RÓŻNOŚCI

Zmiana czasu na letni, a podróże koleją. Fatalnie wpływa na nasze zdrowie!

Zmiana czasu na letni a rozkład PKP Intercity

W nocy z 30 na 31 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

Oznacza to, że musimy przestawić zegarki z godziny 2:00 na 3:00. W tym czasie w trasie będzie 13 pociągów PKP Intercity, które dotrą do stacji docelowej zgodnie z założoną w rozkładzie godziną. W tym roku termin zmiany czasu na letni pokrywa się ze Świętami Wielkanocnymi.

Każdego roku, w ostatnią niedzielę marca (w nocy z soboty na niedzielę), przesuwając wskazówki zegarków o godzinę do przodu, wprowadzamy czas letni. Termin zmiany czasu na letni pokrywa się w tym roku z Wielkanocą, co jest szczególnie ważne dla podróżnych planujących świąteczne wyjazdy.

Zmiana wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy, który nie wpłynie na czas przejazdu składów PKP Intercity. Pasażerowie 13 pociągów narodowego przewoźnika rozpoczną podróż według czasu zimowego, a zakończą według czasu letniego, docierając do miejsca docelowego zgodnie z godziną podaną na bilecie. Na przykład pociąg  IC 81170/1 UZNAM – rel. Świnoujście – Warszawa Wschodnia przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o  godzinie 1:56 czasu zimowego, a po krótkim postoju wyjedzie z niej o 3:01 czasu letniego.

Poniżej lista składów, które kursują w noc przejściową:

 • IC 18170/1 UZNAM – rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście; przyjazd na stację Poznań Główny o 1:38 czasu zimowego, odjazd o 3:01 czasu letniego;
 • IC 81170/1 UZNAM – rel. Świnoujście – Warszawa Wschodnia; przyjazd na stację Nowy Tomyśl o 1:56 czasu zimowego, odjazd o 3:01 czasu letniego;
 • TLK ROZEWIE 35172/3 – rel. Kraków Główny – Gdynia Głowna; wyjazd ze stacji Poznań Główny o 1:53 czasu zimowego , przyjazd na stację Gniezno o 3:20 czasu letniego;
 • TLK 53172/3 ROZEWIE – rel. Gdynia Główna – Kraków Główny; wyjazd ze stacji Gniezno o 1:49 czasu zimowego, przyjazd na stację Poznań Główny o 3:25 czasu letniego;
 • TLK 38170/1 USTRONIE – rel. Kraków Główny – Kołobrzeg; przyjazd na stację Warszawa Wschodnia o 1:41 czasu zimowego, odjazd o 3:03 czasu letniego;
 • TLK 83170/1 USTRONIE  – rel. Kołobrzeg – Kraków Główny; wyjazd ze stacji Działdowo o 1:59 czasu zimowego, przyjazd na stację Mława o 3:10 czasu letniego;
 • TLK 16170/1 KARKONOSZE – rel. Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra; wyjazd ze stacji Zabrze o 1:59 czasu zimowego, przyjazd na stację Gliwice 3:06 czasu letniego;
 • TLK 61170/1 KARKONOSZE  – rel. Jelenia Góra – Warszawa Wschodnia; wyjazd ze stacji Strzelce Opolskie o 1:34 czasu zimowego, przyjazd na stację Gliwice o 3:02 czasu letniego;
 • TLK 35170/1 KARPATY – rel. Zakopane – Gdynia Główna; wyjazd ze stacji Częstochowa o 1:56 czasu zimowego, przyjazd na stację Radomsko o 3:21 czasu letniego;
 • TLK 53170/1 KARPATY – rel. Gdynia Główna – Zakopane; wyjazd ze stacji Częstochowa o 1:55 czasu zimowego, przyjazd na stację Koniecpol o 3:25 czasu letniego;
 • IC 38172/3 PRZEMYŚLANIN  – rel. Przemyśl Główny – Świnoujście; wyjazd ze stacji Gliwice o 23:55 czasu zimowego, przyjazd na stację Wrocław Główny o 3:42 czasu letniego;
 • IC 83172/3 PRZEMYŚLANIN – rel. Świnoujście – Przemyśl Główny; wyjazd ze stacji Wrocław Główny o 1:15 czasu zimowego, przyjazd do stacji Gliwice o 4:57 czasu letniego;

Pociąg międzynarodowy, dla którego zmiana czasu nastąpi poza granicami Polski:

 • 41010/1 CHOPIN – rel. Bohumin – Warszawa Wschodnia; przyjazd na stację Zebrzydowice o 4:31 czasu letniego, odjazd o 4:36 czasu letniego (30 minut później niż w pozostałe dni).

PLK. Zmiana czasu na letni, a podróże koleją

W nocy z soboty na niedzielę niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Dojadą one do stacji docelowych zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy – czas przejazdu nie zmieni się.

Zmiana czasu obejmie ponad 40 pociągów będących w trasie. Będą to składy przewoźników: PKP Intercity, RegioJet, Polregio, Warszawskiej i Trójmiejskiej SKM, Kolei Mazowieckich, Małopolskich, Śląskich i Wielkopolskich. Wśród nich jest np. pociąg IC Uznam 81170 rel. Warszawa Wschodnia – Świnoujście, który przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o godz. 1:56 czasu zimowego, a po 5 minutach postoju wyjedzie z niej o 3:01 czasu letniego.

Składy wyjeżdżające w niedzielę 30 marca po godzinie 3:00 już czasu letniego, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Informacje dotyczące godzin kursowania pociągów w najbliższy weekend dostępne są m.in. na stronach przewoźników oraz w aplikacji. Warto sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Zmiana czasu z zimowego na letni może fatalnie wpływać na nasze zdrowie! Dlaczego?

Eksperci medycyny snu od lat opowiadają się za całkowitą rezygnacją z systemu zmian czasu. Wpływa on bowiem negatywnie na nasze zdrowie, i to w wielu aspektach. Każde zakłócenie cyklu snu i czuwania jest niekorzystne dla ludzkiego organizmu, ale zmiana czasu z zimowego na letni, ma znacznie gorsze skutki niż ta jesienna. Oto, co mówią specjaliści m.in. z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

– Zmiana czasu na letni zakłóca nasz rytm dobowy i powoduje niedobór snu – mówi specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny snu dr hab. Helena Martynowicz, prof. uczelni, z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje:

– Przeciętnie po tej zmianie śpimy ok. 40 min. krócej w ciągu doby. Może to powodować zaburzenia nastroju, apetytu, koncentracji, zmęczenie, senność. Dowiedziono, że u osób z problemami naczyniowo-sercowymi niedobory snu zwiększają ryzyko zawału serca.

Więcej zawałów serca, udarów mózgu, wypadków komunikacyjnych…

Widać to w statystykach: w poniedziałki po zmianie czasu odnotowuje się więcej zawałów serca niż w pozostałe dni tygodnia.

Lekarze obserwują także wzrost przypadków zaburzeń rytmu serca (zwłaszcza migotania przedsionków), udarów mózgu, a także wypadków komunikacyjnych, szczególnie z udziałem motocyklistów.

Dostosowanie się do nowego rytmu trwa przeciętnie około trzech dób, ale jest to kwestia bardzo indywidualna – u niektórych jest to proces wielotygodniowy. W skrajnych przypadkach może przejść nawet w stan chroniczny, a wówczas może prowadzić nie tylko do chorób układu krążenia, ale także otyłości czy depresji.

Warto przygotować się do zmiany czasu. Jak to zrobić?

Naukowcy wskazują, że dobrze jest przygotować się wcześniej do zmiany czasu, która „okrada” nas z godziny snu, żeby zminimalizować ryzyko, jakie ze sobą niesie. Eksperci AAMS (Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu) zalecają przestrzeganie stałej rutyny snu i czuwania, czyli po prostu porządne wyspanie się przed przejściem na system letni.

Warto też stopniowo przestawiać swój organizm, już na kilka dni przed zmianą kładąc się spać i wstając o 15-20 min. wcześniej. W ten sam sposób należy zmienić cały harmonogram dnia. Jeśli tego nie zrobiliśmy, ostatnią szansą jest przesunięcie zagarka o godzinę do przodu w przeddzień przejścia na czas letni i pójście spać wcześniej. Eksperci radzą także po zmianie czasu wychodzić rano na zewnątrz, ponieważ światło słoneczne pomaga przestawić wewnętrzny zegar na nowy czas.

Sen umożliwia regenerację organizmu. Która połowa nocy jest ważniejsza? 

– Generalnie AAMS w wydanym w 2020 r. stanowisku zaleca zniesienie sezonowych zmian czasu na rzecz czasu całorocznego – przypomina dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW i dodaje:

–  Sen jest niezmiernie ważny dla zdrowia, bo umożliwia regenerację całego organizmu. Szczególnie ważna jest pierwsza połowa nocy, podczas której śpimy snem głębokim, wolnofalowym, w trakcie którego następuje odnowa komórkowa. Zwalnia akcja serca, spada ciśnienie krwi, mięśnie się rozluźniają. Podczas fazy REM, dominującej nad ranem, nasz mózg wykazuje się wysoką  aktywnością, pojawiają się marzenia senne, utrwalają się ślady pamięciowe i przetwarzają emocje. Prawidłowy sen jest zatem potrzebny nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Tymczasem liczba przypadków zaburzeń snu dramatycznie rośnie. Jednym z powodów jest  nadużywanie urządzeń, których ekrany emitują niebieskie światło: smartfonów, tabletów, itp.
(UMW, PLK, PKP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button