40 kilometrów Odcinków Specjalnych na Memoriale w Wieliczce.
Dokładnie 39,96 kilometra – tyle liczyć będzie 12 Odcinków Specjalnych 8. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który zostanie rozegrany w weekend (12 – 14 kwietnia) w Wieliczce i okolicach. Organizatorzy z Automobilklubu Krakowskiego opublikowali listę zgłoszeń, na której widnieje 47 załóg. Jak co roku wśród zawodników nie zabraknie ubiegłorocznych Mistrzów Polski zarówno w rajdach, jak i wyścigach górskich. W przygotowanie i realizację rajdu po raz kolejny włączyły się samorządy Powiatu Wielickiego i Miasta i Gminy Wieliczka.
Załogi będą podzielone, zgodnie z parametrami technicznymi aut na trzy klasy: najmocniejszą jest Kl. 3, w której zgłoszono aż 19 aut. Z numerem 1 na starcie pojawi się ubiegłoroczny Mistrz Polski w wyścigach górskich Waldemar Kluza, pilotowany przez Adama Gładysza (Hyundai I20 N Rally 2), zwycięzca rajdu z 2017. W stawce najmocniejszych aut pojawią się także Michał Tochowicz, Jakub Ulanowski, Radosław Ćwięczek, Mateusz Gołek, Michał Ratajczyk, Andrzej Szepieniec, Rafał Kręcioch, Hubert Kowalczyk, Daniel Stawiarski, Piotr Ozga, Mieszko Musiał, Michał Skrzypczyk, Paweł Petrys (szykuje się wielko powrót do rajdów dawnego mistrza!), Grzegorz Olchawski, Mariusz Polak, Marek Suder, Piotr Kiepura i Andrzej Kalitowicz. To kierowcy, których pilotować będą tak znani przed laty, aktywni do dziś zawodnicy jak Maciej Wisławski, Artur Skorupa czy Przemysław Bosek. W gronie pilotów pojawi się m.in. znacznie młodszy od utytułowanych kolegów Leon Zardzewiały, Wicemistrz Polski w wyścigach górskich, które swoje wyścigowe tytuły w zeszłym roku zdobył nie mając jeszcze prawa jazdy!
Dzielący swój czas pomiędzy rajdy a wyścigi górskie Piotr Ilnicki wystawia w tym roku aż 8 załóg. Wśród kibiców oglądających od 2007 wielickie Memoriały są zarówno fani rajdów jak i wyścigów górskich, obserwujący rywalizację kierowców startujących w obu dyscyplinach. W tym roku miłośnicy gór dopingować będą 16 kierowców, którzy przewinęli się przez Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski.
Rajd rozpocznie się od piątkowego Odbioru Administracyjnego i Badania Kontrolnego, na starcie pierwszego OS na terenie Strefy Ekonomicznej w Węgrzcach Wielkich załogi pojawią się w sobotę o godz. 12:23. Kolejne sobotnie Odcinki Specjalne to: OS 2 Węgrzce Wielkie (g. 14:23) i wieczorne, rozgrywane w centrum Wieliczki: OS 3 Wieliczka Rynek 1 (g. 19:00) i Wieliczka Rynek 2 (g. 20:30).
Niedziela, 14 kwietnia to trzykrotnie przejeżdżany OS Brzegi, którego trasę w porównaniu z ubiegłymi latami nieco zmodyfikowano, podwyższając jej trudność techniczną (g. 11:30, 12:50 i 14:10), trzy przejazdy OS Węgrzce Wlk. Strefa (g. 11:45, 13:05 i 14:25). Najwięcej kibiców obserwować będzie w niedzielę przejazdy znów poprowadzonego przez Wieliczkę odcinka Solne Miasto (g. 12”08 i 13:28). Wjazd pierwszej załogi na zlokalizowaną w Strefie Serwisowej metę (teren Dworca PKS w Wieliczce ul. Dembowskiego 7) planowany jest na godz. 14:45, rozdanie nagród tradycyjnie odbędzie się w hali Solnego Miasta ok. g. 16:15.
Tradycją ostatnich edycji memoriałów w Wieliczce są piątkowe spotkania z gwiazdami sportów motorowych. W tym roku o godz. 18:30 w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 r, po raz ostatni stanął na podium rajdu (Rajd Żubrów 2016) po prawie 60 latach od debiutu.
Gwiazdy motorsportu wracają do Wieliczki
Organizowane przez Automobilklub Krakowski Rajdy – Memoriały Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza od lat wrosły w motorsportowy krajobraz Polski. Choć wyniki rozgrywanych w Wieliczce i okolicach rajdów nie są wliczane do żadnych klasyfikacji sezonu, na starcie pojawiają się najlepsi i najbardziej znani w kraju kierowcy rajdowi i wyścigowi.
8. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, w tym roku odbędzie się w dniach 12 – 14 kwietnia jak co roku organizowany jest przy wsparciu Miasta i Gminy Wieliczka i Starostwa Powiatowego Wieliczka.
Sobotnie zmagania rozpoczną się Odcinkami Specjalnymi rozgrywanymi na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (g. 12:23, 14:23), kulminacją dnia będą dwa przejazdy (g. 19:00, 20:30) rozgrywanego w centrum miasta nocnego Kryterium Burmistrza Wieliczki. Niedziela to Odcinki Specjalne rozgrywane tradycyjnie w Brzegach na terenie Wielickiej Strefy Ekonomicznej (g. 11:30, 12:50 i 14:10), Węgrzcach Wielkich (g. 11:45, 13:05 i 14:25) oraz na trasie, rozpoczynającej się pod Solnym Miastem (kompleks sportowy w Wieliczce) i kończącej się na ul. Daniłowicza, nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli (g. 12:08 i 13:28). Pierwszego zawodnika na mecie liczącego 135,7 km (w tym 39,96 km Odcinków Specjalnych) rajdu spodziewać się można o godz. 14:45.
Baza rajdu zlokalizowana będzie w budynku Solnego Miasta w Wieliczce, zaś Park Serwisowy tradycyjnie zlokalizowany będzie na terenie Dworca Autobusowego przy ul. E. Dembowskiego.
Historia wielickich Memoriałów sięga 2007, kiedy to po raz pierwszy, w zimie, rozegrano pierwsze, jeszcze jednodniowe zawody. Zwyciężyła załoga Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (Subaru Impreza), Kuzaj powtórzył sukces jeszcze dwukrotnie, w 2008 i 2010. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stawał Rafał Grzesiński, znany z samochodowych wyścigów górskich, pilotowany przez Mateusza Tutaja. W zeszłym roku i dwa lata temu w Wieliczce wygrywała jeżdżąca Skodą Fabią Rally EVO załoga Mikołaj Marczyk/ Szymon Gospodarczyk. W 2023 w klasie 1 zwyciężyli Rafał Kręcioch z Marcinem Szeją (Peugeot 208), klasę 2 wygrali Michał Streer z Karoliną Szulęcką- Streer (Peugeot 208), puchary Burmistrza Wieliczki (za sobotni odcinek nocny) i Solnego Miasta trafiły do M. Marczyka i S. Gospodarczyka.
Memoriały od początku przyciągały gwiazdy rajdów i wyścigów – mówi Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego. Na trasie kibice podziwiali m.in. Bryana Bouffuer (rajdowy Mistrz Francji, trzykrotny Mistrz Polski), Krzysztofa Hołowczyca (Mistrz Europy, trzykrotny Mistrz Polski), Rafała Sonika (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów), Bartka Ostałowskiego (startujący w drifcie zawodnik bez rąk) czy skoczka narciarskiego Macieja Kota, wciąż pamiętamy start w 2013 Kajetana Kajetanowicza, który po raz pierwszy wsiadł do wyścigowego Mitsubishi Lancera i zdecydowanie wygrał zawody. Przez dwa lata w rajdzie dominował Miko Marczyk udowadniając, że jest jednym z najszybszych polskich kierowców rajdowych ostatnich lat. W tym roku wstępnie jako kierowcy VIP zapowiedzieli swój udział: kolejny skoczek narciarski Piotr Żyła i (po raz kolejny) gwiazda telewizyjna Greg Collins. Swój powrót zapowiedział Paweł Petrys, Mistrz Polski w kl. A-14 w 1988, który od zakończenia kariery rajdowej w 1990 pojawił się tylko dwukrotnie na Rajdzie Żubrów.
Jak zawsze cieszymy się bardzo z ogromnej ilości kibiców obserwujących przebieg zawodów. W Wieliczce podczas 8. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza przygotowujemy dla nich specjalne strefy kibica, z których będzie można bezpiecznie obserwować startujące załogi, z którymi będzie można się spotkać także w parku serwisowym. W imieniu Zawodników , w niedzielę po zakończeniu rajdy zapraszam na ceremonię wręczania nagród do Solnego Miasta.
Trzeba mieć nie równo pod sufitem żeby organizować rajd w mieście i blokować miasto dla mieszkańców , dawać zły przykład młodym kierowcą którzy później jeżdżą po mieście łamiąc wszystkie przepisy no i super ekologiczne podejście do życia i przykre jest to że włodarze miasta na to zezwalaj , i nie pytają się o to mieszkańców którzy płacą podatki a robią coś dla jakieś grupy oszołomów nawciarzy ! Nie zagłosuje na nikogo kto będzie dalej wspierał organizację wyścigu w mieście Wileiczka