RÓŻNOŚCI

Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci wyruszyła do Monte Cassino

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

80 maluchów wyruszyło spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w samo południe w piątek 5 lipca.

Cel geograficzny to Monte Cassino, do którego trasa liczy 3200 km i prowadzi przez 8 krajów. Celem głównym jest zebranie miliona euro dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych, edukację i prewencję. Kolejną Wielką Wyprawę Maluchów dla Dzieci wyprowadzili na trasę giganci motorsportu, a wśród nich Longin Bielak, Sobiesław Zasada, Maciej Wisławski, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz i Bartosz Ostałowski.

Przed rokiem Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci dojechała z Bielska-Białej do Monte Carlo i zebrała ponad dwa miliony złotych. W tym roku pojedzie jeszcze dalej, bo aż do Monte Cassino, a uczestnicy chcą podwoić kwotę, którą udało im się zebrać podczas pierwszej edycji.

– Jak każdy długofalowy projekt, tak i ten należy skalować. Przed rokiem w Wyprawie wzięło udział 35 Maluchów. Teraz jest nas ponad dwa razy więcej. Jedziemy dalej i chcemy zebrać większą kwotę. Podróżujemy poczciwymi Maluchami bez klimatyzacji i wygód w wiekowych samochodach. Podejmujemy to wyzwanie, żeby pomóc i mam nadzieję, że z każdym rokiem, wraz z partnerami, będziemy ten projekt rozwijać, bo skala potrzeb w zakresie edukacji, budowy infrastruktury oraz pomocy dla poszkodowanych w wypadkach dzieci jest ogromna. Pomóc może każdy, liczy się każda złotówka przekazana na nasz cel przez serwis zrzutka.pl – powiedział Rafał Sonik.

PKiN. Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci (fot. org.)

Maluchy już w drodze

Pierwszy dzień Wielkiej Wyprawy Maluchów rozpoczął się prezentacją wszystkich załóg na rampie pod Pałacem Kultury i Nauki. Był czas na rozmowy, pamiątkowe zdjęcia, autografy, a także nagrania. Na scenie zaprezentowali się ambasadorzy, wśród których szczególną rolę odgrywa załoga numer 1: 94- letni Sobiesław Zasada i Longin Bielak, który skończył 97 lat.

– To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że możemy być jej częścią i wspólnie pomagać poszkodowanym dzieciom. W pewnym sensie jest to też dla mnie powrót do przeszłości. Razem z Longinem Bielakiem w 1974 roku przejechaliśmy trasę Małym Fiatem do Monte Carlo, by pokazać milionom Polaków, że ten niewielki samochód sprawdzi się w każdych warunkach. Teraz trasa jest dużo dłuższa, ale napędza nas szczytny cel – powiedział Zasada na starcie, najbardziej utytułowany polski rajdowiec.

Punktualnie o 12:00, właśnie Sobiesław Zasada i Longin Bielak jako pierwsi odpalili silnik i ruszyli przez stolicę w kierunku Tychów. Pierwszy nocleg zaplanowano w Zatorze, po 350 kilometrach jazdy.

To jest na pewno sentymentalna podróż, bo dokładnie takim Maluchem jeździliśmy po Polsce z moimi rodzicami. To był ten sam kolor i niemal identyczne parametry. To więc nie tylko podróż w stronę Monte Cassino, ale także w przeszłość. Przede wszystkim jednak jedziemy dla dzieci – żeby pomagać i uświadamiać, że na drodze musimy być odpowiedzialni, skoncentrowani i ostrożni – podkreślał Kajetan Kajetanowicz, rajdowy wicemistrz świata w klasie WRC-2, którego pilotem jest jego małżonka Aneta. 

Wielka Wyprawa Maluchów dla Dzieci (fot. org.)

Wielka machina Wielkiej Wyprawy

Trasa będzie wiodła przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Chorwację i Włochy. Tak skomplikowane przedsięwzięcie, w którym bierze udział 250 osób, stanowi wielkie wyzwanie logistyczne. Za organizację odpowiada Marcin Małysz, dyrektor generalny wyprawy wraz ze sztabem specjalistów, którym przewodzi jego żona Kinga.

– Przygotowując wyprawę określiliśmy 60 obszarów, w których musieliśmy zadbać o najmniejsze szczegóły. Do Monte Cassino jedzie 80 Maluchów, ale to ponad 100 samochodów i 250 ludzi. Mamy serwisy dzienne, serwisy nocne, system organizowania posiłków na trasie, a także zakwaterowania. Podzieliliśmy wyprawę na osiem grup. Każda z nich ma swojego supervisora. Utrzymujemy stałą łączność radiową. Mamy samochody techniczne, ambulanse, a także ratowników medycznych na motocyklach. Ta wyprawa to ogromny wysiłek kilkudziesięciu osób, które od ponad pół roku pracowały, by dzisiejszy start doszedł do skutku – powiedział Marcin Małysz.

Wsparcie techniczne, przydało się niektórym Maluchom już kilkanaście kilometrów po starcie. Niewielkie awarie usuwano na bieżąco, ale kilka Małych Fiatów musiało być przetransportowanych na lawecie do serwisu nocnego w Zatorze, który przygotuje je na kolejny dzień jazdy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button