POLSKA

ABW zatrzymała Rosjanina. Działał w ISIS i Al-Kaidzie

Terrorysta i szpieg

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej powiązanego z tzw. Państwem Islamskim.

27 lutego 2024 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, zatrzymali obywatela Rosji powiązanego z tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

Rosjanin narodowości czeczeńskiej Alvi A. działał na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej w związkach przestępczych o charakterze terrorystycznym, takich jak Państwo Islamskie, Jabhat Al-Nusra oraz Al-Kaida.

W połowie 2014 r. Alvi A. wyjechał do Turcji, skąd przez „zieloną granicę” przedostał się na terytorium Syrii, gdzie dołączył do czeczeńskiej grupy o charakterze zbrojnym Badr Katiba, walczącej w składzie ISIS. Ustalono również, że Alvi A. był blisko związany z dowódcą tej grupy Akhmedem Czataevem, który później był podejrzewany m.in. o organizację zamachu terrorystycznego na lotnisko w Stambule w 2016 r. Po przyjeździe do Polski Alvi A. był już prawomocnie karany za przemyt ludzi.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu zarzutu udziału w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym (art. 258 § 2 kk.). Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Alviego A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Mazowiecki pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty za działalność w tzw. „państwie islamskim” (ISIS) – informacja PK

Na polecenie Prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 27.02.2024 r. zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej w związku działalnością na rzecz międzynarodowych organizacji terrorystycznych: początkowo Jabhat Al-Nusra i Al-Kaida, a w późniejszym okresie państwa islamskiego (ISIS). Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu zarzut brania udziału na terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej w związkach zbrojnych mających na celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, tj. Jabhat Al-Nusra, Al-Kaida oraz państwo islamskie (ISIS), kwalifikowany z art. 258 § 2 kk.

Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego oraz grożącą mu surowa karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Śledztwo prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Departament Postępowań Karnych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button