ŁÓDŹ

Zadbaj o środowisko. Kranówka tańsza od wody z butelki

Kranówka tańsza i zdrowsza od wody z plastikowej butelki

Oszczędność 330 zł – można zyskać w każdym gospodarstwie domowym rezygnując z wody butelkowanej na rzecz wody z kranu.

Według badań rocznie korzystamy średnio z 220 litrów wody butelkowanej. Koszt takiej ilości wody z kranu – to około 1 złotego.

Woda w butelce vs woda z kranu (fot. UMŁ)

– Odchodzenie od wody w plastikowych butelkach jest pozytywnym trendem, świadczącym o rosnącej świadomości ludzi na temat szkodliwości tego typu odpadów. Zarówno właściciele firm zachęcają swoich pracowników, by rezygnowali z kupowania wody w plastikowych butelkach, także restauratorzy podają do posiłku bezpłatnie wodę z kranu, dlatego chcemy zachęcić łodzian, by z tego coraz częściej korzystali – mówi Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej.

Za tym pozytywnym trendem przemawiają względy zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Jeden dzień pracy sortowni to 4 metry sześcienne butelek PET, które są efektem ubocznym picia wody butelkowanej.

– Produkujemy około 600 ton rocznie takich odpadów, my je segregujemy, odzyskujemy, ale nie dzieje się to absolutnie bezkosztowo. Jedna tona wysegregowanego PETu to jest około 300 zł, za które płacimy wszyscy w opłacie śmieciowej, a więc nie dość, że płacimy za butelkę w sklepie, to płacimy także za koszt recyclingu. Wydaje się więc, że warto przejść na wodę kranową, bo jest tańsza, a do tego zdrowsza – mówi Marcin Bugajski, wiceprezes MPO.

O czym od wielu lat przekonują pracownicy łódzkich wodociągów.

– Skład mineralny wody jest taki sam jak wody w plastikowych butelkach – dodaje Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Plastik rozkłada się od stu do nawet tysiąca lat.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button