LOTNICZE NEWSY

Żołnierze wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Wyjątkowi goście

STEADFAST LEDA 2021

Żołnierze wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczęli szkolenie w największym w tym roku taktycznym ćwiczeniu pod kryptonimem STEADFAST LEDA 2021, które koordynuje dowództwo Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Wizyta międzynarodowych wojsk w regionie, to również okazja, by z bliska przyjrzeć się niecodziennym „gościom” w postaci statków powietrznych w Porcie Lotniczym Bydgoszcz. Na płycie lotniska lądował między innymi Airbus CC-150 Polaris będący na wyposażeniu Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych.

W ćwiczeniu bierze udział blisko 4000 uczestników reprezentujących państwa NATO oraz Partnerstwa dla Pokoju. Wypełniają oni zadania w wielu lokalizacjach w Europie, w tym w Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Polsce.

STEADFAST LEDA 2021 to wspomagane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe, skupiające się na działaniach lądowych. Zostało zaplanowane przez Naczelne Dowództwo Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE). Punktem kulminacyjnym 10-dniowego ćwiczenia będzie ocena gotowości bojowej hiszpańskiego korpusu sojuszniczego (NATO Rapid Deployable Corps – Spain) jako dowództwa korpusu bojowego.

– Siły zbrojne NATO, jednostka Joint Force Training Centre, są dla nas bardzo ważnym partnerem. Port Lotniczy Bydgoszcz, stanowiący element struktur obronności Państwa, od lat współpracuje z jednostką NATO i wspiera organizację międzynarodowych szkoleń wojskowych, poprawiających bezpieczeństwo na całym świecie – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A.

Airbus CC-150 Polaris – wyjątkowy gość w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Airbus A310-300 będący na wyposażeniu Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych to rzadki widok na polskim niebie. Dla miłośników lotnictwa, sfotografowanie tej maszyny to nie lada gratka. Do Bydgoszczy przyleciał z Ottawy wraz z żołnierzami służącymi w kanadyjskich siłach zbrojnych.

Pierwsza wizyta Boeinga w barwach hiszpańskiej linii AlbaStar (fot. J. Dybicz)

Pierwsza wizyta Boeinga w barwach hiszpańskiej linii AlbaStar

Samolot z fabryki Boeinga to częsty widok w Porcie Lotniczym Bydgoszcz, jednak w barwach hiszpańskiej linii lotniczej AlbaStar wylądował na naszym lotnisku po raz pierwszy. A przylecieli nim żołnierze z włoskiej Werony, którzy najbliższe tygodnie spędzą w Bydgoszczy.

EnterAir (fot. J. Dybicz)

Brytyjczycy i Hiszpanie również przylecieli zdobywać cenne doświadczenie

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii to kolejni przedstawiciele wojsk zrzeszonych w Sojuszu Północnoatlantyckim, którzy w minionym tygodniu przylecieli do regionu, by uczestniczyć w ćwiczeniu STEADFAST LEDA 2021 . Loty z Londynu Luton i Madrytu odbyły się na pokładzie samolotu linii lotniczej EnterAir.

BAe-146 należący do Royal Air Force w Porcie Lotniczym Bydgoszcz (fot. J. Dybicz)

BAe-146 należący do Royal Air Force w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Brytyjski czterosilnikowy odrzutowiec to coraz rzadszy widok na niebie, w przyszłym roku zostanie wycofany ze służby w RAF. Nasz region odwiedził w tym roku aż trzykrotnie – ostatnia wizyta maszyny Sił Lotniczych Wielkiej Brytanii związana była z trwającymi w bydgoskim JFTC, międzynarodowymi ćwiczeniami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button