GORZÓW WIELKOPOLSKI

Wędrzyn. Bunt w ośrodku dla migrantów

Lubuskie

Niemal 600 policjantów brało udział w operacji policyjnej mającej na celu deeskalację emocji, które towarzyszyły podczas buntu w tymczasowym ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie.

Dzięki skutecznym i profesjonalnym działaniom policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej sytuacja została ustabilizowana. Ale wciąż w tym miejscu stacjonują duże siły Policji, które czuwają nad bezpieczeństwem.

W tym ośrodku przebywa 600 mężczyzn, ponad połowa z nich to obywatele Iraku.

W czwartek, 25 listopada 2021 r., na terenie tymczasowego ośrodka dla imigrantów wybuchł bunt wynikający z niezadowolenia przebywających tam osób. Podczas tego zdarzenia doszło do prób sforsowania ogrodzenia oraz zabezpieczeń obiektów. Ale dzięki szybkiej reakcji służb próby te okazały się nieskuteczne. Najważniejsza informacja jest taka, że podczas tych wydarzeń żaden z osadzonych nie zdołał się oddalić z tego miejsca. W czasie buntu dochodziło do różnych form agresji przejawiających się niszczeniem przedmiotów będących na wyposażeniu ośrodka. Imigranci podpalali różne przedmioty, rzucali krzesłami, niszczyli kamery monitoringu.

Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim podjął decyzję o powołaniu operacji policyjnej. Na miejscu do dyspozycji dowódcy było niemal 600 policjantów. Większość z nich stanowili funkcjonariusze garnizonu lubuskiego, niemniej część z policjantów pochodziła z zachodniej Polski. Na miejscu szybko zaroiło się od oddziałów prewencji, sztabu, kryminalnych, śledczych, policyjnych kontrterrorystów, przewodników psów służbowych, negocjatorów, policjantów ruchu drogowego czy logistyków.

Dzięki doświadczeniu i zdecydowanej postawie policjantów i funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, sytuacja została opanowana i ustabilizowana. W tym miejscu noc z czwartku na piątek minęła bardzo spokojnie. Ale ten spokój został wypracowany profesjonalizmem służb. Imigranci widząc koncentrację tak dużych sił i środków Policji mieli przekonanie, że każda następna próba wywołania zamieszek okaże się bezskuteczna. Ale policjanci wciąż stacjonują na poligonie w Wędrzynie, aby mieć pełną kontrolę nad zachowaniem osób tam przebywających.

Bunt w ośrodku dla migrantów w Wędrzynie (fot. policja)

Bunt w ośrodku dla migrantów w Wędrzynie – szczegóły

25 listopada na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych, gdzie od września funkcjonuje strzeżony ośrodek dla cudzoziemców, doszło do incydentu z udziałem umieszczonych tam migrantów. Cudzoziemcy odmówili wyjścia na obiad, następnie zaczęli niszczyć ogrodzenie oraz inne sprzęty.

Kilkunastu cudzoziemców zgromadziło się przy ogrodzeniu otaczającym ich budynek, skandując słowo: „freedom”. Koleni migranci, około godz. 17:00, przełamali ogrodzenie między placami spacerowymi. Cudzoziemcy zniszczyli sprzęt, będący na wyposażeniu pomieszczeń oraz część kamer monitoringu. Na miejsce zostali wezwani dodatkowi funkcjonariusze Straży Granicznej. Do Wędrzyna przyjechali również funkcjonariusze lubuskiej Policji. Z uwagi na zaprószenie ognia przez cudzoziemców, także jednostki Straży Pożarnej. Przed godziną 22.00 funkcjonariusze Straży Granicznej weszli do budynków mieszkalnych, aby odnaleźć przedmioty niebezpieczne, mogące zagrażać zdrowiu i życiu funkcjonariuszy lub innych cudzoziemców. Służby mundurowe, z udziałem tłumacza, ustaliły najbardziej agresywnych cudzoziemców. Odizolowano dziesięciu z nich. Pięciu obywateli Iraku, obywatela Rosji, obywatela Afganistanu, obywatela Indii, obywatela Palestyny oraz cudzoziemca o niepotwierdzonej tożsamości. Sytuacja w ośrodku została opanowana i ustabilizowana.

Działania, w których brało udział 680 osób (funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, Żandarmerii Wojskowej oraz żołnierzy jednostki specjalnej) zakończyły się nad ranem. Cudzoziemcy, widząc tak duże siły służb mundurowych, byli przekonani, że każda następna próba wywołania zamieszek będzie bezskuteczna. Na miejscu nadal znajduje się zwiększona liczba funkcjonariuszy SG oraz Policji. Szacowane są straty, jakie wyrządzili cudzoziemcy. Zostały uszkodzone m.in. kamery monitoringu, ogrodzenie na placu spacerowym, gaśnice pożarowe, lustra w toaletach, materace, grzejniki i zawory wody. Cudzoziemcy wybili szyby w sześciu oknach, wyrwali kontakty oraz lampy.
(KWP, SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button