LOTNICZE NEWSY

5-milionowy pasażer na gdańskim lotnisku. Siatka połączeń zima 2019/2020

Port Lotniczy Gdańsk

Port Lotniczy Gdańsk obsłużył w 2019 roku 5 milionów pasażerów.

To kolejny rekord, który pobiło lotnisko. Z tej okazji przygotowano specjalną uroczystość. 5-milionowym pasażerem okazała się pani Marzena, która podróżowała z córką Hanią.

Na pokładzie samolotu linii Lufthansa podróżowały pani Marzena i jej córka Hania. Szef Lufthansy na Polskę – Frank Wagner wręczył im symboliczny bilet, dzięki któremu mogą polecieć w dowolnie wybranym kierunku. Pani Marzena Bugajska mieszka w Gdańsku. Do Polski przyleciała z Dubaju, gdzie pracuje jej mąż. Trasę pokonała z przesiadką we Frankfurcie.

– To było bardzo duże zaskoczenie. Tym bardziej po 20 godzinach lotu. Myślałam, że to jakiś żart – mówiła tuż po lądowaniu 5-milionowa pasażerka Portu Lotniczego Gdańsk, Marzena Bugajska.

– 5 milionów obsłużonych pasażerów ma wielkie znaczenie dla całej aglomeracji. Gdynia nie jest samotną wyspą na mapie Trójmiasta i województwa pomorskiego, a dostępność transportowa jest dla nas niezwykle istotna z dwóch powodów. Po pierwsze, to bardzo ważne dla biznesu. Biznes nie będzie się rozwijał, kiedy nie będzie do nas łatwo dotrzeć. Po drugie, silnie stawiamy na turystykę. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak istotne dla turystyki są połączenia lotnicze – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– Dzięki Lufthansa Group pasażerowie podróżujący z Gdańska mogą powiedzieć „tak” całemu światu, wykorzystując naszą bogatą siatkę 10,775 cotygodniowych połączeń do 270 miast w 105 krajach na czterech kontynentach. Gdańszczanie, dzięki Eurowings, mogą dostać się do Dusseldorfu, do Zurychu dzięki SWISS, a dzięki Lufthansie, do Frankfurtu oraz Monachium” – powiedział Frank Wagner szef Lufthansy na Polskę (Country Manager Poland Lufthansa Group).

Jak szacuje prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, 6 milionów pasażerów gdańskie lotnisko może obsłużyć już w 2021 roku.

– Te statystyki pokazują, że nasz region znakomicie się rozwija. 30% naszych pasażerów jest z województw ościennych. Można zatem powiedzieć, że północna Polska rozwija się bardzo dynamicznie. Efektem tego jest dynamiczny wzrost ruchu lotniczego u nas na lotnisku. Jesteśmy barometrem koniunktury. To co się dzieje w gospodarce, to dzieje się u nas – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Przez ostatnie 13 lat odnotowywano systematyczny wzrost obsłużonych pasażerów. Jak podkreśla prezes Portu Lotniczego Gdańsk, jest on silnie powiązany z realizowanymi inwestycjami. W 2012 roku wybudowano nowoczesny terminal pasażerski. Obecnie powstaje jego pirs. Port Lotniczy Gdańsk jest też prekursorem w Polsce w budowaniu w swoim bezpośrednim sąsiedztwie strefy biznesowo-biurowej.

Siatka połączeń zima 2019/2020

Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Liverpool, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Billund, Turku, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Kolonia-Bonn, Hamburg, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Tromso, Bodo, Trondheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Molde, Aberdeen, Sztokholm–Skavsta, Goteborg, Malmo, Kijów, Charków, Lwów, Odessa, Mediolan-Bergamo (Wizz Air);
Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Birmingham, Bristol, Leeds-Bradford, Aarhus, Alicante, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Kraków, Wrocław, Edynburg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Kopenhaga, Goteborg, Hamburg (Ryanair);
Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Warszawa, Kraków (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Oslo-Gardermoen, Bergen (Norwegian).

W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawią się nowe połączenia:

Do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech i Zaporoża na Ukrainie. Linia Norwegian uruchomi swoje niskokosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Wiosną wrócą także loty z Gdańska do austriackiego Wiednia, włoskiej Pizy, greckich Aten, hiszpańskiej Barcelony, łotewskiej Rygi i szwajcarskiego Zurychu.

W 2019/2020 z Gdańska realizowanych będzie 86 połączeń do 21 krajów. Gdańsk będzie miał połączenia z 10 hubami: Zurichem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Monachium, Amsterdamem, Helsinkami, Kopenhagą, Oslo, Sztokholmem i Warszawą.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button