WODNY

Żeglarska klasa Laser Radial. Agata Barwińska mistrzynią Europy

Warna

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6).

Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria), a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.

W Warnie o medale mistrzostw Europy ścigali się zarówno zawodnicy w klasie Laser Standard (ILCA 7), jak i zawodniczki w klasie Laser Radial (ILCA 6). Początek regat nie zwiastował takiego sukcesu. Agata Barwińska pierwsze trzy wyścigi kończyła na miejscach 20, 8 i 13, ale od czwartego wyścigu zaczęła pływać coraz lepiej i stopniowo odrabiała straty. Dość powiedzieć, że w pozostałych siedmiu wyścigach Polka tylko raz finiszowała poza pierwszą piątką, a dwa wyścigi wygrała. W efekcie wyprzedziła srebrną medalistkę Maximę Jonker (Holandia) aż o 20 punktów. Agata Barwińska była też najrówniej pływającą zawodniczką w tych regatach. Co ważne, wykazała się nie tylko wielką wolą walki stopniowo pnąc się na szczyt klasyfikacji generalnej, ale też po raz kolejny pokazała dużą odporność psychiczną broniąc pozycji liderki.

Agata Barwińska (fot. org.)

– Jestem bardzo szczęśliwa ze złotego medalu, ale też bardzo ważne dla mnie jest, że tytuł mistrzowski wywalczyłam w silnowiatrowych warunkach, które nie należą do moich ulubionych. Ale może to się zmieni i od teraz to będą też moje warunki. Po zdobyciu w zeszłym roku brązowego medalu nie próżnowałam i nie spoczęłam na laurach. Nie zakwalifikowałam się na igrzyska, ale ten czas poświęciłam na budowanie formy na mistrzostwa świata i Europy. To był rok intensywnej pracy z trenerem Jaredem Westem i całym zespołem. Przede mną dwa tygodnie przerwy na odpoczynek w domu, a potem lecimy do Hiszpanii na kolejne zgrupowanie, przygotowywać się do grudniowych mistrzostw Świata. Będziemy trenować wspólnie z Holenderkami i Australijkami, więc będziemy miały mocną grupę treningową – mówi Agata Barwińska.

Na 23 miejscu mistrzostwa Europy w klasie Laser Radial (ILCA 6) zakończyła Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława). W klasie Laser Standard (ILCA 7) Polacy bez sukcesów. Najlepszy z nich, Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 40 miejsce. Na 55 miejscu sklasyfikowany został Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), na 73 Piotr Malinowski (MOS Iława), a na miejscu 77 pozycji ukończył regaty Mikołaj Silny (SEJK Pogoń Szczecin). Mistrzem Europy został Michael Becket (Wlk. Brytania). 

Agata Barwińska (fot. org.)

Medaliści

Laser Radial (ILCA 6)

  1. Agata Barwińska (Polska) – 34 pkt
  2. Maxime Jonker (Holandia) – 54 pkt
  3. Vasileia Karachaliou (Grecja) – 60 pkt

Laser Standard (ILCA 7)

  1. Michael Becket (Wlk. Brytania) – 23 pkt
  2. Filip Jurisic (Chorwacja) – 39 pkt
  3. Jonatan Vadnai (Węgry) – 43 pkt
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button