INNELEKKOATLETYKA

15. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy: rekordowy EYOF. 15 medali biało-czerwonych w Baku

XV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Baku 2019

Polscy lekkoatleci zdobyli podczas 15. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy aż 15 krążków, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.

15 krążków: 6 złotych, 3 srebrne, 6 brązowych – to najlepszy w historii start Polaków w tej imprezie!

Medaliści Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji na EYOF Baku 2019

ZŁOCI MEDALIŚCI

Olimpia Breza – la (3000 m)

Eryk Kołodziejczak – la (rzut oszczepem)

Jędrzej Poczwardowski – la (1500 m)

Gabriela Andrukonis – la (rzut oszczepem)

Mateusz Górny, Oliwer Wdowik, Wiktor Gruzd, Patryk Grzegorzewicz – la (sztafeta szwedzka) oraz Oskar Łucki i Maciej Kopeć – biegli w eliminacjach

Mateusz Chowaniec – pływanie (dowolny 50 m)

SREBRNI MEDALIŚCI

Patryk Grzegorzewicz – la (400 m)

Krzysztof Różnicki – la (800 m)

Filip Pieczonka, Olaf Pieczkowski – tenis (debel)

BRĄZOWI MEDALIŚCI

Oliwer Wdowik – la (200 m)

Krzysztof Chmielewski – pływanie (200 m stylem motylkowym)

Wiktoria Guść – pływanie (200 m stylem dowolnym)

Filip Kosinski – pływanie (200 m stylem grzbietowym)

Paweł Uryniuk – pływanie (100 m stylem motylkowym)

Piotr Stolarczyk – zapasy (-51 kg w stylu klasycznym)

W klasyfikacji medalowej Polska (na 49 krajów) zajęła 9. miejsce. Rosja pierwsza – 66 medali (28-17-21), druga Wielka Brytania – 25 medali (11-12-2) i trzecia Turcja – 27 medali (11-6-10).

Oprócz tego, występ dla biało-czerwonych lekkoatletów w Baku był najlepszym w historii rozgrywanego od 1991 roku festiwalu młodzieży. Polacy zdobyli 8 medali – 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. To też pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej lekkoatletyki na EYOF.

W 1999 roku w Danii Polacy zdobyli 15 medali (3-4-8).

Za dwa lata EYOF odbędzie się w słowackiej Bańskiej Bystrzycy.