REPREZENTACJATENIS

Iga Swiątek niepokonana. Polskie tenisistki wygrały ze Szwajcarią i zagrają w Billie Jean King Cup Finals

BJKCup

Reprezentacja Polski po raz trzeci z rzędu wystąpi w Billie Jean King Cup Finals, który w listopadzie zostanie rozegrany w Sewilli.

W dwudniowym meczu BJKCup w Biel polskie tenisistki okazały się zdecydowanie lepsze od Szwajcarii. Zwycięski punkt zdobyła w sobotę Iga Świątek, liderka rankingu WTA, która w piątek zapewniła im też prowadzenie 1:0.

W piątek drugi singlowy mecz w tej rywalizacji wygrała także Magdalena Fręch (PZT Team/KS Górnik). Przy stanie 3:0 zostanie rozegrany pojedynek deblowy z udziałem duetu PZT Team Maja Chwalińska i Katarzyna Kawa (obie BKT Advantage Bielsko-Biała). Ich rywalkami będą Jil Teichmann i Simona Waltert.

Sobotnią rywalizację rozpoczęło zwycięstwo Świątek nad 148. w rankingu WTA Celine Naef 6:4, 6:3, po 82 minutach. Polka pewnie utrzymała podanie na otwarcie, ale już w trzecim gemie straciła swój serwis nie zdobywając w nim nawet punktu. W sumie, od równowagi w drugim gemie, 18-letnia Szwajcarka zdobyła 10 kolejnych punktów i odskoczyła dzięki temu na 3:1.

Jednak od tego momentu Iga przyspieszyła tempo wymian, co spowodowało coraz częstsze niewymuszone błędy u rywalki, która często spóźniona dochodziła do szybkich piłek. Świątek objęła prowadzenie 4:3 dzięki dwóm gemom serwisowym wygranym do zera i „breakowi” zdobytego do 15.

Naef wyszła jeszcze na 4:4, ale potem przegrała sześć kolejnych gemów i przy stanie 4:0 w drugim secie wydawało się, że za chwilę Iga rozstrzygnie losy meczu i awansu do BJKCup Finals 2024. Ale wtedy nastąpił zryw młodej szwajcarskiej tenisistki, która zaczęła odrabiać straty. Pomógł jej w tym też krótki moment dekoncentracji bardziej utytułowanej przeciwniczki.

Naef doprowadziła do stanu 3:4, ale to było wszystko, co udało jej się osiągnąć w tym pojedynku. Dwa ostatnie gemy zdecydowanie należały do Świątek, która opanowała nerwy i znowu przejęła inicjatywę w grze, kończąc trwające godzinę i 22 minuty mecz przy pierwszej z dwóch piłek meczowych.

Iga Świątek (fot. Monika Piecha/PZT)

W piątek Iga udanie otworzyła spotkanie w Biel, pokonując w 158. na świecie Simonę Waltert, w ciągu 86 minut. Potem, po prawie trzygodzinnym maratonie, Fręch wygrała z Naef 6:7 (8-10), 7:5, 6:3.

Aktualizacja. Polskie deblistki wygrały 7:5, 6:1 ze Szwajcarkami Jil Teichmann i Simoną Waltert.