzonego przez UNICEF programu WASH. Zapewnia on potrzebującym usługi wodne, sanitarne i higieniczne dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych, powodowanych przez kryzys klimatyczny. Na świecie codziennie z powodu chorób związanych z brakiem wody umiera ponad 1000 dzieci poniżej piątego roku życia.

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszar doświadczający jednego z największych na świecie zagrożeń bezpieczeństwa wodnego i negatywnego wpływu zmian klimatycznych – wynika z analizy UNICEF. Jego mieszkańcy narażeni są na potrójny kryzys związany z wodą. Składają się na niego: brak dostępu do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych (WASH); zagrożenie chorobami oraz konsekwencje postępujących zmian klimatycznych. Część z tych państw boryka się również z niestabilnością polityczną i skutkami konfliktów zbrojnych, co dodatkowo pogarsza dostęp dzieci do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

„Afryka stoi w obliczu katastrofy wodnej. Gwałtowne burze, powodzie i historyczne susze już teraz niszczą domy, zanieczyszczają zasoby wodne, powodują kryzysy żywnościowe i rozprzestrzenianie się chorób. Kryzys klimatyczny odczuwany jest wszędzie na świecie, ale nigdzie indziej nie niesie on tak wielkiego ryzyka dla dzieci. Bez podjęcia pilnych działań przyszłość może być o wiele bardziej ponura. Inwestowanie w usługi wodne, sanitarne i higieniczne dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych to nie tylko kwestia ochrony zdrowia dzieci dzisiaj, ale także zapewnienie zrównoważonej przyszłości dla następnych pokoleń” – powiedział dyrektor ds. programów UNICEF Sanjay Wijesekera.

Afryka. Dziecko (fot. UNICEF/Dejongh)

Przeprowadzone przez UNICEF światowe badanie analizuje dostęp gospodarstw domowych do usług WASH, skalę związanych z tym zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia oraz narażenie na zagrożenia klimatyczne i środowiskowe.

Prawie jedna trzecia dzieci w tym regionie nie ma w domu dostępu do przynajmniej podstawowych zasobów wody, a dwie trzecie – do elementarnych usług sanitarnych. Co czwarte dziecko zmuszone jest potrzeby fizjologiczne zaspokajać na otwartym powietrzu. Trzy czwarte nie może umyć rąk z powodu braku wody i mydła w domu.

Ta sytuacja skutkuje największą na świecie liczbą przypadków śmierci wśród dzieci, spowodowanych np. przez choroby biegunkowe. W ciągu ostatniego roku w sześciu z tych krajów wystąpiły epidemie cholery. W skali globalnej każdego dnia z powodu chorób związanych z brakiem wody umiera ponad 1000 dzieci poniżej piątego roku życia, przy czym na ten region przypada 40 proc. takich przypadków.

Kraje z tego obszaru należą też do jednej czwartej państw o najwyższym ryzyku zagrożenia klimatycznego. Temperatury rosną tu 1,5 razy szybciej niż średnia światowa, a spadający poziom wód gruntowych wymaga od niektórych społeczności kopania studni dwukrotnie głębszych niż jeszcze dziesięć lat temu. Jednocześnie opady deszczu stały się bardziej nieregularne i intensywne, co prowadzi do powodzi, które zanieczyszczają ograniczone zasoby wody.

Te same 10 państw zostało również sklasyfikowanych przez OECD jako niestabilne lub bardzo niestabilne, a konflikty zbrojne w niektórych z nich zagrażają odwróceniem postępów zmierzających do zagwarantowania dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

Uczestnicy Konferencji Wodnej ONZ 2023 w Nowym Jorku (UN 2023 Water Conference, 22-24 marca) spotkają się po raz pierwszy od 46 lat, aby ocenić postępy działań zmierzających do osiągnięcia szóstego Globalnego Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG – Sustainable Development Goal). Mówi on o zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button