POLSKAŚWIAT

Premier Łotwy w Warszawie. Tusk: Słowa Putina, że Rosja zbroi się i przestawiła się na tryb wojenny są prawdziwe

Polityka międzynarodowa

29 lutego premier Donald Tusk spotkał się z premier Łotwy Eviką Siliņą w Warszawie.

– Przed Polską i Łotwą stoją historyczne wyzwania. Evika Silina, cieszę się, że możemy dziś o nich rozmawiać w Warszawie – powiedział szef polskiego rządu.

Tusk spotkał się z Siliņą, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie. Szefowie rządu omówili również akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej czy przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem. Szefowa łotewskiego rządu podkreśliła, że dotychczasowa współpraca między krajami układała się pomyślnie.

Pracujemy na rzecz bezpieczeństwa w Europie

Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejszym tematem dla naszego regionu jest aktualnie bezpieczeństwo. Wspomniał również o wzmocnieniu NATO, dzięki  przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Tematem rozmów była również sytuacja w Mołdawii.

„Rozmawialiśmy przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa – Łotwy, Polski, całego regionu Unii Europejskiej i NATO” – poinformował premier Donald Tusk.

Zagrożenie ze strony Rosji jest realne i państwa europejskie oraz NATO muszą podjąć działania, które zwiększą nasz potencjał militarny.

„Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu i agresja rosyjska na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich” – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Ukraina może dalej liczyć na pomoc Polski i Łotwy

Państwa Unii Europejskiej i NATO muszą dalej wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjskim agresorem. Łotwa to doskonale rozumie.

„Powinniśmy współpracować z Unią Europejską i NATO i nadal będziemy najgłośniejsi w podkreślaniu tego, że potrzebne jest odpowiednie wsparcie dla Ukrainy – tak, aby mogła wygrać tę wojnę. Nasza przyszłość w zasadzie zależy od tej współpracy” – przekazała szefowa łotewskiego rządu.

Stabilny rynek rolny to priorytet

Zapewnienie bezpieczeństwa rolnikom jest priorytetem dla obu rządów. Problem związany z nadwyżkami żywności i zboża, czyli problem nierównej konkurencji, to nie tylko kwestia Ukrainy. Rynek w Europie i w Polsce destabilizowany jest przez niekontrolowany napływ produktów z Rosji i Białorusi. Łotwa wprowadziła embargo na produkty z Rosji. Polski rząd również rozważy taką możliwość.

„Łotwa zdecydowała się na embargo, jeśli chodzi o produkty rosyjskie. Taka była decyzja łotewskiego parlamentu. Chcę powiedzieć, że będziemy pilnie studiowali tę decyzję łotewską i nie wykluczam, że także Polska podejmie tutaj stosowną inicjatywę” – mówił Tusk.

Premier Łotwy Evika Siliņa zadeklarowała wsparcie dla polskiego rządu, jeśli podejmiemy decyzję o nałożeniu embargo na rosyjskie produkty.

„Nałożyliśmy embargo na produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Z otwartością podzielimy się z Polską tym co zrobiliśmy. Jeżeli Polska zdecydowałaby się na takie same kroki, my będziemy w tym wspierać, będziemy waszym partnerem w tym działaniu” – zaznaczyła premier Evika Siliņa.

Współpraca na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk przedstawił również działania, które podejmie Warszawa i Ryga na rzecz zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa m.in. energetycznego czy transportowego.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to pracujemy nad integracją naszych sieci energetycznych z Polską. Mamy już plan działania i wszystko jest wprowadzane po obu stronach” – podkreśliła łotewska premier.

Szef polskiego rządu podziękował łotewskiej Premier za dotychczasową udaną współpracę.

„Cieszę się, że w tych wszystkich kluczowych sprawach mamy pełne zrozumienie w stolicach regionu, a między Rygą a Warszawą te relacje są naprawdę świetne. Też tak się dobrze składa, że współpracujemy bardzo dobrze z panią premier w Brukseli, jesteśmy z tej samej rodziny politycznej, to też ułatwia nam ustalanie wspólnych stanowisk. Umówiliśmy się właśnie na taką wspólną pracę i wspólne stanowiska także w Brukseli” – zaznaczył premier Donald Tusk.

Tusk o Ukrainie, Rosji i problemie z produktami rolnymi:

„Jesteśmy po pierwszej części wizyty Pani Premier Łotwy w Polsce. Rozmawialiśmy o sprawach bezpieczeństwa w regionie. Nasze kraje są szczególnie wrażliwe na wszystkie typy zagrożeń, które płyną ze Wschodu.

Rozmawialiśmy także o sytuacji w Mołdawii, o niepokojących sygnałach z Naddniestrza, o współpracy polsko-litewskiej w zakresie bezpieczeństwa militarnego, a szczególnie w kontekście dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO.

Rozmowy dotyczyły także tematu wspólnych projektów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – chodzi o synchronizację sieci elektrycznych. W kategorii bezpieczeństwa rozmawialiśmy też o lepszym połączeniu transportowym Rail Baltica.

Opinia Łotwy nt. eksportu rosyjskiej żywności i produktów rolnych do UE – w tym do naszych krajów. Łotwa zdecydowała się na embargo na produkty rosyjskie. Pilnie studiujemy decyzję łotewską, nie wykluczam, że tutaj Polska podejmie stosowną inicjatywę.

Problem nierównej konkurencji w sprawie nadwyżek żywności i zboża w Polsce i UE, to nie tylko problem importu zbóż i żywności z Ukrainy. Mało kto, zdaje sobie sprawę, że rynki są destabilizowane produktami z Rosji i Białorusi.

Musimy przedsięwziąć wszystkie możliwe kroki, aby przekonać instytucje UE, aby poważnie zajęto się lepszymi i bardziej bezpieczniejszymi regulacjami w zakresie importu zbóż produktów żywnościowych ze Wschodnich kierunków.

Chcemy pomóc Ukrainie – nie ma tu żadnej różnicy między nami, ale chcemy chronić naszych rolników. Łotwa ma podobny problem w nieco innej skali.

Słowa Putina, że Rosja zbroi się i przestawiła się na tryb wojenny są prawdziwe. W wystąpieniu Putina zapowiedziano zwiększenie samowystarczalności Rosji i unowocześnienia sił zbrojnych – te decyzje należy traktować śmiertelnie poważnie. Europa musi zrozumieć, że nowy wyścig zbrojeń – narzucony przez agresję Rosyjską na Ukrainę, musi podjąć decyzje równoważące potencjał militarny Rosji.

Nasze refleksje i rozmowy potwierdzają konieczność decyzji przygotowania Europy do lepszego uzbrojenia i przygotowania do nowych scenariuszy, w lepszy sposób niż Rosja.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button