MOTOSPORT

Rajd Maroka 2021 – I etap. Rafał Sonik z przygodami

Rallye du Maroc

Walka o zwycięstwo w Rajdzie Maroka i cenne punkty w klasyfikacji Pucharu Świata rozpoczęła się na dobre.

Krótkie przetarcie w piątek i sobotnie ściganie na odcinku liczącym 288 km były wymagające, zróżnicowane i pełne nawigacyjnych pułapek. Rafał Sonik po drobnych problemach nawigacyjnych, jak na razie plasuje się na piątej pozycji w stawce quadów.

Rajd Maroka rozpoczął się od 10-kilometrowego prologu. Organizatorzy, by nieco zaostrzyć konkurencję w stawce, wprowadzili dodatkowy współczynnik i różnica czasowa z prologu była mnożona razy cztery. Dużo stracił na tym faworyt rajdu – Manuel Andujar, który do najszybszego rywala stracił niemal dziesięć minut.

Rajd Maroka 2021. Rafał Sonik (fot. pras.)

Argentyńczyk straty powetował sobie na pierwszym etapie, wygrywając ze znaczącą przewagą nad pozostałymi rywalami. Rafał Sonik początkowo utrzymywał niewielką stratę do swojego głównego konkurenta w walce o Puchar Świata, ale w pewnym momencie popełnił błąd nawigacyjny, który kosztował go przynajmniej dziesięć minut straty.

– Zatrzymałem się, wróciłem do ostatniego waypointa, przypilnowałem kierunku, metrów i trafiłem w ledwo widoczną dróżkę. Potem niestety nie dało się wiele nawojować, bo jechałem w kurzu za motocyklistą i quadowcem, którzy zdołali mnie wyprzedzić. Dopiero po tankowaniu i neutralizacji znalazła się przestrzeń do odrobienia części strat – relacjonował Rafał Sonik.

W drugiej części oesu również nie obyło się bez niespodzianek.

– Silnik czknął mi na zjeździe z wydmy. Miałem szczęście, bo zgasł chwilę przed dnem zagłębienia. Przyhamowałem, bo jakbym się stoczył, to miałbym duży problem, żeby go ponownie odpalić i wydostać się na kolejne wzniesienie. Miałem jeszcze metr, żeby złapać moment obrotowy i wykaraskać się z opresji. Udało się! – mówił z wyraźną ulgą zmęczony i mocno zakurzony krakowianin.

Ostatecznie Polak przyjechał na metę z czwartym czasem. Wygrał wspomniany Manuel Andujar przez Aleksandrem Maksimowem i Romainem Dutu. W niedzielę zawodników czeka 334 km odcinka specjalnego, który zgodnie z zapowiedzią ma być jeszcze bardziej wymagający pod względem nawigacji, jak i techniki jazdy.

Rajd Maroka 2021. Rafał Sonik (fot. pras.)

Wyniki I etapu:

1. Manuel Andujar (ARG) 3:48.37
2. Aleksander Maksimow (RUS) +5.03
3. Romain Dutu (FRA) +6.53
4. Rafał Sonik (POL) +27.32
5. Laisvydas Kancius (LTU) +27.34

Klasyfikacja Rajdu Maroka:

1. Aleksander Maksimow (RUS) 4:25.16
2. Romain Dutu (FRA) +1.10
3. Manuel Andujar (ARG) +3.41
4. Laisvydas Kancius (LTU) +25.35
5. Rafał Sonik (POL) +28.17

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button