POLSKA

Spotkanie świąteczne Pary Prezydenckiej i szefa MON z żołnierzami

1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie i 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu

17 grudnia w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, weteranami i ich rodzinami.

– Chcę bardzo mocno podkreślić: wszędzie, gdzie nasi żołnierze są, jesteśmy przez nich wspaniale reprezentowani i wielokrotnie mam wielką przyjemność, że mogę wysłuchać pochwał i superlatyw pod adresem naszych żołnierzy za to, w jaki sposób służą, jakimi są ludźmi, w jaki sposób odnoszą się do wojsk sojuszniczych oraz do mieszkańców tych terenów, na których odbywają służbę – mówił Prezydent, dodając, że to pokazuje, jaką klasę reprezentuje Wojsko Polskie i każdy z osobna polski żołnierz.

Andrzej Duda złożył wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

– Święta Bożego Narodzenia są niezwykle istotne dla nas wszystkich. Są niezwykle mocno osadzone w naszej tradycji. To święta, które obchodzimy w gronie rodzinnym. Dziś też spotykany się w gronie rodzinnym, w gronie rodziny wojskowej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania świątecznego z żołnierzami i pracownikami wojska.

– To był rok ważny dla nas, dla Wojska Polskiego, to rok wielu ważnych rocznic, 70. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO, 15. rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej. (…) Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by polska armia rozrastała się liczebnie, była wyposażone w jak najnowocześniejszy sprzęt i żeby była silniej osadzona w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił minister.

Szef resortu obrony przypomniał, że niewątpliwym sukcesem w tym roku były deklaracje, podpisane przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa dotyczące współpracy militarnej. – Dziękuję za to wydarzenie i tą decyzję. Dzięki tym deklaracjom wojska Stanów Zjednoczonych na trwale są obecne w Polsce, dzięki tym deklaracjom liczebność wojsk Stanów Zjednoczonych jest wyższa. To jest niewątpliwie wielkie dokonanie – mówił.

Wojskowa Wigilia z sojusznikami w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

Razem służymy na rzecz bezpieczeństwa. Wojskowa wigilia z sojusznikami

– Razem ćwiczymy i rozwijamy interoperacyjność np. podczas ćwiczeń. Sojusznicy dzielą też nasze radości i świętują z nami podczas defilad „Silni w sojuszach” i „Wierni Polsce”. To bardzo ważne wyrazy sojuszniczej jedności – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej do żołnierzy na spotkaniu wigilijnym w Powidzu. W środę, 11 grudnia br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego szef MON wziął udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami polskimi oraz wojsk sojuszniczych stacjonującymi na terytorium Polski.

Szef MON dziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych za obecność w Polsce i podsumował mijający rok. Nakreślił także plany sojuszniczej współpracy na przyszłość:

– Rok, który zbliża się do końca, był szczególny. W roku 2019 świętowaliśmy 70-lecie NATO, 20 lat obecności Polski w Sojuszu, a także 15-lecie przystąpienia do UE. To ważne rocznice. Polska znacząco zmieniła się przez te lata, przechodząc od struktury wojskowej, typowej dla bloku wschodniego, do państwa przeznaczającego na obronność 2% swojego PKB, z siłami zbrojnymi biorącymi udział w misjach zagranicznych, jednego z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania.

Zdaniem szefa MON, NATO podejmuje jednomyślne decyzje gwarantujące bezpieczeństwo wschodniej flanki, a więc i Polski:

– W Polsce cały czas są obecni żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wspierają nas, razem ćwiczą i rozwijają interoperacyjność. To bardzo ważne wyrazy sojuszniczej jedności – ocenił szef MON – patrzymy w przyszłość Sojuszu z optymizmem. (…) Mimo różnych medialnych głosów, współpraca będzie jeszcze skuteczniejsza i efektywniejsza. Zarówno żołnierze polscy, jak i nasi sojusznicy będą stać na straży Sojuszu. Dołożymy wszelkich starań, aby NATO-wskie oddziały i struktury w Polsce miały jak najlepsze warunki służby – zadeklarował.

Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak złożył życzenia żołnierzom wyrażając nadzieję, że spędza w Polsce prawdziwie przyjazne i wręcz rodzinne święta:

– Dziś spotykamy się w gronie naszej sojuszniczej „wojskowej rodziny”. Mam nadzieję, że polska gościnność i serdeczność w okresie świątecznym chociaż w niewielkim stopniu zastąpi dom rodzinny. Jesteście tu, by wspólnie, w duchu solidarności, budować bezpieczeństwo Polski, Europy i świata. Cieszymy się, że możemy Was tutaj gościć – powiedział szef MON.

Na terytorium Polski służy kilka tysięcy żołnierzy wojsk sojuszniczych. Większość z nich stanowią Amerykanie, których liczba przekracza 4,5 tys., a wzrośnie jeszcze o kolejny tysiąc na mocy porozumienia podpisanego przez prezydentów Polski i USA i przy aktywnym udziale MON. Amerykańcy żołnierze służą w ramach obecności NATO – tworząc grupę bojową EFP w Orzyszu oraz w ramach operacji Atlantic Resolve – wystawiając Pancerną Brygadową Grupę Bojową, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu oraz zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego w Powidzu. Oprócz sojuszników z USA w Polsce są obecni żołnierze z: Rumunii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Turcji, Węgier, Włoch, Francji oraz Słowacji. Służą zarówno w pododdziałach bojowych, jak i w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmieszczonych w Polsce.

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego realizuje zadania transportu lotniczego, w tym: loty HEAD, lotnicze ewakuacje medyczne, transporty lotnicze w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, lotniczy system poszukiwawczo-ratowniczy oraz wsparcie lotniczych operacji specjalnych. Wypełnia również zadania w akcjach pomocy humanitarnej oraz uczestniczy w „Akcji Serce”. Codziennie trzy śmigłowce grup poszukiwawczo-ratowniczych są w gotowości do natychmiastowego startu i poszukiwania załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie.
W Powidzu stacjonuje Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Baza Lotnictwa Transportowego. Baza dysponuje największym lotniskiem wojskowym w Polsce.
(MON, KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button