FESTIWALEPOZOSTAŁESZTUKATEATR

30. edycja Malta Festival Poznań. Wirtualne urodziny

Malta Festival Poznań

Dokładnie 30 lat temu, 11 czerwca 1991 roku, rozpoczęła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta”!

Zapraszamy na wirtualne urodziny – sprawdźcie, jak wyglądał festiwal w 1991 roku, obejrzyjcie kultowy spektakl Royal de Luxe z 1996 roku, zobaczcie wzruszające przedstawienia Pippo Delbono, posłuchajcie życzeń-niespodzianki od przyjaciółek i przyjaciół Malty.

– Jeszcze kilka miesięcy temu z wypiekami na twarzach i pełni euforii planowaliśmy czerwcowe niespodzianki z okazji jubileuszu festiwalu – w planach były wielkie powroty ulubionych artystów publiczności Malty i premierowe projekty. Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość, a także plany na urodzinową edycję festiwalu. Dziś zapraszamy was na wirtualne urodziny Malty i życzymy przede wszystkim, byśmy jak najszybciej mogli znów spotkać się na pl. Wolności. – Chcę przygotować dla poznaniaków maltańskie przyjęcie urodzinowe. Miało być w tym roku, ale zrobię je w przyszłym. Publiczność maltańska i Malta na to zasługują. Trzeba zjeść tort, kiedy są urodziny, prawda? – zapowiedział dyrektor Malty, Michał Merczyński.

Malta, jaką znamy dziś, to 10-dniowe święto sztuki, miasta, festiwalowej wspólnoty. Setki wydarzeń w dziesiątkach lokalizacji przygotowane przez artystów z całego świata dla tłumów poznanianek, poznaniaków i widzów z kraju i zza granicy. Jednak w 1991 roku zaczęło się skromniej: 6 zespołów teatralnych zaprezentowało 8 widowisk – 3 w salach teatralnych, 5 – na łąkach nad Jeziorem Maltańskim i na Starym Rynku. Teatr Ósmego Dnia, który właśnie powrócił z wymuszonej emigracji, zagrał plenerowy spektakl Mięso. Do Poznania przyjechali też Teatro Nucleo i Teatro Tascabile z Włoch oraz hiszpański La Burbuja Teatro.

Legendarne spektakle Royal de Luxe i Pippo Delbono na trzydziestkę Malty online

Od 11 czerwca festiwal Malta świętuje 30. urodziny. Pandemia zmieniła plan na jubileuszową edycję festiwalu, nie zrezygnowano jednak z urodzinowych akcentów. Dokładnie w rocznicę startu pierwszej Malty chcą zaprosić was w wirtualną podróż w czasie i cofnąć się do trzech ważnych wydarzeń w historii festiwalu: pierwszej edycji w 1991 roku, legendarnego spektaklu Le Péplum grupy Royal de Luxe z 1996 roku oraz przedstawień Compagnia Pippo Delbono z 2008 i 2011 roku.

M.in. film z 1991 roku będzie można zobaczyć na kanale organizatora YouTube od 11 czerwca.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button