MOTOSPORT

8. Wyścig Górski Magura Małastowska. 61 zawodników na liście zgłoszeń

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski

61 kierowców pojawi się na piątkowym Badaniu Kontrolnym 8 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, organizowanego przez Automobilklub Biecki w dniach 4 – 6 czerwca.

Tegoroczny sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski liczy 8 wyścigów, podczas których rozegranych zostanie 16 Rund GSMP. Drugi rok z rzędu samochody będą podzielone na Grupy i Klasy wg. tzw. Performance Factor – wprowadzonego w 2020 przez FIS – Światową Federację Samochodową współczynnika, mającego na celu uproszczenie dotychczasowych klasyfikacji i rozszerzenie grup samochodów z nadwoziem zamkniętym (Kat. 1), o pojazdy, które startują w innych serialach wyścigowych (np. na wyścigach na zamkniętych torach).

W Beskidzie Niskim nie zabraknie kierowców, którzy podczas pierwszych dwóch Rund zdobywali punkty w klasyfikacji generalnej sezonu. W relacjach online zobaczymy starty czołowej polskiej piątki „”generalki” Kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym): Waldemara Kluzy (Skoda Fabia), Sebastiana Steca (Ford Fiesta), Piotra Parysa (Ford Fiesta), Romana Barana (Mitsubishi Lancer) i Mariusza Steca (Ford Fiesta).

Bardzo interesująco zapowiada się rywalizacja toczona za plecami czołówki dysponującej najmocniejszymi samochodami: podobnie jak w zeszłym sezonie, najliczniej reprezentowana będzie Klasa 5b, w której startują m.in. Renault Clio czy Hondy Civic); w tej grupie aut wystartuje aż 12 zawodników, wśród nich lider po dwóch rundach, Wojciech Socha (Renault Clio).

Po rocznej nieobecności, w tym sezonie znów pojawił się dawny dominator wśród kierowców aut napędzanych na przednią oś – Gabriel Kubit lekką, bardzo mocną Hondą Integra, podobnym samochodem wystartują także, ale w niższych klasach Paweł Sanecki, Piotr Staniszewski, Janusz Jania i Artur Gaść.

Na trasy GSMP wraca także Daniel Stawiarski, dysponujący bardzo mocnym Mitsubishi Lancerem; w najmocniejszej Grupie 1 rywalizować będzie z Waldemarem Kluzą, wspomnianym Gabrielem Kubitem, Michałem Ratajczykiem, Sebastianem Stecem, Mariuszem Stecem.

Aż 15 kierowców klasyfikowanych będzie w tzw. klasach narodowych, w których do startu dopuszczane są samochody z utraconymi homologacjami międzynarodowymi. Licznych fanów motoryzacyjnej historii na pewno ucieszy widok Fiatów 126p i Cinquecento. W tej kategorii po dwóch Rundach GSMP prowadzi Wojciech Subocz, jeżdżący Porsche 911 Carrera 2.

Najdłuższą wędrówkę w Beskid Niski zanotują Christian Zaleski (Porsche 911 Turbo) i Leszek Orzechowski, który po krótkim eksperymencie z historycznym VW Golfie wraca za kierownicę jedynego turbodiesla w wyścigowej stawce – Seata Ibizy Cupra. Obaj kierowcy reprezentujący Automobilklub Orski przyjeżdżają aż z Gdańska.

8 Wyścig Górski Magura Małastowska to jedno z trzech najważniejszych (obok Rajdu Polski Historycznego i Rundy Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich w Limanowej) wydarzeń w motorsporcie w Małopolsce. Promocyjny i sportowy wydźwięk tego typu imprez doceniają władze samorządowe regionu:

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego:

Każdego roku w naszym województwie odbywa się wiele imprez sportowych najwyższej rangi, które gromadzą znakomitych sportowców światowego formatu, przyciągają kibiców, a tym samym są doskonałą formą promocji aktywności fizycznej oraz zachętą do samodzielnego uprawiania sportu.

Ogromnie się cieszę, że po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, na początku czerwca odbędzie się tak ceniony przez miłośników motoryzacyjnych wrażeń, kolejny Wyścig Górski „Magura Małastowska”. Ze względu na charakterystykę trasy i panującą atmosferę, zawody te cieszą się sympatią zawodników, a sportowe emocje w połączeniu z walorami turystycznymi Małopolski, ściągają kibiców z całego kraju. Dlatego organizacja takich wydarzeń stwarza świetną okazję nie tylko do zarażania sportową pasją młodych ludzi, ale także do promowania naszego regionu jako atrakcyjnego miejsca do uprawiania sportu i aktywnej turystyki.

Szanowni Państwo, aby w naszym regionie mogły odbywać się różnorodne imprezy sportowo-rekreacyjne, jako samorząd województwa małopolskiego wspieramy je nie tylko finansowo, ale także skupiamy swoje działania na poprawie infrastruktury dla sportu wyczynowego. Stanowi to istotny aspekt, również ze względu na fakt, iż decyzją Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – kontynentalnej struktury, do której należą wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie Europy – Województwu Małopolskiemu oraz Miastu Kraków przyznano prawo organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Małopolska nie boi się nowych wyzwań, dlatego podjęliśmy się tego zadania, szczególnie, że mamy potencjał, by w 2023 roku zorganizować i przeprowadzić imprezę na najwyższym światowym poziomie.

Waldemar Kluza (fot. Agnieszka Wołkowicz/Agencja UMA)

Waldemar Kluza wraca walczyć na trasę Wyścigu Magura

Waldemar Kluza wpisał się pięknym akcentem w historię Wyścigu Magura Małastowska, jako triumfator pierwszej edycji zawodów, które goszczą w kalendarzu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, od sezonu 2014. Reprezentant Kluza Racing Team, jeszcze za kierownicą Mistubishi Colt Evo otworzył listę rekordzistów trasy, w jej skróconej specyfikacji. Od tamtego momentu mocno wyśrubował swoje statystki, jako autor największej ilości zwycięstw. Przed tegoroczną edycją ma na koncie, aż sześć wygranych rund w Gorlicach, z 12 rund rozegranych do tej pory.

W najbliższy weekend (4 – 6 czerwca) zawodnik z Wieliczki stanie na linii startu w Małastowie już po raz siódmy, a czwarty za kierownicą Skody Fabia. Dzięki drugiej i trzeciej pozycji, po rundach w Bieszczadach zajmuje fotel wicelidera, ze stratą 8 punktów do Igora Drotara. Łącznie do ósmej edycji wyścigu zgłosiło się 61 kierowców i zespołów. W stawce nie zabraknie również drugiego przedstawiciela Kluza Racing Team – Grzegorza Kluza, który po problemach z Załuża, w Małastowie pojawi się już z nowym silnikiem w swoim Clio. Walka toczyć się będzie po raz kolejny, na dystansie 3610 metrów, na które składają się 22 zakręty.

Waldemar Kluza: „Sezon 2021 się rozpędza i to w imponującym tempie, zwłaszcza, że czeka na nas szybka trasa w Magurze. To kolejna w tym roku dobra wiadomość, że Małastów wraca do kalendarza. Od pierwszej edycji jest to jeden z najbardziej udanych dla nas wyścigów. Z dziewięciu miejsc na podium, po jakie tutaj sięgnęliśmy sześć razy był to ten najcenniejszy wynik.

Mamy na swoim koncie najwięcej, ponieważ sześć wygranych, ale chętnie poprawię jeszcze te statystyki. Dokładnie przeanalizowaliśmy przebieg weekendu w Załużu i jestem pewien, że zmiany zaprocentują już w ten weekend. Ruszymy do pierwszego sobotniego podjazdu z celem, żeby na linii mety w Magurze znów poczuć smak zwycięstwa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button