FESTIWALEFILM I SERIALE

60. Krakowski Festiwal Filmowy rusza 31 maja. Goście, spotkania i nagrody

Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy ma już 60 lat!

Ze względu na pandemię, wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.

Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnety i bilety dostępne są w jubileuszowych cenach: karnet na wszystkie wydarzenia za 60 zł, a bilet za 6 zł.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood.

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich.

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny. Niezwykła twórczość Forgácsa opiera się na oryginalnej technice tworzenia filmów z gotowych materiałów nakręconych przez innych autorów.

W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł. Będą to: „xABo: Ksiądz Boniecki”, „Efekt Motylka”, „Tygrysice Menopauzy”, „Guczo. Notatki z życia”, „Moja bezsenna ciemność”.

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry – największa w Polsce platforma spotkań branżowych. Wydarzenia w ramach KFF Industry również odbędą się online. W programie, już po raz szósty, znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Goście 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Na jubileuszowej edycji festiwalu nie może zabraknąć wyjątkowych gości. Pojawią się znakomici bohaterowie i twórcy, laureaci z poprzednich lat, konkursowe filmy ocenią m.in. Łukasz Żal, Jan Komasa i Magdalena Łazarkiewicz, specjalny koncert zagra duet Kukurba&Słowiński, a galę zakończenia poprowadzi Maciej Stuhr.

Nagroda Smok Smoków dla Pétera Forgácsa

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 24, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. W tym roku otrzyma ją Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny.

2 czerwca odbędzie się transmisja wieczoru Smoka Smoków, podczas której laudację wygłosi Przewodniczący Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej prof. Tadeusz Lubelski. W programie Festiwalu, w ramach retrospektywy, znajdzie się wiele szczególnych dzieł artysty m.in. „Exodus przez Dunaj”, “„Imigrancki blues – amerykański sen” czy “Miss Universe 1929”. (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1424/)

Spotkania z twórcami i bohaterami

W trakcie festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań z gośćmi! W uroczystym rozpoczęciu 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wezmą udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman. Odbędzie się także pokaz ich krótkometrażowych filmów z 1961 roku.

(https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1327/)

Po seansach online tradycyjnie będą miały miejsce spotkania z twórcami i bohaterami filmów, które będą transmitowane na stronie festiwalu i w mediach społecznościowych.

Codziennie od niedzieli do piątku o godzinie 10.00 rano będą się odbywały Krytyczne poranki – rozmowy twórców i jurorów z krytykami filmowymi na tematy związane z kinem, ale i wychodzące poza wyłącznie filmowe rozważania. Ponadto w programie dwie debaty organizowane we współpracy z Tygodnikiem Powszechnym.

Po seansie filmu „xABo: Ksiądz Boniecki” Aleksandry Potoczek, 5 czerwca odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserką oraz autorem zdjęć Adamem Palentą. Spotkanie poprowadzi dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Anita Piotrowska.

Spotkanie z Adamem Bonieckim | piątek, 5 czerwca, godz. 19.15 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1484/)

W debacie wokół poruszającego filmu dokumentalnego „Autoportret” w reż. Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina udział wezmą Joanna Pawlik, artystka sztuk wizualnych i Cezary Żechowski, psychiatra i psychoterapeuta, a poprowadzą ją Monika Ochędowska i Marta Filipiuk-Michniewicz.

Patrzenie i współczucie. Debata „Tygodnika Powszechnego” po projekcji filmu „Autoportret” | wtorek, 2 czerwca, godz. 19.30 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1511/)

Najlepsi wybiorą najlepszych

Na czele jury konkursu dokumentalnego stanie w tym roku jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć, dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Towarzyszyć mu będą: Renata Santoro, Tod Lending, Eva Mulvad, Martin Horyna. Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego jest Jan Komasa – reżyser nominowany do Oscara za film „Boże Ciało”. Wraz z nim filmy ocenią: Marko Škop, Dekel Berenson, Paola Orlić, Csilla Kato. Obradom jury DocFilmMusic przewodniczyć będzie Stephen Nomura Schible – koproducent nagrodzonego Oscarem filmu „Między słowami” (2013) Sofii Coppoli. W składzie jury muzycznego znaleźli się także: Rachel Leah Jones i Leszek Możdżer.

Przewodniczącą jury konkursu polskiego będzie reżyserka Magdalena Łazarkiewicz.

Pozostali członkowie jury polskiego to Joanna Szymańska, Elwira Niewiera, Izabela Plucińska, Paweł Dyllus.

Aktorzy i bohaterowie

W filmach uznanych oraz debiutujących polskich twórców filmów krótkometrażowych wystąpili znakomici aktorzy. Na ekranie pojawią się m.in. Katarzyna Herman, Krzysztof Materna (“Kamień”, reż. Bartosz Kozera), Małgorzata Gorol, Małgorzata Foremniak, a także… Popek!, (“Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska), Bartłomiej Topa (“Noamia”, reż. Antonio Galdamez), Jan Frycz, Magdalena Boczarska, Łukasz Simlat, Janusz Chabior (“Alicja i żabka”, reż. Olga Bołądź).

W filmach dokumentalnych opowieści o takich postaciach jak wspomniany już ksiądz Adam Boniecki, a także August Zamoyski w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz “Guczo. Notatki z życia”, czy zbiorowy portret mieszkańców legendarnego domu literatów przy ulicy Krupniczej w Krakowie (“Dom Literatów czyli kartoteka zebrana”, reż. Marek Gajczak). Maria Stachurska w filmie “Położna” opowiada historię swojej krewnej Stanisławy Leszczyńskiej, która trafiła do obozu w Auschwitz, gdzie odebrała 3 tysiące porodów.

KFF Industry

Jak co roku, prawie 1000 akredytowanych gości weźmie udział w wydarzeniach branżowych, w ramach platformy KFF Industry. Wirtualnie odwiedzi Kraków aż 150 przedstawicieli festiwali z całego świata w tym programerzy i dyrektorzy takich wydarzeń jak Berlinale (Sergio Fant, Anna Henckel-Donnersmarck), Festiwalu Filmowego w Cannes (Wim Vanacker), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Enrico Vannucci), Sundance (Ania Trzebiatowska, Mike Plant), Hot Docs (Shane Smith) czy IDFA w Amsterdamie (Joost Daamen). Pojawią się przedstawiciele filmowych organizacji z niemal wszystkich kontynentów: Europy, obu Ameryk, Azji, Australii, a nawet Antarktydy!

W wydarzeniach dla profesjonalistów zapowiedziało swój udział ponad 50 najważniejszych agentów sprzedaży i dystrybutorów z całego świata, co czyni KFF Industry jednym z najważniejszych branżowych wydarzeń w świecie filmu. Więcej o wydarzeniach branżowych: https://www.krakowfilmfestival.pl/industry/kff-industry/

Koncert

Poza oglądaniem, zachęcamy również do słuchania, a będzie ku temu doskonała okazja. Z okazji okrągłego jubileuszu zagra specjalnie dla nas Kukurba&Słowiński Project! Tomasz Kukurba, artysta znany w Polsce i w świecie, frontman zespołu Kroke, altowiolista, autor charakterystycznych wokaliz, postanowił połączyć siły ze Stanisławem Słowińskim – jednym z najbardziej rozchwytywanych jazzowych skrzypków młodego pokolenia – i zbudować program stanowiący fuzję dwóch niezwykle barwnych i różnorodnych muzycznych światów.

Noc na Kazimierzu online | środa, 3 czerwca, godzina 21:00 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1512/)

Gala zamknięcia

Ogłoszenie nagród 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie transmitowane online w sobotę wieczorem. Ceremonię poprowadzi Maciej Stuhr, który występował już w roli gospodarza gali festiwalu w Krakowie, ale będzie to jego konferansjerski debiut online.

Gala nagród | sobota, 6 czerwca 19:00 | wydarzenie bezpłatne (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/seans/1421/)

Zapraszamy uczestników festiwalu do wirtualnej grupy na Facebooku, gdzie dzielimy się opiniami i wrażeniami oraz gdzie dostępne będą dodatkowe materiały: https://www.facebook.com/groups/230563351368546/

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie festiwalu www.krakowfilmfestival.pl

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie online się w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button